Yerelin Sesi

Gençlerden ‘Tortulaşmış Plastik’ Uyarısı

Gençlerden ‘Tortulaşmış Plastik’ Uyarısı
572 views
05 Haziran 2020 - 16:19

Gençlerden ‘Tortulaşmış Plastik’ Uyarısı

 

İzmir Meraklı Çocuk Bilim Akademisi bünyesinde ‘Çevrenin Genç Sözcüleri’ kulübü üyesi çocuklar, plastik atıkların kayalar üzerindeki etkisin araştırdı. Kulüp üyeleri, bilim dünyası tarafından plastiklerin kayalar üzerinde tortulaştığının keşfedildiğini söyleyerek, “Kentimizde sahillerdeki kayalar üzerinde yaptığımız araştırmalarda yosunlarla bütünleşmiş ve tortulaşmış plastik atıklara rastladık” dediler.

YOSUN GÖRÜNÜMLÜ PLASTİK
Deniz ekologu Doç. Dr. Ertan Dağlı’dan denizlerdeki mikroplastiklerle ilgili seminer alan ekibin yaptığı araştırmada plastik parçalarının kayalık kıyılara çarpması sonucu kayalarda yosun veya likenlerin yaptığı gibi benzer şekilde çökmeye neden olduğu belirlendi. Plastik malzemenin kayaların üzerinde yaşayan yosunların doğal bir uzantısıymış gibi göründüğünü kaydeden genç araştırmacılar, “Kayaları kaplayan doğal organizmalara benziyorlar bu da plastiğin tam anlamıyla çevremizdeki doğaya nasıl adapte olduğunu çok açık bir şekilde gösteriyor. Böyle giderse yakın bir gelecekte sahildeki kayaların üzerinin bir plastik tortul tabakası ile kaplandığını görebiliriz” dedi.

‘PLASTİK ÇAĞI’ DİYECEKLER
Araştırma ekibi, sahillerdeki kayaların üzerine dikkatlice bakıldığında yaşanan sorunun daha net anlaşılacağını vurgulayarak, “Bundan 500 yıl sonra kazı yapacak bilim insanları, bugünü değerlendirirken bizim bir plastik çağında yaşadığımızı söyleyecekler. Gelecek nesiller için geriye bakıp tarihin bu noktasında plastik atıkların ne kadar zararlı olabileceğini anlamak için bu kadar zamanın geçmesine gerek yok. Bu çalışma bize gösterdi ki, sudaki yaşam alarm veriyor” ifadelerini kullandılar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.