Yerelin Sesi

Futbol Adamı Kemal Zorlu; “Dört Büyükleri Yabancılar Batırdı”

Futbol Adamı Kemal Zorlu; “Dört Büyükleri Yabancılar Batırdı”
26 Aralık 2018 - 14:38

Deneyimli futbol adamı Kemal  Zorlu,  yaşanan tablonun hesapsız harcamaların sonucu olduğunu söyledi

YABANCILAR BATIRDI

Türkiye’de 63 ülkeden 284 futbolcunun forma giydiğini söyleyen Zorlu, “Bu oyuncuların piyasa değeri yaklaşık 447 milyon Euro. Yani 2 trilyon 728 milyar lira. Kadrosundaki yabancı oyuncuların değeri 61. 6 milyon Euro olan F.Bahçe düşme potasında” dedi.

Kadrosundaki yabancıların değeri 73 milyon Euro olan G.Saray ve 63.2 milyon Euro olan Beşiktaş’ın ligdeki durumuna dikkat çeken Zorlu,  yabancı oyuncularının piyasa değeri bunların yarısı kadar olan Başakşehir’i şampiyon ilan etti.

Türkiye’de neredeyse sakatlık yaşamadan sezonu kapatan yabancı oyuncu olmadığına dikkat çeken Zorlu, popülist tavırlar ve hesapsız harcamaların, hem kulüpleri batırdığına hem de milli takımın önünü kapadığına vurgu yaptı.

Deneyimli futbol adamı Kemal Zorlu, dört büyüklerin büyük sancı yaşadığı Süper Lig’de sezonun ilk yarısını değerlendirirken, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu’nda amatör ve profesyonel kurul başkanlıklarıyla, asbaşkanlık görevinde bulunan ve 22 yıldır Spor Bakanlığı Merkez Danışma Kurulu üyesi olan Zorlu,  şu anda düşme potasında yer alan F.Bahçe ile şampiyonluk yarışında ilk devreyi lider Başakşehir’in 6 puan gerisinde bitiren G.Saray ve Trabzonspor, zirvenin 9 puan gerisinde kalan Beşiktaş ile devre arasına düşme hattında giren Fenerbahçe’nin hesapsız yabancı harcamaları yüzünden borç batağında çırpındığını söyledi. Bu sezon Başakşehir’in şampiyon olacağını iddia eden Zorlu, “Futbolda şampiyonu ve ligde kalanı artık mali durum belirliyor” dedi.

GELECEK BEŞ YIL TEMLİKLİ

Son değerlendirmelere göre G.Saray’ın3.5, F.Bahçe’nin 2.8, Beşiktaş’ın 2.1, Trabzonspor’un ise 1.1 milyar lira borcu olduğunu ifade eden Zorlu, dört büyüklerin borçları yüzünden gelecek beş yıldaki tribün, loca, yayın ve Spor Toto gelirleri temlik altında olduğunun altını çizdi. Dört büyüklerin borç rakamının son 6 yılda yüzde 360 arttığına vurgu yapan Zorlu, bunun altında altyapıyı unutarak, yabancılara hak etmedikleri büyük rakamların ödenmesinin yattığını ifade etti. Başakşehir kulübünün bugün borçsuz ve denk bütçeyle hedefe gittiğini de vurgulayan Zorlu, “İşte mali durumun önemi” ifadesini kullandı.

TRİLYONLAR ÖDENİYOR

Türkiye Süper Ligi’nde bugün 63 ülkeden 284 yabancı oyuncunun forma giydiğini söyleyen Zorlu, bu oyuncuların piyasa değerinin 447.9 milyon Euro, yani 2 trilyon, 728 milyar lira olduğunu ifade etti. Türk Futbolu’na değer katacak kaliteli yabancılara kesinlikle karşı olmadığının altını çizen, ancak kulüplerimizin  bugün fiyatı 50 bin Euro olan sıradan yabancılara bile forma verdiğini ifade eden Zorlu, bu durum kulüpleri borç batağına sürüklerken, milli takımın da önünü kapatıyor dedi.

BAŞAKŞEHİR VE MALATYA DERS OLUR

Bu sezon G.Saray’ın kadrosundaki 12 yabancının 73 milyon Euro, F.Bahçe’nin kadrosundaki 14 yabancının 61.6 milyon Euro, Beşiktaş’ın kadrosundaki 12 yabancının 63.2 milyon Euro, Trabzonspor’un da kadrosundaki 12 yabancının 18.6 milyon piyasa değerine sahip olduğunu ifade eden Zorlu, “Dört büyükler ligde hüsrana uğrarken, 13 yabancısının değeri 34.4 milyon Euro olan Başakşehir uzak ara lider durumda. Yabancıları 14.1 milyon Euro eden Yeni Malatyasporüçüncü, yabancı oyuncularının piyasa değeri 16.6 milyon Euro olan Kasımpaşa dördüncü sırada. Bu tablodan bazı dersler çıkarmak gerek” diye konuştu. Zorlu Türkiye’de neredeyse sezonu sakatlanmadan kapatan yabancı oyuncu olmadığına da değinerek, farklı bir konuya daha dikkat çekti.

ŞAMPİYON OLUR, SERMAYE GELİR

Deneyimli futbol adamı Zorlu, bu sezon Başakşehir’in şampiyonluk yaşayacağını iddia ederken, bu kulübün gelecek sezon el değiştirerek, ülkemize yabancı sermaye adına önemli bir girdi sağlayabileceğini söyledi. Zorlu, şöyle devam etti: “Bana göre Başakşehir ikinci yarıda arayı daha da açarak şampiyon olacak. Dört büyükler ikincilik ve Türkiye Kupası mücadelesi verecek. Futbola büyük yatırımlar yapan Arap sermayesinin, önümüzdeki sezon Başakşehir ile ilgileneceğini de düşünüyorum. Bu da Türkiye’ye önemli bir yabancı sermaye girdisi sağlar.”

ALTINORDU MODELİ ORTADA

Futbol Federasyonu’nun eski asbaşkanı Kemal Zorlu, Beşiktaş’ın Dorukhan Toköz, Güven Yalçın ve kaleci Utku Yuvakuran’a, Galatasaray’ın Mustafa Kapı’yaTrabzonspor’un Abdülkadir Ömür, Hüseyin Türkmen, Abdülkadir Parmak ve kaleci Uğurcan Çakır’a  gösterdiği güveni, tüm kulüplerin genç oyunculara göstermesi gerektiğini,  ve bu örneklerin artması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin önünde güzel bir altyapı orgaizasyonu kuran Altınordu örneğinin de olduğunu hatırlatan Zorlu, “Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü ve Barış Alıcı gibi gençleri Türk Futbolu’na kazandıran Altınordu modelini örnek alan kulüpler ayakta kalır. Bu model, yabancılara hesapsız para harcaanın önünü keseceği gibi, milli takımımızın da öünü açacaktır” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi