Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Foça Halkı İsyanda: “Çığlıklarımıza ne zaman kulak verilecek”

Foça Halkı İsyanda: “Çığlıklarımıza ne zaman kulak verilecek”
243 views
06 Mayıs 2019 - 13:40

Foça Ilıpınar Köyü Gölyüzü Mevkii’ndeki orman ve su kaynakları bakımından zengin arazinin cüruf döküm alanı olarak kullanmasına ve bu alanda çıkan yangınlara büyük tepki gösteren Foçalılar, Hükümet Konağı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu.

Foça’nın Aliağa ilçe sınırında, demir çelik fabrikalarıyla termik santralin kullandığı kül ve cüruf depolama alanında son dönemde çıkan yangınlar, Foçalılar’ı isyan ettirdi. Orman ve su yangınları bakımından zengin olan arazinin cüruf döküm alanı olarak kullanmasına ve bu alanda çıkan yangınlara büyük tepki gösteren Foçalılar, Hükümet Konağı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu. Basın açıklamasının ardından Foça Cumhuriyet Savcılığı’na, Yangın çıkış sebebi ve tespiti halinde şüpheli-şüpheliler hakkında kusur tespitinin yapılması talebi iletildi.

‘Bu saldırı devam ederse on binler olacağımızı herkes bilsin’

”Bizler Foça’nın havasından suyundan ekmeğinden vücut bulmuş insanları olarak, havamıza suyumuza ekmeğimize karşı yapılan bu saldırıyı, bu insanlık suçunu duyurmak için toplandık. Bunun için bir olduk ve bu saldırı devam ederse binler, on binler olacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, ılıpınar Gölyüzü mevkiinde 6 Nisan Cumartesi günü ikinci kez çıkan yangının ardından dün de daha henüz bir ay geçmeden 3. kez aynı alanda yangın çıktığı belirtildi. 6 Nisandaki yangın 48 saat sürdüğü vurgulanan açıklamada, “Bu bakalım ne zaman sönecek. Bu nasıl bir iştir. Bu nasıl bir aymazlıktır. Gencelli, Ilıpınar, Yeni Foça Kozbeyli dumanlar altındadır. Bu bölgede yıllardır açtığımız davalara, çığlıklarımıza, ne zaman kulak verilecek. İlla birileri kameralar önünde canlı yayın ölene kadar mı? Ancak bu lanet maalesef birdenbire öldürmüyor. Sinsice, yavaş yavaş öldürüyor. Önce yer altı yerüstü sularımızı kirletmeyle başladılar, sonra toprağımızı şimdi sıra havamıza geldi, yavaş yavaş ölüyoruz” denildi.

‘Para kazanmanın bir sınırı olmalı’

Yapılan basın açıklamasında bölge halkının yıllardır açtığı davalara ne zaman kulak verileceği sorulurken, “Çığlıklarımıza, ne zaman kulak verilecek” ifadeleri kullanıldı. Açıklama, “Cüruf depolama tesisindeki ilk yangın hakkında bilirkişi raporuna göre; depolanan malzemelerden açığa çıkan yanıcı gazların, sıcaklığın ve nemin etkisi ile kızışarak reaksiyon oluşturduğu, kolay yanıcı maddelerin tutuştuğu sonucuna varılmıştı. Bu kolay yanıcı maddeler nedir Cüruf zaten yanmış bir maddedir. Nasıl bir daha kolay yanar. Başka bir plastik, ambalaj, kâğıt atıklar çöpler olmasın bunlar…

Her şeyin bir sınırı olduğuna göre Para kazanmanın bir sınırı olmalı. Daha dumanı üstünde tüten cürufu, başka atıklarla beraber vahşice depolayacaksın, sonra da diyeceksin açığa çıkan gazlar, nem sıcağın etkisiyle.

Tehlike saçmaya devam eden tesis hakkında Büyükşehir Belediyesinden bölgeye gelip durumun önemini kavramalarını, bölgede hukuksuz olarak çalışan işletmelerin kapatılmasını, alınan mahkeme kararlarının uygulanmasını, bölgedeki kirleticilerin denetlenmesini ve yeni işletmelere faaliyet izni verilmemesini talep ediyoruz. Derhal bu tesis kapatılmalı Gölyüzü mevkii kurtarılmalıdır. Yer altı sularımızın en önemli su havzasına ait bu vadi derhal boşaltılmalıdır” şeklinde son buldu.Foça Belediyesi, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, Foça Kent Konseyi, Foça Çevre Platformu, Foça Forum, Yeni Foça Forum ve CHP Foça İlçe Teşkilatı Üyeleri ile Foça Halkının katıldığı duyuruda, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz basın açıklamasını okudu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.