Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Gelinlik ve Modaevleri ‘Tarih’ İstiyor

Gelinlik ve Modaevleri ‘Tarih’ İstiyor
625 views
05 Mayıs 2020 - 8:30

Gelinlik ve Modaevleri ‘Tarih’ İstiyor

 

Haber: Bahri KARATAŞ

İzmir’in gelinlik ve moda üssü olan ve Mimar Kemalettin’deki modaevleri, koronavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı. Modanın kalbi olan Mimar Kemalettin’de zor günler yaşadıklarını söyleyen esnaf ise yaklaşan düğün ve nişan sezonunun akıbetinin biran önce netleşmesini, kendilerine bir tarih verilmesini bekliyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart’ tan bu yana düğün ve etkinlikler ikinci bir karara kadar ertelendi. Bundan en çok etkilenen sektörün başında ise gelinlik ve abiye üretimi yapan moda evleri geliyor. Koronavirüs öncesi Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde bulunan yüzlerce firma, tasarımlarını Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu’ya ihraç ediyordu. Gelinlik, nişanlık, damatlık ve abiye modelleriyle modanın merkezi olan Mimar Kemalettin’deki işyerlerinin uzun süredir kapalı olması ise, burayı adeta hayalet şehre dönüştürdü.

TOBB’A GİDİLSİN; TARİH VERİLSİN
Uzun yıllar abiye işiyle uğraşan ve koronavirüs nedeniyle işyerlerini açamadıkları için çok mağdur olduklarını söyleyen bölge esnafı Fikret Kuşoğlu, “Hükümet moda evlerinin açılması için biran önce mağduriyetimizi gidersin. En azından düğünlerle ilgili tarih belirsizliği ortadan kaldırılmalı, bize bir tarih verilmeli. Düğün ve nişanları olan insanlar alışveriş yapmaya başlasınlar, belirsizlik ortadan kalksın. Sektörde faaliyet gösterenler, üyesi oldukları Ticaret Odalarına gidip durumlarını anlatmalı. Bu konuyu TOBB gündemine taşımalıyız. Sadece İzmir olarak değil, tüm ülkedeki sektör temsilcileri bu konuyu gündeme getirmeli” dedi.

Fikret Kuşoğlu

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.