Yerelin Sesi

‘Güvenli Tatil’ Arayanlara Öneriler

‘Güvenli Tatil’ Arayanlara Öneriler
03 Haziran 2020 - 11:36

Yazar: Nurdan Çakır Tezgin (Aşçı Fok)

‘Güvenli Tatil’ Arayanlara Öneriler

 

Henüz çok farkında olmayabiliriz, fakat eski normal günlere dönmek ve eskisi gibi yaşamak isteyen bizleri covid 19 başta olmak üzere yeni tehlikeler bekliyor olabilir. Şimdi “yeni normal” adında tuhaf bir sürece giriyoruz. Kimse neyin nasıl olacağını bilmiyor, lakin aklın yolu bir misali bazı netlikler de yok değil. O netliklerin güveni etrafında dönüp dolaşacağız öyle görünüyor.

Evde kalınan ve pek çok eski güncelimizden uzak geçirilen üç aya yakın sürecin bizlere kazandırdığı ve elbette kaybettirdiği de pek çok alışkanlığımız oluştu. Bundan böyle dünyanın sırtında yeni doğmuş bebeğin sarsak ve tedirgin adımlarıyla yürüyeceğiz. Kim bilir, belki de dünyanın yeni fırsatlarıyla tanışmamız gerekecek.

En başta, yaz mevsimi alışkanlığımız olan deniz kum Güneş tatiline bakışımız değişecek. Değişmeli de. Öyle çeşitli tatil ve gezi alternatiflerimiz var ki… Çevreye duyarlı, hayvanlara ve tüm canlılara saygılı doğal yaşam savunucusu bazı insanların gerçekleştirdiği, nice güzel oluşumu fark etme zamanı nihayet geldi!

Onlar yaylalarda, ücra dağ köylerinde, kimselerin uğramadığı bakir doğanın bağrında ‘sıfır atıksız’ yaşamanın yollarını arıyorlar. Onlar, tatillerde çocuklarla birlikte çalışıp sanat ve ekoloji odaklı faaliyetlerde bulunuyorlar. Sportif doğa aktiviteleriyle ruh ve beden sağlığı için çabalıyorlar. Eminim yeni normale dönüşte onlardan öğreneceğimiz çok şey var…

Yayla turizmi kapsamındaki bungalovlar, geniş çayırlık alanlar içindeki çadır ve karavan turizmi, dere şırıltıları, akarsu üzerinde kano yarışları, orman kampları kapsamında çocuklarla doğal yaşam serüvenleri bizi bekliyor olacak.

Bizlerin gençliğinde izcilik (yavrukurt) kampları vardı. Düdüğümüz, minik çakımız, halat ve su kupamız ile disiplinli yavrukurt eğitimi almamızı sağlayan oymakbaşı öğretmenlerimiz vardı. Doğal ortamda hayatta kalmayı sağlayacak yiyecek bulma, ateş yakma ve söndürme, barınak hazırlama gibi temel öğretilerle donatılırdık. Çeşitli orman şarkıları, kuşlu sincaplı marşlar söylerdik. Trampetlerimize öyle kararlı vururduk ki, kuşlar da bizimle cıvıldar, düzgün ayak tempolu dağ yürüyüşleri yapardık.

Şimdilerde de çok daha donanımlı gençlik ve çocuk izci kampları oluşturup, açık hava tatilleri düzenleyerek yeni uyanışlara merhaba dememiz mümkün. Bu kampları aileler ile belli mesafe kuralları dahilinde gerçekleştirmemek için hiçbir engel yok.

Ayrıca antik kentlerin ve açık hava müzelerinin eğitici gezileri, arkeopark ve agroekoloji alternatifleri yenidünya gelişimi için çok değerli pencereler açıyorlar. Önemli olan bunları görüp değerlendirebilmek…

Anadolu yarımadası bilindiği üzere dünyanın merkezinde bir antik kentler cennetidir. Yeni normal denilen bu dönemde, antik zaman mitolojileri üzerine yapılan okumalar ve merak uyandıran bilgi destekli antik kent gezileri pek çoğumuz için muhteşem birer yolculuk olacaktır.

Antik kentlere yolculuklar kişinin ilgi alanındaki pek çok yan unsuru besleme gibi bir özelliğe sahiptir. Meselâ bana; gezip gördüğüm pek çok antik kent, tarihteki yaşam biçimleriyle birlikte yeme içme çeşitliliğini merak ettiriyor. Hangi kap kacak ile ne pişirilmiş, nasıl pişirilmiş, nerede kimlerle yenmiş gibi. O merakla birlikte çeşitli kaynaklara ulaşmamı sağladığı gibi, kitap satırları arasından cımbızla seçtiğim benzerlikler şaşkınlığımı epey körüklüyor.

Her yeni şaşkınlık nice yeni oluşumu tetikliyor, insan olarak bunlara ihtiyacımız var. Eğlence ve öğrenme başa baş gittiğinde deneyim dediğimiz doygunluğa yelken açıyor ki, bu da harika. Elbette, bu deneyim ve gelişme fırsatını daha nice tatil ve gezi seçenekleriyle yakalayabiliriz.

Yüksek rakımlardaki göl ve akarsu kenarı (rafting, trekking, joking, safari) kampları, doğal tarım yapan çiftliklerde ve köylerde aile misafirliği gibi çeşitliliği fazla alternatif tatil keşifleri değerlendirilebilir. İlla ki deniz kum Güneş sarmalına takılmak zorunda değiliz.

Toplu katliam gibi eski seyahat anlayışı ve açık büfe otellerdeki tatil devri artık değişti. Bakanlığın uygulama listeleri çok ciddi kurallarla dolu. Yine de otel tatilini tercih edenler mutlaka bu kuralları uygulayabilecek sertifikasyon almış konaklama seçeneğini arayıp bulmalılar.

Artık bundan böyle alışkın olduğumuz tüm yaşam standartlarımızı ve beklentilerimizi değiştirmek durumundayız. Eski alışkanlıklardan öte eski düşünce mekanizmamızı değiştirmek hayatlarımızı kolaylaştırmış olacağı gibi sağlığımızı da koruyacaktır. Bizleri farklı bir yıl ve farklı bir yaz tatil anlayışı bekliyor, görünen bu.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.