Haber
14 Mart 2022 - Pazartesi 11:31 Bu haber 769 kez okundu
 
CHP milletvekillerinin Ankara Polatlı'da ziyaret ettiği şoför esnafı, vergiler, geçiş ücretleri, sigortalar ve akaryakıt zamlarından dert yandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Akaryakıt ile ilgili bu sorunlar çözüldüğünde Türkiye’deki hayat pahalılığı da önemli ölçüde önlenecektir. Yanlış kur politikası, yanlış akaryakıt politikası, esnaf ile ilgili politikaların yanlışlığı Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Çıkmazdayız artık. Bir tarafta esnaf, artık geçinemiyor. Öbür tarafta bu esnafa verilmesi gereken zamlar verildiğinde vatandaş altından kalkamıyor. Bu noktaya gelindi" dedi.
SİYASET Haberi

 

 

CHP milletvekillerinin Ankara Polatlı'da ziyaret ettiği şoför esnafı, vergiler, geçiş ücretleri, sigortalar ve akaryakıt zamlarından dert yandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Akaryakıt ile ilgili bu sorunlar çözüldüğünde Türkiye’deki hayat pahalılığı da önemli ölçüde önlenecektir. Yanlış kur politikası, yanlış akaryakıt politikası, esnaf ile ilgili politikaların yanlışlığı Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Çıkmazdayız artık. Bir tarafta esnaf, artık geçinemiyor. Öbür tarafta bu esnafa verilmesi gereken zamlar verildiğinde vatandaş altından kalkamıyor. Bu noktaya gelindi" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nı ziyaret etti, şoförlerin sorunlarını dinledi.

Polatlılı şoförler ve Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan ile birlikte ziyaret sonrası basın açıklaması yapan Kuşoğlu, "Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Derneği’ndeyiz. Dernek Başkanı İsmail Tarhan’ın çağrısı üzerine buraya geldik. Ben bölge milletvekilimiz Yıldırım Kaya, İl Başkanımız, ilçe başkanımız ile birlikte buradayız" dedi. Kuşoğlu şunları söyledi: 

"AKARYAKIT ZAMLARIYLA İLGİLİ BÜYÜK SIKINTILAR VAR: Yapılan son akaryakıt zamlarından sonra art arda gelen zincirleme zamlardan sonra büyük bir dilemma oluştu. Bir taraftan şoför esnafının, genel olarak esnafın akaryakıt zamlarıyla ilgili büyük sıkıntıları var. Bunları maliyetlerine yansıttıklarında, ki yansıtmak mecburiyetindeler, büyük fiyat farklılıkları oluşuyor. Bu rakamların altından kalkmak kolay değil. Polatlı Şoförler Odası’nın 1500 üyesi var. Bunların önemli bir kısmı kamyoncu, bir kısmı taksici, dolmuşçu, bir kısmı servis niteliğinde otomobilleri işletiyorlar. Hepsinin sorunları, sıkıntıları var.

ZARAR GÖRDÜLER, MAĞDURİYET YAŞADILAR: Türkiye çapında şoförler olarak sorunlarını dile getiren bildiğimiz kadar birkaç yer var. En başta da Polatlı geliyor. Onun için Polatlı’ya geldik. Polatlı’da şoför esnafının sorunlarına dikkat çekmek istiyoruz. Ben sözü Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı İsmail Tarhan’a vermek istiyorum. Cesur bir çıkış yaptı. Daha önce burada hep beraber toplandılar. Sorunlarına dikkat çekmek için şu arkamızda gördüğünüz Ankara, İzmir, Bursa, Antalya yolu… Burası kapandı. Hepsine 2500’er lira ceza yazıldı maalesef. Aslında kendileri de kapatmak istemiyorlardı ama kendiliğinden oluşan bir olaydı. Ondan da zarar gördüler, mağduriyet yaşadılar."

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı İsmail Tarhan, şu açıklamaları yaptı:

“POLATLI NAKLİYESİ ZOR DURUMDA: Bir hafta önce yaptığımız bir basın açıklaması, sosyal medya ve yerel gazete aracılığıyla Ankara bölge milletvekillerimizi odamıza davet ettik. Davetimize icabet eden CHP milletvekillerime ve il başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sesimizi duydu. Bizim amacımız burada şoför esnafımızın dertlerini, seslerini duyurmak oldu. 1500 kişilik bir esnaf oda başkanlığı yapmaktayız. Türkiye’nin yüzde 36 soğan ihracatı yapılan ilçe Polatlı. Polatlı’da bir ticaret borsası var. 8, 10 tane un fabrikamız var. Türkiye’nin her yerine un, buğday ihracatı yapan; Temelli bölgesinin Trakya çimento fabrikalarına taş taşıyan esnaf Polatlı’da. O yüzden Polatlı’nın önemi çok fazla. Polatlı nakliyesi çok zor durumda. İstanbul’a giden bir araç, devlet karayolunda 420 TL gibi bir rakam ödüyor. İstanbul Boğaz Köprüsü’nden karşıya geçtik, 310 TL, çıkışımız 330 TL. Bir kamyonun TÜİV muayenesi için sanayide harcadığı para 10 bin TL’ye yaklaşıyor. 650 TL gibi de bir para TÜİV’e ödüyoruz. Çok yüksek bir rakam.

HER ZAMAN MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK: Bundan ziyade bir kamyonun trafik sigortası 8 bin TL ile 12 bin TL arası; bir TIR’ın trafik sigortası ile kasko bedeli 20 ile 25 bin TL arası çıkıyor. Bundan dolayı çok sıkıntıya düşüyoruz. Buradan yük yüklüyoruz, İzmir’e varacağız, 2 TL zam geldi mazota. İzmir’den mal yüklüyoruz, Ankara’ya geleceğiz, bir 2 TL daha zam geldiğinden dolayı nakliyeci esnafımız çok zor duruma düşüyor. Oysa biz kontak kapatmak, eylem yapmak gibi hiçbir niyetimiz yok. Olmadı, olmayacak da. Her zaman bu ülkemizin, milletimizin yanında olduk.

HER ARABA GÜNLÜK 100 TL MAZOT FARKI İÇERİYE GİRİYOR: Yapmış olduğumuz bir çağrı var. Bu okulların, sınıfların ışıkları yanıyorsa kırsaldan merkeze taşımalı eğitim yapıyoruz. 44 hatta. Eylül 5’te yapılan ihalelerde mazot 6,50 TL, bugün gelen mazot rakamı 23 TL. Benim arkadaşlarım buna günlük zam aldılar 15 TL, 31 Mart’a kadar. Oysa her araba günlük 80, 100 TL mazot farkı ile içeriye giriyor. Bu insanlar evine ekmek götüremez hale geldi. Ama önce çocuklarımız, önce eğitimimiz, önce yurdumuz dedik. Halen görevlerimize devam ediyoruz. Arkadaşlarım şu anda araçlarına lastik alacak durumda değiller.”

 “BU HASSASİYETİN İKTİDAR TARAFINDAN DA GÖSTERİLMESİ LAZIM”

Ziyaret öncesinde bir dolmuşçunun sorunlarını kendisine aktardığını belirten Kuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“4 TL idi 6 TL’ye çıktı. Başkanımız 6 TL aldı ama biz 6 TL’yi uygulayamadık. Çünkü 6 TL’yi verebilecek durumu yoktu, biz 5 TL yazdık’ dedi. Çok duygulandım. Şoför esnafı, vatandaşa karşı bu karar hassas. Bu hassasiyetin iktidar tarafından da gösterilmesi lazım. Özellikle bu konunun desteklenmesi lazım. Üzerinde çok fazla ÖTV, KDV var. Devlet tarafından bu kadar çok vergi alanın akaryakıtın desteklenmesi lazım ki hayat pahalılığı önlenebilsin.”

“HİÇ GELMEYEN NAKLİYE PARAMIZ DA OLDU”

Kamyonculuk yaparak geçimini sağlayan Osman Şimşek, kendilerini ziyaret eden CHP heyetine teşekkür ederken, “Kamyoncu esnafı olarak bizim en büyük sıkıntımız havale. Kamyoncu esnafımız gidiyor fabrikada yükünü boşaltıyor, faturasını kesiyor, havale diyorlar. Havale 10 gün gelmeyen de var 1 ay gelmeyen de. Hiç gelmeyen nakliye paramız da oldu. Parası yok yola gitmeye. İkincisi, kamyoncu arkadaşımız faturasını kesiyor, bizden para kesiyorlar. Sen bu parayı kesiyorsun da bu para işverene mi gidiyor, devlete mi gidiyor? Devlete gidiyorsa sen bu parayı sene sonunda kamyoncunun vergisinden mi düşüyorsun? O da yok. Kamyoncu perişan bir vaziyette” dedi.

“ARAÇ SİGORTALARINA YÜZDE 50 ZAM GELDİ”

Taşımalı eğitim için servis şoförlüğü yapan Kazım Durna, “Polatlı Milli Eğitim’e, 70 araç taşımalı eğitim yapıyoruz. Eylül ayında aldığımız ihalede mazot fiyatının bize KDV düşürülüp 6.30 TL denildi. Şu anda mazot fiyatı 23 TL. 27 yıldır bu mesleği yapıyorum ve 5 tane aracım var, günlük 100’er TL kaybım var. Şoförün parasını ödemiyorum, sigortaları yatıramıyorum. İşi de bırakmak istemiyoruz, sonuçta 27 yıldır bu işi yaptığımız için. Araç sigortalarına yüzde 50 zam geldi. Bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

“FİRMALARIMIZA GÜNÜBİRLİK GİDİP MAZOT FARKI İSTEMEKTEN UTANIYORUZ”

Servisçi Ferhat Kocabay, “Eğitim öğretim yılına başladığımız sezon başındaki akaryakıt fiyatlarına istinaden yapmış olduğumuz özel öğrenci servis ücretlerine ilişkin çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yalnız son gelen zamlarla ve buna karşı almış olduğumuz zam farkı kesinlikle iki gün içerisinde akaryakıta gelen zam ile birlikte yok oldu. Sanayi bölgesindeki fabrikalarımıza personel taşıyoruz. Firmalarımıza günübirlik gidip mazot farkı istemekten utanıyoruz” diye konuştu.

“ANTALYA’DAN İSTANBUL’A KİLOGRAM BAŞINA 1.10 TL BİR MALİYET VAR”

Esnafın sorunlarını dinleyen CHP’li Kuşoğlu, “Ağırlıklı olarak bu maliyetleri oluşturan unsurlar devletten kaynaklanıyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı ilave vergiler ya da yol ve köprü vergileri ilave olarak büyük ağırlık oluşturuyor. Uşak Milletvekilimiz Özkan Yalım’ın yaptığı bir çalışmaya göre, Antalya’dan İstanbul’a kilogram başına 1.10 TL bir maliyet var. Bu çok büyük bir maliyet. Kaynağı da ağırlıklı olarak paralı yollar. Bu dönemde de akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olması var” dedi.

“DEVLETİN BİRÇOK FEDAKARLIK YAPMASI GEREKİYOR”

Kuşoğlu, “Devletin birçok fedakarlık yapması gerekiyor. Bu yanlış politikalardan dönmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak da şoförler odası, sadece şikayet etmiyorlar, ticari akaryakıt diye bir önerileri de var. Biz de arkadaşım Yıldırım Kaya ve il başkanımızla birlikte önerilerimizi de sunacağız” diye konuştu.

“GEMİCİKLERİ OLANLARA MAZOTU NASIL EN UCUZ FİYATA VERİYORSANIZ, BU KAMYONCU DA VERİN”

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, “Polatlı’daki esnaf, kendisinden fedakarlık yapıyor. Yatları, gemicikleri olanlara mazotu nasıl en ucuz fiyata veriyorsanız, bu kamyoncu, servisçiye de mazotu ucuz fiyata verin. Çözüm çok açık. Çocuklarınızın gemiciklerine verdiğiniz fiyatla, o yatlarda gezen, turistik gezi yapan iş adamlarına sağladığınız olanakları, burada gözümüzün nuru olan, çocuklarımızı taşıyan servis şoförlerine verin” dedi.

“HÜKÜMET, BENZİN İSTASYONLARINI VERGİ DAİRESİ OLMAKTAN ÇIKARMALI”

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, hükümetin politikalarını, “Bu hükümet, benzin istasyonlarını vergi dairesi olmaktan çıkarmalıdır. Elbette dünyada petrol fiyatları artıyor ama 64 dolardan geldiğini hatırlayalım. Yarı fiyatına yakıt aldı bu ülke. Ama bugün hükümet vergi dairesi olarak çalıştırdığı için bu fiyatlarla karşı karşıyayız. Burada yatlardan söz edildi. Sadece yatlar da değil, uçaklarda da ÖTV’siz yakıt veriyor bu hükümet. Aynısının taşımacılık sektöründe de uygulanması mümkün” sözleriyle eleştirdi.

“ESNAF İLE İLGİLİ POLİTİKALARIN YANLIŞLIĞI TÜRKİYE’Yİ BU NOKTAYA GETİRDİ”

Esnafın üzerindeki olan yükün alınması gerektiğini söyleyen Kuşoğlu, “Akaryakıt ile ilgili bu sorunlar çözüldüğünde Türkiye’deki hayat pahalılığı da önemli ölçüde önlenecektir. Yanlış kur politikası, yanlış akaryakıt politikası, esnaf ile ilgili politikaların yanlışlığı Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Çıkmazdayız artık. Bir tarafta esnaf, artık geçinemiyor. Öbür tarafta bu esnafa verilmesi gereken zamlar verildiğinde vatandaş altından kalkamıyor. Bu noktaya gelindi” dedi.

“İKTİDARIMIZDA BU SORUNLARIN HEPSİ ÇÖZÜLECEKTİR”

Kuşoğlu, “Seçimlerden önce bunun yapılabileceğini pek düşünmüyorum ama inşallah en kısa zamanda bu seçimler yapılacak ve iktidarımızda, Millet İttifakı’nın iktidarın bu sorunların hepsi çözülecektir” diye konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı