Yerelin Sesi

Esnaftan 100 Milyonluk İsyan

Esnaftan 100 Milyonluk İsyan
03 Mart 2020 - 15:14

Esnaftan 100 milyonluk isyan

Haber: Murat Ervin

İzmir’de konaklama, yeme-içme, ulaşım ve hediyelik eşya gibi çeşitli sektörlere yaklaşık 100 milyon lira kazandıran Mermer Fuarı MARBLE’ın bu yıl açılıp açılmayacağına yönelik belirsizlik esnafı da tedirgin etti. Konaklama tesislerinin yöneticileri ile kent esnafı, fuarı dört gözle beklediklerini fakat Coronovirüs tehlikesi nedeniyle ertelenmesi halinde büyük zarar göreceklerini söyledi. İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın corona virüs salgını sonrasında 1-4 Nisan 2020 tarihlerinde 27. kez düzenlenmesi ya da ertelenmesi ile ilgili karar, tüm katılımcıların fikrinin alınması ve durumun T.C. Sağlık Bakanlığı ile istişare edilmesi sonrasında 15 Mart 2020 tarihinde verilecek.

ESNAFA 100 MİLYONLUK HAREKET

Fuarların kentte önemli bir ekonomi yarattığını söyleyen İzmir esnafı ise corona virüsü tehlikesinin de göz ardı edilmeden bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi. Başta konaklama sektörü olmak üzere ulaşım, gıda, hediyelik eşya gibi sektörlerin Mermer Fuarı MARBLE nedeniyle 100 milyon liraya yakın bir kazanç ettiklerini söyleyen kent esnafı, “Fuarın bir süre ertelenmesi daha doğru olabilir. Fakat iptal edilmesi, esnafın en az 100 milyon lirayı elinin tersiyle itmesi anlamına gelir. Ayrıca mermer sektörünün yapacağı anlaşmalar da göz önüne alırsa ekonomik kayıp milyar dolara yaklaşır” ifadelerini kullandı.

2 MİLYARA YAKLAŞTI

Her yıl MARBLE’a bine yakın alım heyetinin yanı sıra onlarca ülke ve Türkiye’nin 81 ilinden alım ekiplerinin katıldığını aktaran yetkililer ise, “Örneğin geçtiğimiz yıl 150 bin metrekare alanda düzenlenirken, 209’u yabancı olmak üzere 1100’e yakın firma katıldı. Fuar sayesinde ülkemizin mermer sektöründe ihracat rakamları 2 milyar liraya yaklaştı. İhracata yönelik bir fuar olduğu için yabancıların katılmaması halinde fuar bir şey ifade etmez” dedi.

“HAZİRAN’A ERTELENSİN”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, sektörde çok sayıda firma temsilcisiyle görüştüğünü, sektörün yüzde 70-80’inin İzmir Marble Fuarı’nın Haziran ayına ertelenmesini istediğini ifade etti. Kaya, “Türk doğal taş sektörünün en büyük alıcısı Çin, İtalya ve İran’da görülen corona virüs vakaları nedeniyle bu ülkelerden MARBLE Fuarı’na ziyaretçi gelmesi beklenmiyor. Mayıs ayına yapılacak bir erteleme ise Ramazan ayına denk geleceği için Ortadoğu ülkelerinden katılım önlenir. Sektörün yüzde 70-80’i fuarın Haziran ayına ertelenmesini talep etti” dedi.

NİHAİ KARAR 15 MART’TA

MARBLE Danışma Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise önemli bir dönemden geçtiklerini söyleyerek, “Bunun doğal taş sektörüne, İzmir ve Türkiye ekonomisi ile Marble İzmir’e etkilerinin neler olabileceğini birlikte müzakere ediyoruz. Kısa bir süre içinde bu virüsle ilgili bir adım atılacağına inanıyorum. Bizim için şu anda değerlendirme vakti sürüyor. Bence bu esneklik 15 Mart’a kadar elimizde bir güç” şeklinde konuştu.

YA DEVAM, YA TAMAM

İzmir MARBLE Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı ve diğer yetkili kurumlarla istişareler yapıp, fuara katılacak firmalarla anket yaptıktan sonra 15 Mart 2020 tarihinde fuarın düzenlenmesi ya da ertelenmesi ile ilgili nihai kararını verecek.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi