Yerelin Sesi

Gelirler 30 Kat Azaldı, Projeler Ertelendi

Gelirler 30 Kat Azaldı, Projeler Ertelendi
422 views
29 Mayıs 2020 - 9:09

Gelirler 30 Kat Azaldı, Projeler Ertelendi

 

Haber: Murat ERVİN

 

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, pandemi nedeniyle yerel yönetimlerin gelirlerinin büyük oranda azaldığını söyledi. Başkan Kılıç, “Salgın öncesi 6-7 milyon lira olan gelirlerimiz koronavirüs ile 200-300 bin liraya kadar düştü. Bu nedenle projelerimizi ertelemek zorunda kaldık” dedi.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, video konferans aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Belediye olarak tüm olanakları pandemi sürecine dahil ettiklerini söyleyen Başkan Kılıç, “Elimizdeki bu imkanlarla ve gelirlerle pandemi mücadelesi verilmesi cidden çok zor. İller bankası payları, vatandaştan toplanan vergi gelirleri ve diğer gelirlerimiz kısıtlı hale gelebiliyor. O nedenle merkezi hükümetin yerel yönetimlere desteği mutlaka artmalı” diye konuştu.

GELİRLER 30 KAT AZALDI

Pandemi nedeniyle yatırım ve projelerde aksamalar yaşadıklarını sözlerine ekleyen Erhan Kılıç, “Örneğin kütüphüne, müze, kültür merkezi, tiyatro, taziye evleri, kreş ve yurt gibi projelerimiz vardı fakat gelirlerimiz aylık 6-7 milyondan 200 – 300 bin liraya düşünce bunları durdurmak zorunda kaldık. Şu an kriz belediyecilği yapıyoruz. Şu anda proje düşünecek bir durum yok” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ SONRASI TEMEL ATILIR”

Buca metrosu ile iligili de konuşan Kılıç şunları söyledi: “Buca metrosunda artık son noktaya geldik ve pandemi sürecinin bitmesinden sonra buca metrosunun temelinin atılaçağını düşünüyorum. Tramvay yapılması da birara göndüme gelmişti ama metro yapıldıktan sonra tramvaya ihtiyaç olmayacak.

“İNSANİ, ULAŞIM VE ESTETİK AÇIDAN SORUNLU”

Buca E Tipi Cezaevi kaldırılarak o alanı, sosyal bir yapıya ve parka dönüştürmek istiyoruz. Bunun benim dönemimde olmasını isterim. Cezaevi burada olmamalı ve biran önce kalkmalı. Burası 21’inci yüzyılda kentsel estetik ve ulaşım gibi sorunların yanı sıra insan hakları açısından da sıkıntılı. Zaten E tipi denilen koğuş sistemi dünyada artık terk edilmiş bir durumda. İnsani açıdan, ulaşım ve kent estetiği açısından biran taşınması gerekir. Bununla ilgili parti ayrımı gözetmeksizin çalışan milletvekillerimiz Atilla Kaya ve Hamza Dağ’a çok teşekkür ediyorum.

“RAZAKİ’YE COĞRAFİ İŞARET ALACAĞIZ”

Buca, üzümüyle son derece önemli bir konuma sahip. Dünyada yetişen neredeyse her cins üzüm Buca’da yetişiyor. ‘Buca Razaki’ üzümünün de coğrafi işaretini almak için çalışma başlattık. Buca Razaki’si ve Buca’ya özgü ‘Benekli Sultani’ dikimi yapacağız. Böylece çiftçilerimizi de özendirip geleneksel bağcılığı sürdüreceğiz. Onları teşvik edici çalışmalarımız olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.