AHMET AKIN "İKTİDAR DOĞALGAZDA ZAM KURNAZLIĞI"
Haber
09 Ocak 2022 - Pazar 06:49 Bu haber 393 kez okundu
 
AHMET AKIN "İKTİDAR DOĞALGAZDA ZAM KURNAZLIĞI"
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: 'İKTİDAR DOĞALGAZDA DA ZAM KURNAZLIĞI YAPMAYA HAZIRLANIYOR’
SİYASET Haberi
AHMET AKIN

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: 'İKTİDAR DOĞALGAZDA DA ZAM KURNAZLIĞI YAPMAYA HAZIRLANIYOR’

 

DOĞALGAZDA KADEMELİ ZAMMIN İŞARETİ YASA TEKLİFİNİN ETKİ ANALİZİNDE YER ALDI… 

KONUTLARDA YÜZDE 15 DAHA AZ TÜKETİM HEDEFLENİYOR

 

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI  AKIN:

'İKTİDAR DOĞALGAZDA DA ZAM KURNAZLIĞI YAPMAYA HAZIRLANIYOR’

‘VATANDAŞI ŞİMDİ DE KOMBİYİ KAPATMAYA MI ZORLAYACAKSINIZ?’

‘TEMEL BİR İHTİYAÇ OLAN ISINMA ARTIK LÜKS MÜ OLACAK?

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgazda kademeli tarifenin zamma dönüşeceğinin işaretinin yasa teklifinin etki analizinde yer aldığını belirterek, “Etki analizine göre doğalgazda kademeli tarifeyle konutlarda doğalgaz tüketiminin yüzde 15 oranında azalmasınınamaçlandığı belirtiliyor. Bu nasıl olacak? Vatandaş zaten en düşük derecede kombiyi yakıyor. İktidar şimdi de kademeli tarifeyi zam aracına dönüştürerek vatandaşı kombiyi kapatmaya mı zorlayacak? Temel bir ihtiyaç olan ısınma artık lüks mü olacak?” diye değerlendirdi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgazda konut abonelerine yönelik uygulanması planlanan kademeli tarifeyle ilgili yazılı açıklama yaptı. CHP’li Akın, özetle şunları dile getirdi:

 

DOĞALGAZA DA KADEMELİ ZAM HAZIRLIĞI VAR

Kademeli tarifeyi elektrikte kademeli zamma dönüştüren AK Parti iktidarı; doğalgazda da benzer bir zam hazırlığı yapmaktadır. Doğalgazda kademeli tarife uygulanmasına ilişkin TBMM’ye sunulan yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmiştir. Yasa teklifine göre BOTAŞ’a bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğalgaz satış fiyatı uygulama yetkisi verilmektedir. İktidar sözcülerinin yarattığı “az tüketen az ödeyecek” algısının elektrikteki kademeli zam kurnazlığıyla gerçeği yansıtmadığı ortadadır. İktidar elektrikte asgari tüketimin altında bir kademe belirlemiş, üstelik ilk kademeye yüzde 52 oranda zam yapmış, ikinci kademedeki zam oranı ise yüzde 127 olarak ayarlanmıştır. İktidarın önce algı yaratarak sonra kademeli tarifeyi sosyal tarife yerine kademeli zamma dönüştürmesi bütün mesken abonelerine istisnasız zam olarak yansımıştır. Elektrikteki kademeli zam uygulamasının bir benzerinin doğalgaz tarifesinde de yapılmak istendiği yasa teklifinin etki analizden anlaşılmaktadır.

 

KONUTLARDA TÜKETİMİN DÜŞÜRÜLMESİ AMAÇLANIYOR

Doğalgazda kademeli tarife için BOTAŞ’a yetki veren yasa teklifi için gerçekleştirilen etki analizine göre doğalgazdaki kademeli tarife uygulamasıyla konut abonelerinin doğalgaz tüketiminde tasarrufa yönelecekleri ve konutlarda doğalgaz tüketiminde bir düşüş yaşanacağının öngörüldüğü belirtilmektedir. Etki analizinde meteorolojik koşullara bağlı olmakla beraber doğalgaz sarfiyatında yüzde 15 düzeyinde tasarruf neticesinde 2,5 milyar metreküp düşüşün beklendiği belirtilmektedir. Yasa teklifinin etki analizine göre konut abonelerinin yüzde 15 düzeyinde daha az doğalgaz tüketmelerinin amaçlanması temel bir ihtiyaç olan ısınmadan tasarruf anlamına gelecektir. Vatandaşlarımız zaten ısınma ihtiyaçlarını yüksek faturalar nedeniyle tam karşılayamazken, yüzde 15 tasarruf hedefi ısınmanın artık temel bir ihtiyaç olmaktan çıkıp, lüks bir hizmete dönmesi anlamına gelecektir. 

 

'KOMBİYİ KISTAN’ SONRA ‘KOMBİYİ KAPAT MI’DENİLECEK?

Doğalgaz konut tarifesine henüz bu ayın başında gelen yüzde 25 oranındaki zammın ardından vatandaşların tüketimlerini daha da azaltılmasının hedeflenmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yüksek faturalar karşısında vatandaşa kombiyi kısmaları yönünde verdiği önerinin yanı sıra doğalgaza yeni bir zammın yapılması nedeniyle vatandaşlarımız artık kombiyi kapatmak zorunda kalacaktır. Isınma temel bir ihtiyaçtır. Isınma amaçlı kullanılan doğalgaz her ilde farklı iklim koşulları nedeniyle değişiklik gösterebilir. Ancak insanın sağlığı ve rahatlığı için ideal kış aylarında ideal ev sıcaklığının 23 ya da 24 derece olması gerekmektedir. İktidarın bu insani koşulları ve bilimsel verileri dikkate alarakkademeli tarifeyi zam kurnazlığına dönüştürmemesi gerekmektedir.

 

 
 
 
 
 
Yazışmadaki herkese hızlı yanıt yazın
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: AHMET, AKIN, "İKTİDAR, DOĞALGAZDA, ZAM, KURNAZLIĞI",
Yorumlar
Haber Yazılımı