Yerelin Sesi

Fedakarlıklarla Dolu İlham Veren Bir Gönüllülük Hikayesi

Fedakarlıklarla Dolu İlham Veren Bir Gönüllülük Hikayesi
28 Mayıs 2019 - 10:56

Egeli akademisyen Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın hayatını konu edinen “Dişçinin Korkusu” belgeseline anlamlı ödül

Egeli akademisyen Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın hayatını konu edinen Murat Erün’ün yönettiği Dişçinin Korkusu belgeseli 11. Uluslararası TRT Belgesel Günlerinde Ulusal Profesyonel Kategori dalında ikinci olarak TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ödülünün sahibi oldu. Belgesel, Ege Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın ilham veren hikâyesini anlatıyor.

Zihinsel engelliler ve yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören öğrencilere yönelik yürüttüğü projelerle bilinen Prof. Dr. Ertuğrul Sabah,   bağışlarla oluşturulan seyyar diş kliniği ve gönüllü ekibiyle şehir şehir dolaşıyor, binlerce engelli çocuğun diş tedavisini ücretsiz yapıyor ve ağız ve diş sağlığı eğitimi veriyor. Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın öncülüğündeki ekip,   özellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, engelli eğitim merkezleri, çocuk yuvası, çocuk esirgeme kurumu ve yaşlılar evi gibi yerlere yönelik gönüllü hizmet veriyor.

Ailesi ile birlikte hurdadan kurtardıkları otobüsle yola çıkan Ertuğrul Sabah, 2001 yılında Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu. Ege Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi son sınıf öğrencisi 1400 diş hekimi adayına alan çalışması yaptıran Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’a EÜ Diş Hekimliği Fakültesinden öğretim elemanları, asistanlar ve hemşireler de katılıyor.

Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın fedakârlıklarla dolu ilham veren hikâyesi yönetmen Murat Erün tarafından ‘Dişçinin Korkusu’ adlı belgeselle ölümsüzleşti. Belgesel 11.TRT Belgesel Ödülleri Ulusal Profesyonel Kategorisinde TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. “Ulaşılamayana Ulaş” teması ile  Dişçinin Korkusu belgeseli, bir doktorun çabasını görünür kılarak, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yol gösterici öneriler getiriyor.

Hafta sonları yanında götürdüğü seyyar diş kliniği ile engelli eğitim merkezlerini, yatılı öğretim bölge okullarını ziyaret eden Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, zihinsel engelli çocuklara ve yatılı ilköğretim öğrencilerine yerinde ücretsiz diş tedavisi yapıyor. Gönüllü olarak sürdürdüğü bu anlamlı çalışmayı kendisi gibi diş hekimi olan eşi, öğrencileri, akademisyen arkadaşları ve serbest diş hekimlerinden oluşan bir grup ile gerçekleştiriyor.  
İZMİR(Ege Ajans)

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi