444 Gayrimenkul'den Sanayi Arsasında Hızlı Çözümler
Haber
19 Mart 2022 - Cumartesi 14:04 Bu haber 1065 kez okundu
 
444 Gayrimenkul'den Sanayi Arsasında Hızlı Çözümler
Endüstriyel gayrimenkul alanında profesyonel çözümler sunduklarını belirten 444 Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Kurucularından Genel Müdür Bora Arslan, İzmirdeki bir çok ihtisas sanayi bölgesinde çalışma yaptıklarını belirtti.
YAŞAM Haberi
444 Gayrimenkul'den Sanayi Arsasında Hızlı Çözümler

 

Bora Arslan, eski adı İzmir Deri Sanayi bölgesi şimdiki adı İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ)'ta da kısa süre önce önemli bir satış gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İZBAŞ'ta 5 bin 219 metrekarelik bir üretim tesisinin satış süreci hakkında bilgi veren Arslan, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir izin alma süreci başladı. Gerek İzbaş'tan gerekse de Ankaradan gerekli izinleri aldık. Ciddi müzakereler yaparak satış yolunda birçok süreçten geçtik. Burası 5 bin 219 metrekarelik bir üretim tesisi. Demir çelik sektöründe üretim gerçekleştirilecek. Toplam 3 milyon dolarlık yatırım yapılmasına aracılık ettik. Bir yıl içinde üretime geçmesi ve yurtdışına ihracat yapılması söz konusu. Toplamda 500 kişi istihdam edilecek. Hem İzmir hem de bölge ekonomisi için  önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

ÖNEMLİ AVANTAJLAR SUNUYOR

Serbest Bölgelerin sunduğu ekonomik birçok avantaj olduğunu kaydeden 444 Gayrimenkul Danışmanı Neşe Güleç: “İZBAŞ Türkiye'de özel mülkiyete sahip serbest bölge statüsündeki az sayıdaki yerlerden biri. Bu nedenle ihracat yapan firmaların gözdesi. Bir yer kiralamaktansa depo, fabrika gibi özel bir mülkiyeti olan yerde hizmet vermek daha karlı ve mantıklı. Hem yatırım hem de özel mülkiyete uygun olan bir yer. Gerek istihdam gerekse de üretim açısından önemli imkanlar sunuyor. Bizler de bu alanda çalışmalar yapıyoruz. Endüstriyel Gayrimenkul alanında İzmirdeki bir çok noktada ihtisas sanayi bölgelerinde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

ENDÜSTRİYEL SATIŞLAR UZMANLIK İSTİYOR


Serbest Bölgedeki satış ve kiralamalar konusunda emlak firmalarının uzmanlaşması gerektiği bilgisini veren Neşe Güleç şunları söyledi: “Endüstriyel gayrimenkuller normal gayrimenkul satışlarından daha farklı oluyor. Normal satışlarda tapudan randevu alıp gidip satışı gerçekleştirebiliyoruz. Burada ise Ankara'dan Ticaret Bakanlığı'ndan bir Faaliyet Ruhsatı alınması gerekiyor. Bu sürecin ne şekilde yürütülebileceğini biliyoruz. Kemalpaşa OSB ve Menemen Serbest bölgede de geçmişte satış deneyimlerimiz oldu. İzmir'de benzer şekilde gerek serbest bölge gerekse de sanayi alanlarında katma değerli hizmetler üretiyoruz. Serbest bölgelerde yüzde 100 kurumlar ve gelir vergisi istisnası var. Muhtasar ödemesi ve KDV muafiyeti var. Serbest kar transferi yapılıyor ve gümrük vergisi muafiyeti var. KKDF muafiyeti ve ucuz enerji kullanımı imkanı da buluyor. İhracatı düşünen firmalar için tavsiye ettiğimiz bir bölge. İzmir içerisinde bu özelliklere sahip farklı arsalarımız da bulunuyor. Bu alandaki deneyimlerimizle birlikte ekip olarak hızlı sonuçlar alıyoruz”

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: 444, Gayrimenkul'den, Sanayi, Arsasında, Hızlı, Çözümler,
Yorumlar
Haber Yazılımı