Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Güzellik tanrıçası yuvasından böyle çıkarıldı 

Güzellik tanrıçası yuvasından böyle çıkarıldı 
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz( dhamustafaoguz@gmail.com )
558 views
12 Eylül 2020 - 12:50

Yazar: Mustafa OĞUZ

Güzellik tanrıçası yuvasından böyle çıkarıldı 

 Yıl 2000, Bergama’da  bulunan Allioni antik kentinde en heyecanlı günlerden biri  yaşanıyor. Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, ekibi, büyük tarihi heyecana şahit olmak isteyen civardaki köylüler, İstanbul’dan gelip bu habere katkı koyan meslektaşım Kutup Dalkıran, Bergamalı gazeteci Tahsin Tuna ve bir hafta boyunca müthiş eserin çıkarılmasının her aşamasına günlerce tanık olan bunları fotoğraflayarak haberleştirmeye çalışan ben.

Çamurlar içinde derin bir kuyudan arkeologların adeta tırnaklarıyla kazıyarak günyüzüne çıkarmaya çalıştığı bin 800 yıl önce bugünün Bergama’sı yakınlarındaki Helenistlik dönem Roma kenti olan Allianoi’de dünyaya gözlerini açan, yaratıcısı bilinmeyen fakat genleri tanrı katından gelen bir güzellik tanrıçası Venüs. 

Ona bu şehirde ömrünün bin 800 yılını geçireceği 11 bin metrekareye yayılan kaplıca hamamı mekan seçildi. Bu termal yapının tonozlarından birini bütün zarafetiyle doldurdu. Kucağında bir istiridye taşıyordu. Yarı beline kadar çıplaktı. Güzel yüzü, diri göğüsleri, narin kolları bugünün Afrodit’leriyle kıyaslanamazdı bile. 

Bu dünyanın yok edici koşullarına dayanabilmesi için taştan yontulmuştu. O yüzden ağırlığı tartıya vurunca 250 kilogram geliyordu. Boyu 1.60 santimdi. Ama görünürdeki oranlarının tüm zamanların en ideal ölçüleri olduğundan kuşku yoktu. Köşesinde güzelliğinden emin, kim bilir ne hayranlar topladı yüzlerce yıl? Kim bilir hangi medeniyetlerin hangi erkekleri karşısında yutkunup kaldı? 

Aslında burada yabancı olanlar Yortanlı Baraj Havzası’nda, kurtarma kazıları yapan arkeoloji ekibiydi. Onun mabedine ulaştıklarında yıl 2000, gün 10 Haziran’dı. Onun kenti Allianoi’yi ortaya çıkarmak üzere kazıyorlardı. Çünkü şehir, Yortanlı Barajı’nın ortasındaydı ve yakında sular altında kalacaktı. Arkeologlar onunla karşılaşınca çok heyecanlandılar. Diğer Venüslerden farklıydı; başı, kolları yerinde olağan üstüydü. 

Sonunda tanrıçalık köşesinden koparıldı. Beline, bacanaklarına ipler dolandı, zincire bağlandı, alışkın olmadığı erkekler onu kucakladı. Genç bir kadın, öğrenci Ceren Küçükbarda sanki duygularını hissetmiş gibi ağladı. Tamamen aydınlığa, bambaşka bir dünyaya çıkardılar onu. Gürültüler, kameralar, itiş kakışlar arasında yepyeni dünyayla tanıştı. Birlikte fotoğraflar çektirdiler. Şimdi Bergama Müzesi’nde. Bergama’ya yolu düşen herkes, o muhteşem kadını görebilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.