Yerelin Sesi

ESBAŞ, 3 Bin Hayvanı Besliyor

ESBAŞ, 3 Bin Hayvanı Besliyor
07 Mayıs 2020 - 14:46

ESBAŞ, 3 Bin Hayvanı Besliyor

Almanya’da, koronavirüs pandemisi nedeniyle yem sorunu yaşanması, bazı doğal yaşam parklarındaki hayvanların öldürülmesini gündeme getirdi. İhracatın merkesi ESBAŞ ise yemek üretim fabrikasında besinlerin işlenmesinden ortaya çıkan organik gıda ürünlerini ve kalan yemekleri barınaklara göndererek, İzmir’de her gün yaklaşık 3 bin hayvanı besliyor.

Dünya genelinde Covid-19 virüsüyle mücadele uzadıkça insanların bakımına muhtaç hayvanların yiyecek bulması giderek zorlaşıyor. Almanya’daki Neumünster Hayvanat Bahçesi’nin Müdürü Verena Kaspari’nin, “Mali kriz nedeniyle yem bulamadığımız için bazı hayvanları öldürerek, diğer hayvanlara yem olarak vermeyi planlıyoruz” şeklindeki açıklamasının yankıları sürerken, İzmir’de ise sadece bir firmanın desteği ile yaklaşık 3 bin hayvan besleniyor.

FAZLA YİYECEKLER HAYVANLARA GİDİYOR
Ege Serbest Bölgesindeki firmalara yemek üreten ESBAŞ Gıda İşletmeleri, üretim tesisinde besinlerin işlenmesinden ortaya çıkan organik gıda ürünlerini ve firmalardan kalan fazla yemekleri sağlıklı şekilde muhafaza ederek, aynı gün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği Menderes ve Seferihisar’daki hayvan barınaklarında tutulan yaklaşık 2 bin 500 sokak hayvanının beslenmesi için gönderiyor. Bu yiyeceklerle ayrıca Sarnıç’ta bulunan özel bir hayvan çiftliğindeki 30 büyükbaş, 150 küçükbaş ve yüzlerce kümes hayvanı da besleniyor.

“HER İNSAN SORUMLUDUR”
ESBAŞ Gıda İşletmelerinde normal şartlarda günde 20 bin kişiye yemek üretildiğini, ancak pandemi nedeniyle günümüzde bu sayının altında üretim yapıldığını belirten ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, bu tesiste gıda ürünlerinin işlenmesinden ortaya çıkan organik besinleri ve firmalardan kalan fazla yemekleri günlük olarak sokak ve çiftlik hayvanlarının beslenmesi için ayırdıklarını ve hiçbir gıda ürününü çöp olarak heba etmediklerini vurguladı. Güler, “Evcilleştirilmiş hayvanların muhtaç halde olmasından ve bu hayvanların ihtiyaçlarının giderilmesinden her insan sorumlu olmalıdır. Menderes ve Seferihisar’daki barınaklarda tutulan hayvanların yiyecek ihtiyacının yüzde 90’ı, ESBAŞ Gıda İşletmeleri tarafından karşılanıyor. Böylece, çevreyi koruma bilinciyle ‘Sıfır Atık Projesi’ni uyguluyoruz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi