Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma vatandaşı zorlanıyor tüm sektörleri daraltıyor
Haber
30 Mart 2022 - Çarşamba 12:26 Bu haber 688 kez okundu
 
Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma vatandaşı zorlanıyor tüm sektörleri daraltıyor
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, 2 Şubat 2022 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ülkedeki akaryakıt fiyatlarının yüksek oranlarda arttığına dikkat çekmiş, fiyatlardaki dalgalanmaların etkisiyle çok sayıda akaryakıt bayisinin kapandığını ve kapanacağını ifade etmişti. Önergeye cevap veren Bakanlık enerji ürünlerinin mümkün olan en düşük fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma vatandaşı zorlanıyor tüm sektörleri daraltıyor

Geçtiğimiz Şubat ayında CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, akaryakıt fiyatlarının dengelenmesine yönelik çalışmalara ve akaryakıt enflasyonuna ilişkin sorular yönelten GÖK, söz konusu önergede 2020 ve 2021 yıllarında kapanan akaryakıt istasyonlarının sayılarına ilişkin istatistikleri talep etmişti. 23 Mart 2022 tarihinde önergeye cevap veren Bakanlık ise enerji ürünlerinin mümkün olan en düşük fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu söyledi, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun (EPDK) piyasa faaliyetlerinin şeffaf, rekabetçi, eşitlikçi, istikrarlı, güvenli ve ekonomik şekilde sürdürülmesi için gözetim denetim ve yönlendirme faaliyetlerine devam ettiği ifade etti.

 

Bunun üzerine Levent Gök yaptığı açıklamada

 

Akaryakıt fiyatlarında meydana gelen artışın ülke enflasyonuna etkisine ilişkin bilgi sahibi olmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığını adres gösterdiğini, 2020 ve 2021 yıllarında açılan ve kapanan akaryakıt istasyonlarına ilişkin rakamları paylaşan Bakanlığın verilerine göre son 2yılda 2.802 istasyon açılırken, 2.721 istasyon kapandığını dile getirdi. Benzin fiyatlarının son bir yıl içerisinde 3 kata yakın artış gösterdiği, mazot fiyatlarının ise 3.5 kat arttığı ülkemizde Bakanlığın enerji ürünlerinin mümkün olan en düşük fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu beyan etmesi Türkiye gerçeklerine aykırı bir söylemdir, dedi.

 

Geçtiğimiz Mart ayı ile karşılaştırıldığında Brent petrol fiyatları 1.7 kat artarken ülkemizde gerçekleşen artışın uluslararası piyasadaki fiyat artışlarının çok üzerinde olduğu görülecektir. Sadece son 4 ay içerisinde ülkemizde akaryakıt fiyatları yüzde 90’ın üzerinde zamlanırken Avrupa ülkelerindeki akaryakıt fiyatları aynı süreçte en fazla yüzde 37 oranında artmıştır. 2020 ve 2021 yıllarında açılan ve kapanan akaryakıt istasyonlarının sayıları incelendiğinde sektörün ciddi bir buhranda olduğu ve yerinde saydığı görülmektedir. Akaryakıt fiyatlarının kamu yararı gözetilerek belirlenmemesi tarım ve sanayi sektörleri başta olmak üzere bütün üretim alanlarını sekteye uğratmakta, söz konusu fiyat artışları Türkiye’nin içine düştüğü enflasyon sarmalını derinleştirmektedir ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akaryakıt, fiyatlarındaki, dalgalanma, vatandaşı, zorlanıyor, tüm, sektörleri, daraltıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı