Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ERDOĞDU: “ENFLASYON RAKAMLARI İLE OYNAMAK, DAR GELİRLİNİN CEBİNDEN ÇALMAKTIR”

ERDOĞDU: “ENFLASYON RAKAMLARI İLE OYNAMAK, DAR GELİRLİNİN CEBİNDEN ÇALMAKTIR”
283 views
03 Ocak 2019 - 14:01

“DÜŞÜK ZAM İÇİN ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİK, RAKAM SÜRPRİZ DEĞİL”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “ENFLASYON RAKAMLARI İLE OYNAMAK, DAR GELİRLİNİN CEBİNDEN ÇALMAKTIR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, milyonlarca ücretlinin gözü kulağının bugün açıklanan enflasyon rakamlarında olduğunu belirterek, “Ancak açıklanan enflasyon rakamı bu milyonlar için hayal kırıklığı oldu. Tahmin ettiğimiz gibi, ücretlere düşük zam yapmak için resmi enflasyon rakamları, gerçek enflasyondan düşük açıklandı. O nedenle rakam bizim için sürpriz olmadı. Ama enflasyon rakamları ile oynamak, dar gelirlinin cebinden çalmaktır” dedi.

Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, saray vesayeti altındaki TÜİK’in kendisine verilen görevi yerine getirdiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Hükümetin sopayla enflasyonu düşürme çabası bu ay aylık 0,40 puan düşüş ile yıllık enflasyonun yüzde 20,3’ çekilmesi sonucunu verdi. Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında yıl sonu enflasyon hedefi yıllık yüzde 20,8 olarak belirlenmişti. İstatistik kurumu başkan yardımcısının görevden alınması ve çeşitli sektörlerin karlarından vazgeçiyormuş görüntüsü vererek giriştikleri Enflasyonla Topyekun Mücadele müsameresi ile YEP hedefinin de aşıldığı görülüyor.”

Enflasyonun beklentilerin bile altında açıklanması nedeniyle çalışan ve emeklilerin yaşadıkları enflasyon oranında değil, TÜİK tarafından makyajlanmış rakama göre zam aldıklarının altını çizen Erdoğdu şöyle devam etti:

“Alt ve orta sınıfın bütçesini kapsayan gıdada yıllık enflasyon yüzde 25, konutta yüzde 24, ev eşyasında yüzde 32. Gerçek enflasyon kalemleri bunlar. Ulaştırma harcamalarının madde sepetindeki ağırlığı yüzde 17,47 ve aylık enflasyondaki 0,40 puanlık düşüşteki 0,45 puanlık katkı yapmış. Ulaştırma kaleminde fiyatlar yüzde 2,56 azalmış. Ulaştırma harcamalarındaki düşüşün başlıca sebebi olan ÖTV ve KDV indirimleri. Mart’tan sonrası tufan anlayışı hali hazırda ulaştırma harcamalarının başlıca sebebi olan ÖTV ve KDV indirimlerini yurttaşlardan misliyle geri alacak.”
Ulaştırma kaleminde en büyük payı dizel ve benzinli otomobil harcamalarının oluşturduğuna dikkat çeken Erdoğdu, otomobil ve hafif ticari araç satışları son bir yılda yüzde 42 daraldığını bildirdi. Bu sonuçta vergi indirimleri ve dövizin hız kesmesi ile iç talebin düşmesinin etkili olduğunu anlatan Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“RESMİ RAKAMLAR NE SÖYLERSE SÖYLESİN HALK ENFLASYONUN NE ORANDA YÜKSELDİĞİNİ YAŞAYARAK BİLİYOR”

“Normal şartlarda enflasyon düştüğünde döviz kuru düşer, ulusal para değer kazanır. Oysa bizde tam tersi bir durum var. Çünkü herkes yalan söylendiğini, istatistiklerle oynandığını biliyor. Hiçbir ekonomik verinin, istatistik bilginin doğruluğu ve güvenilirliği kalmadı. TÜİKin enflasyon rakamları ile pazar tezgahları ve market raflarındaki enflasyon rakamları arasında büyük fark var. Resmi rakamlar ne söylerse söylesin halk enflasyonun ne oranda yükseldiğini yaşayarak biliyor. Tek gerçek, vatandaş markete gittiğinde aynı alışverişe 4 ay öncesine göre 2-3 katı para ödediği. Devletin vergilerde yeniden değerleme oranı yüzde 23’ün üstünde iken, köprülere yüzde 43 oranında zam yapılmışken enflasyonun yüzde 20 olduğuna kimseyi inandıramazsınız. Enflasyon rakamları ile oynamak, yalan söylemek dar gelirlinin cebinden çalmaktır, kul hakkı yemektir. Seçimlere 87 gün kala açıklanan bu düşük enflasyon oranı ile maaşlara yapılan yüzde 10’lar civarında zammı halk değerlendirsin. Ücretliler zaten maaşlara yapılan refah payının kesilmesi nedeniyle devletten alacaklıydı, şimdi de gerçek enflasyonun altında belirlenen zam ile bu alacakları büyüdü.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.