Yerelin Sesi

“Gayrimenkul İçin ‘Yeni Normal’ Beklenmeli”

“Gayrimenkul İçin ‘Yeni Normal’ Beklenmeli”
10 Mayıs 2020 - 15:59

“Gayrimenkul İçin ‘Yeni Normal’ Beklenmeli”

 

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Derneği Başkanı Burak Kuter, piyasalardaki belirsizliğe dikkat çekerek, gayrimenkul sektöründe yatırım yapmayı planlayanları uyardı. Başkan Kuter, “Pandemi sonrası ‘yeni normal’ denilen bir süreç yaşanacak. Bu sürecin hangi yönde ve nasıl yaşanacağı belli olmadan harekete geçmeyin” dedi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), 2020 yılı dünya ülkeleri büyüme tahminlerinde dünya ekonomisinin ile Türkiye’nin küçüleceğinin ifade edildiğini açıklayan İzmir Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Derneği Başkanı Burak Kuter, yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

“HENÜZ 2015 SEVİYESİNE GELMEDİ”
Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını aktaran Başkan Kuter, “Salgın sonrası hayatımızın rutini haline gelecek şeyler olacak ve sürece ‘Yeni Normal’ denilmekte. Türkiye Konut fiyat endeksini incelediğimizde ise, gayrimenkul fiyatları 2015 yılı ortasından 2019 yılının ortalarına değin düşüş hareketi gösterdi. 2019 yılı ortasından itibaren ise yükseliş trendine girdi. Ancak bu yükseliş henüz 2015 yılındaki fiyat seviyesine ulaşamadı” dedi.

“YAZ MEVSİMİ GEÇSİN”
Pandemi sebebiyle tüm üretim ve lojistik maliyetlerinin belirgin şekilde artacağının öngörüldüğünü kaydeden Burak Kuter, “İnşaat maliyetlerinde artış kaçınılmaz olacak. Fakat ‘Yeni Normal’in ne olacağı öngörülemediğinden, hangi yatırım aracının güvenli liman olacağı da tahmin edilememekte. Şu an ortalık toz duman olmuş durumda. Şu an için yapılacak en doğru hamle; gayrimenkul sahiplerinin satışa gitmemesi, alma niyetinde olanların ise alım yapmamasıdır. Bu yaz mevsimini hiç bir harekette bulunmadan geçirmek en mantıklısı” ifadelerini kullandı.

İzmir Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Derneği Başkanı Burak Kuter

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.