Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

‘Gönül’ Yarası İle Ölümü Bekliyorlar

‘Gönül’ Yarası İle Ölümü Bekliyorlar
320 views
06 Mayıs 2020 - 12:00

‘Gönül’ Yarası İle Ölümü Bekliyorlar

 

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir’in yakın tarihine tanıklık eden eski yapılar her geçen gün yok olup giderken kentin hafızalarımızdan da tek tek siliniyor. İçlerinde ünlü film ve ses sanatçısı İzmirli Gönül Yazar’ın da doğduğu evin bulunduğu bu yapıların duvarlarında tanınmış nice ailelerin, sanatçıların sesleri adeta yankılanıyor. Siyasetin, sanatın ve hatta sporun konuşulduğu tarihi İzmir evlerinden yüzlercesi, bugüne kadar çıkan yangınlar, kötü hava koşulları veya yanlış kullanımlar nedeniyle yok olup gitti.

TEL KAFESLERDE SIRASINI BEKLİYORLAR
Belki de yüzyıl öncesinin hatıralarını yüklenen evlerin arsaları ise kaçak otoparklara dönüştü. Geride kalanların bir çoğu ise tel kafesler içinde ölümü bekliyor. Ağlatan görüntüsüyle dikkat çeken eski İzmir evleri, bu haliyle kent tarihine duyarlı vatandaşları derinden üzüyor.

‘GÖNÜL’ YAZAR; YILLAR BOZAR
İzmir’de bakımsız haldeki eski evler arasında, ünlü sanatçı Gönül Yazar’ın doğduğu ev de bulunuyor. Basmane Etiler Mahallesi 1270 sokak içindeki eski yapı da yıllara dayanamayıp yıkılmaya yüz tutan evler arasında yer alıyor. Sokak sakinleri şu anda mülkiyetin kimde olduğunu bilmediklerini ancak bir zamanlar Gönül Yazar’ın bu evde doğduğunun söylendiğini, bunun da kendilerini gururlandıklarını dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.