Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Göztepe Stadı’ndan Kemeraltı’na Konak’ı Anlattı

Göztepe Stadı’ndan Kemeraltı’na Konak’ı Anlattı
464 views
10 Haziran 2020 - 16:38

Göztepe Stadı’ndan Kemeraltı’na Konak’ı Anlattı

 

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur katıldığı canlı yayında Göztepe Stadı’nın metro, tramvay ve vapur ulaşımının tam merkezinde yer aldığını bu nedenle trafik sıkışıklığına neden olunmayacağını söyledi. UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’ne giren dünyanın en eski açık hava alış veriş merkezi olan Kemeraltı’na giren turistlerin Agora’dan Kadifekale’ye yer altı tüneliyle çıkabileceğini böylece 3-4 saat boyunca turistlerin kent merkezinde zaman geçireceğini vurguladı.

Koronavinüs salgını süresinde bazı projeleri erteleme zorunda kaldıklarını söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bu süreçte yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Basmane Oteller Sokağı’nda karantinaya alınan 3 otelin yanı sıra bölgedeki diğer konaklama tesislerinin ihtiyaçlarının karşılandığını ve düzenli olarak dezenfeksiyon yaptıklarını aktardı.

“DEVLET BABA İSE BİZ ANAYIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel yönetimlerin ihtiyaç sahiplerine yardım etmesini kısıtlamasıyla ilgili de konuşan Başkan Batur, “Devlet babaysa biz de anayız. Kavgaya gerek yok. Vatandaşımız başı ağrısa önce yerel yönetimleri arar. Bu türden bir ayrımcılık yapmak yanlış” dedi. En geç 1,5 sene içinde Konak’ın altyapısını tamamlamış olacaklarını kaydeden Abdül Batur, “Fakat kent merkezinde kentin silüetini bozacak gökdelenlere izin verilmemeli. Bizim kentin tarihi misyonunu ortaya koyacak yeni çalışmalara ihtiyacımız var. Hilton otelinden daha yüksek bir yapılaşma kentin silüetini bozar. Kent estetiğini bozmamak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz” diye konuştu.

TÜNELLİ AKS İLE TURİST KONAKLAYACAK
Başkanlığı döneminde en önemli çalışmasının Kemeraltı bölgesinde olacağına dikkat çeken Başkan Abdül Batur, “Kemeraltı, UNESCO Dünya Mirası listesine girdiğinde Konak Pier’den başlayıp Kemeraltı’nın sonuna kadar tabela ve tente kirliliği olmadan geçilecek. Havra Sokağı’na gelecek olan turistler buradaki havraları ziyaret edebilecek. Ardından Agora’dan Kadifekale’ye kadar uzanan yer altı tüneli bulunduğunda, o tünelle Kale’ye ve anfi tiyatroya çıkacaklar. Böylece turistler 3-4 saatini bu aks üzerinde geçirecek, 1 gece konaklayacaklar” ifadelerini kullandı.

“TRAFİK SORUNU OLMAYACAKTIR”
Adnan Saygun Sanat Merkezi, Göztepe Stadı ve henüz açılmayan İstinye Park’ın oluşturduğu üçgenin önümüzdeki yıllarda Güzelyalı ve Fahrettin Altay’ı trafik bakımından zor durumda bırakıp bırakmayacağı konusuyla ilgili de bilgi veren Başkan Batur şöyle konuştu: “Şehir statlarının da kent merkezinde olmasından yanayım. Yurtdışında da statlar kentin merkezindedir. Metro, tramvay ve gemi ulaşımı nedeniyle bölgede trafik sorunu oluşacağını düşünmüyorum. İnsanlar zaman içinde ulaşım konusunda disiplin olur. İstinye Park’ın da açılmasıyla ilgili daha öce trafik master planı hazırlanmıştı. Eğer İstinye Park açıldıktan sonra trafik sorunu yaşanırsa oturulup tekrar bir çalışma yapılır.”

GÖZTEPE’YE SEMBOLİK KUTLAMA
Göztepe’nin kuruluş yıl dönünü olan 14 Haziran Pazar günü koronavirüs salgını nedeniyle sembolik bir kutlama yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Batur, “Sakin ve sosyal mesafeli sembolik bir kutlama olacak. Bu konuda kulüp yöneticileri ve taraftar dernekleriyle bunu görüşüp sembolik bir tören yapılması konusunda anlaştık” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.