Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Gazeteciliğin ruhu, itibarı, onuru için…

Gazeteciliğin ruhu, itibarı, onuru için…
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz( dhamustafaoguz@gmail.com )
556 views
05 Ekim 2020 - 19:38

Sokak gazetecisi Mustafa Oğuz yazdı:

Gazeteciliğin ruhu, itibarı, onuru için…

Dünyayı hızlı bir değişim dönüşüm içerisine alan teknoloji, yaşamımızda alıştığımız birçok şeyi de farklılaştırıyor.

Bu değişimden bazı sektörler oldukça etkilendi; el emeği göz nuru ağırlıklı birçok meslek yok oldu, basın sektörü de önemli ölçüde payını aldı.

Maalesef gazeteler artık satılmıyor, internet medyası daha popüler hale geldi ve gün geçtikçe büyüyor… Ama bu dönemde bilgiye ulaşmak da çok kolaylaştı, okuyucunun da konuya katılımcılığı arttı… Güzel gelişmeler değil mi?

Geçenlerde İzmir’deki bazı belediyelerin basın danışmanlığı birimlerini ziyaret ettim. Daha önce basın sektöründe görev yapan, sokaklarda beraber haber kovaladığımız bugün basın danışmanı olarak çalışan arkadaşlarımızla geçmiş anılarını, bugünün gazeteciliğini değerlendirdik.

Bugün internet haber sitesi adı altında gazeteciyim diyerek faaliyet gösteren bazı kişilerle ilgili, arsızlık boyutuna ulaşan davranışlara ilişkin duyduklarım, yıllarını mesleğe vermiş, doğruluk ve meslek ilkelerinden ödün vermemiş, büyüklerinden öğrendiği meslek değerlerini geliştirilerek ve küçüklerine aktararak yaşatmaya çalışmış olan ben ve benim gibi gazetecileri çok üzüyor.

Menfaatleri için mesleğin adını kullananlara geçmeden önce beni yetiştiren meslek büyüklerimin “gazetecilik”le ilgili bana söylediği, ve meslek hayatımız boyunca akıllarımızdan çıkmayan birkaç cümleyi aktarmak istiyorum ;

“Gazeteci, halk adına takip yapar, basın meslek ilkelerinden taviz vermeden doğru haber yaparak kamuoyunu bilgilendirir.

Devlet büyükleri, bürokratlar, belediye başkanları, iş dünyasının önemli isimleri halk adına yaptığı haberciliğinden dolayı gazeteciye büyük saygı gösterir, çevresindekilerden farklı bakış açılarından dolayı da yazdığı her satırı, eleştiri içeren her haberi “eksiliği düzeltme fırsatı” olarak görür. Böyle bir konumdaki gazetecinin kontrolünü de bu mesleğe yıllarını vermiş büyükleri yapar, aralarındaki saygı-sevgi çerçevesinde bir kontrol oluşmuştur. Bu sorumluluğu kötüye kullanan sektörde barınmaz, saygı görmez. Böyle bir gazetecilik ruhu yoksa ona gazeteci denmez.”

Fazla söze ne hacet; meslek ruhu, etik değerleri yoksa o gazeteci değildir. Meslek içinde de güzel, saygın bir otokontrol oluşmuş. Bu ruhu yaşatan Çetin Emeç’ler, Uğur Mumcu’lar ve daha nice basın şehidinden sonraki nesillere aktarılmış onurlu bir miras bu. Günümüzde de bu mirası yaşatmak için doğrunun peşinde koşan, kamuoyunu bilgilendirme adına yaptıkları haberler nedeniyle cezaevinde olan birçok meslektaşımız var. Hepsini saygıyla selamlıyorum.

Son dönemde, meslek ruhu, etik değerleri olmayıp – tabi bu durumda gazeteci olamayan – ama kendilerini “gazeteci” olarak tanıtan kişilerin, mesleğin saygınlığını zedeleyen davranışları sıkça duyulmaya başladı.

Bir düzenleme olmadığı için kolayca internet haber sitesi kurup reklam için belediyeleri arayan, “ilan verilmemesi halinde çöp tenekelerini devirip haber yaparım” tehdidinde bulunan, ciddiye alınmadığında da bu tehdidini hayata geçirerek sosyal medya üzerinden kamuoyu oluşturmaya çalışan çıkar grupları oluşmaya başladı. Halkın değil kendinin menfaatlerini gözeten, doğrunun değil çıkarın peşinde koşan bu kişilerin sayıları da hiç de küçümsenmeyecek orana ulaşmış…

Daha da kötüsü “ilan verelim de sesini kessinler” yaklaşımı ve bunun menfaatçileri daha da arsızlaştırması… Unutulmasın ki “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla ahlaksızlığa verilen ödünlerin acısını yarın hep birlikte yaşayacağız… Bu yaklaşımın biran önce terk edilmesi gerekiyor…

Gazeteci olmayıp, uğruna şehitler verilmiş, bedeller ödenmiş gazetecilik mesleğinin adını kullanan bu menfaat gruplarına karşı, başta gazeteci örgütleri olmak üzere bu mesleği onuruyla yapan tüm gazetecilere önemli görev düşüyor. Biliyorum ki meslek ruhunu yaşatan hiçbir gazeteci, bu durumu kabul edemiyor, içine sindiremiyor.

İnternet haber sitelerinde mesleğini onuruyla sürdürmeye çalışan meslektaşlarımızla birlikte, gazeteciliğin adının çıkar amaçlı kullanılmasının önüne geçmeli ve ideal gazetecilik değerlerini, ilkelerini yaşatmalıyız.

Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere, tüm meslektaşlarımız bu durum karşısında kenetlenip mesleğimizin adının bu şekilde kullanılmasına müsaade etmemesi gerekmektedir.

Bize emanet edilen mesleğin ruhu, itibarı, onuru adına bu durumu seyretmeyi bırakıp bir duruş sergileme, tepki verme, ayağa kalkma zamanı artık gelmiştir ve o gün bugündür.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.