Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ERDOĞAN;”TÜRKİYE İLE OYNANMAZ”

ERDOĞAN;”TÜRKİYE İLE OYNANMAZ”
255 views
17 Aralık 2018 - 15:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda gerçekleştirilen Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’ya toplam yatırım bedeli 1 milyar 464 milyon lira olan 99 kalem projenin toplu açılışını da bugün gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Geçen hafta hükümetin ikinci 100 günlük hedeflerini açıklandığını hatırlatan Erdoğan, bunlardan birisinin Konya Yüksek Hızlı Tren Garı’nın hizmete sunulması, diğerinin ise Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram Belediyesi arasındaki hafif raylı sistemin ihaleye çıkılması olduğunu anlattı.

Erdoğan, yeni gar binasının yakında hizmete gireceğine işaret ederek, “Ankara ve Konya arasındaki Yüksek Hızlı Tren yolculuğu inşallah bundan sonra daha konforlu ve rahat hale gelecektir. Bu vesileyle geçtiğimiz perşembe günü Ankara-Konya Yüksek Hızlı Treni’nin Ankara çıkışında ne yazık ki yaşadığı kazada hayatını kaybedenlere bir kez daha Rabbimden rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aynı kazada yaralananlara Allah’tan şifa temenni ediyorum.

Kazayla ilgili adli ve idari soruşturma devam ediyor. Hiçbir istisna olmaksızın kazada sorumluluğu bulunanların tamamından yasalar içerisinde hesabının sorulacağından emin olunuz. Ayrıca bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için gereken her türlü tedbir de alınacaktır.”

“KONYA’YI BİR NUMARAYA TAŞIYOR MUYUZ?”

Konya için önemini bildiği yaklaşık 22 kilometrelik ve 22 durağa sahip Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram Belediyesi hafif raylı sistem hattının da bir an önce tamamlanmasını bizzat takip edeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu projenin ikinci hattı olan Selçuk Üniversitesi-Meram Belediyesi hattıyla ilgili hazırlık çalışmalarının da kısa sürede sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Hafif raylı sistemimizin hatlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız yapacak, burada çalışacak taşıtları ise Büyükşehir Belediyemiz temin edecektir.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya için önemli olduğunu bildiği çevre yolu inşaatının ilk etabındaki çalışmalarının da aşama aşama devam ettiğine değindi.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerle, ilgili bakanlıkların da Konya için çalıştığına dikkati çeken Erdoğan, “Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sizlerin zaten yakından tanıdığı, şu anda görevi devam ettiren Uğur İbrahim Altay kardeşimizi bu seçimin adayı gösterdik.” dedi.

Bu sırada Altay’ı kürsüde yanına davet eden Erdoğan, “İnşallah bu dönemde de Uğur İbrahim Bey ile sizlerin takdiriyle, sandıkların tercihiyle yola devam edeceğiz. Uğur kardeşimizi Konya’ya, Konya’yı da Uğur kardeşimize emanet ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, alandaki vatandaşlardan “Konya, 31 Mart’ta bir kez daha en yüksek oy oranıyla Konya’yı Türkiye’de bir numaraya taşıyor muyuz? Önümüzdeki seçimlerde bir kez daha AK Parti belediyeciliğine desteği zirveye çıkartıyor muyuz? Tercihimizi bir kez daha AK Parti’nin hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz?” diyerek seçimlerde destek sözü istedi.

Resmi açılışını yapacakları 99 projeden sadece birkaç başlığı dile getireceklerini vurgulayan Erdoğan, bugün söz konusu projelerin açılışlarını resmen gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.

Konya’nın çeşitli ilçelerinde, 36 milyon liralık yatırımla 9 ayrı ilk, orta ve lise binasının hizmete alındığını, Numune Hastanesine 610 yatak ilave edildiğini, TOKİ’nin tamamladığı Kadınhanı’ndaki 166, Meram’daki 509 konutun açılışının yapılacağını dile getiren Erdoğan, yatırım bedeli 180 milyon lirayı bulan Konya-Beyşehir yolu ve 30 milyon lirayı bulan Karapınar şehir geçişinin de bugün resmi açılışının yapılacağını bildirdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesinin 240 milyon liralık bir yatırımla Meram Tıp Fakültesine 155 yatak ilave ettiğini söyleyen Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının çeşitli yatırımlarının da bugün resmen açılacağını belirtti.

“KONYA’NIN BU NAMININ BOŞUNA OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Konya’nın her dönem belediyecilikte Türkiye’ye örnek olmuş bir şehir olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Bugün hizmete açacağımız eserler, Konya’nın bu namının boşuna olmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesinin temin ettiği 180 yeni otobüsün bugün resmen hizmete alındığını açıklayan Erdoğan, belediyenin yollardan köprülere, kavşaklardan su ve kanalizasyon altyapısına, spor tesislerinden cadde, sokak düzenlemelerine kadar toplam 26 ayrı hizmeti tamamladığını aktardı.

Meram Belediyesinin 50 milyon liralık yatırımı olan Millet Bahçesinin de resmi açılışını yapacaklarının altını çizen Erdoğan, tüm bu yatırımların hayırlı olmasını diledi, yatırımların Konya’ya kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

“KAZDIKLARI KUYULARA TERÖRİSTLERİ GÖMÜYORUZ”

Yurt dışı seyahatlerinde diğer ülkelerin durumunu gördüğünde Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi anladıklarını aktaran Erdoğan, “Batı ülkelerindeki sefahat görüntüsünün altındaki sefaleti, gelişmiş ülkelerin varlık içinde nasıl yokluğa mahkum edildiklerini görüyoruz. Bunları gördükçe, şayet rahmetli Menderes’in, Özal’ın ülkemizin önünde açtıkları ufuk olmasaydı, Türkiye’nin nerelere savrulabileceğini daha iyi anlıyoruz. AK Parti iktidarları döneminde, demokraside ve ekonomide ülkemizi bugünkü seviyesine taşımasaydık nasıl bir kaosa sürüklenebileceğimizi ve yıkıma uğrayabileceğimizi tahayyül dahi edemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bugün böylesine kendinden emin bir şekilde hakkını, hukukunu savunabilmesinin gerisinde Türkiye’yi 16 yılda 3,5 kat büyütmüş olmanın verdiği güven duygusu olduğunu dile getiren Erdoğan, “İşte Zeytindalı Harekatı’nda, Afrin’de bunu yaşadık. En son Sincar’da da bunu yaşadık. Kazdıkları kuyulara teröristleri gömüyoruz ve gömmeye de devam edeceğiz. Trump ile konuştuk, Fırat’ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Eğer gitmezse o zaman biz göndereceğiz. Çünkü bizi rahatsız ediyorlar. Terör koridoruyla bizi rahatsız ediyorlar. Madem ki biz Amerika ile stratejik ortağız, o zaman gereğini yapmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

“CHP’YE ÖDEDİĞİNDEN ÇOK DAHA FAZLASINI ÖDETECEK” 

17-25 Aralık’ta emniyet yargı darbesine teşebbüs edildiğine dikkati çeken Erdoğan, bunların yine milletin irfanına ve iradesine çarptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çukur eylemleriyle, Güneydoğu Anadolu’muzdaki kimi mahalleleri işgale yeltenenleri milletimizin bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz, açtıkları çukurlara gömdüler. Çözüm süreci dedik, önlerini açtık, yanaşmadılar ama şimdi bir daha çözüm süreci falan beklemeyin, geçti o iş.” dedi.

Erdoğan, DEAŞ’tan PKK’ya kadar tüm terör örgütlerince başlatılan canlı bomba saldırıları ve silahlı eylemlerle büyükşehirlerin esir alınmaya çalışıldığını ancak milletin sillesini yiyenlerin dönüp gitmek zorunda kaldığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ara Bay Kemal sokağa çağırıyor. Birileri çıkmış, portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir nedir, sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni. Bu milletle dalga geçilmez. Öyle buldun ekranı, bu ekrandan milleti sokağa sokağa çağırmak, sokağa mı çağırıyorsun, işte buyur.

Bu ülkede benim milletimle artık onun onuruyla oynanmaz, hesabı ağır olur. Bay Kemal; 15 Temmuz’da Atatürk Havalimanı’ndan tankların arasından kaçtın, Bakırköy Belediyesi’ne gittin ama bu defa kaçamazsın, ona göre. Bu ifadeleri kullanırken dikkatli kullan. O eski Türkiye idi, geçti o iş, anında bedel ödersin. Eğer bir şey yapacaksın, bak 31 Mart’ta sandık var, çalış senin de olsun. Sandıkta alabiliyorsan al. Ne diyor, ‘Bütün belediyeler CHP’li olacak.’ 31 Mart’ta göreceğiz ve 31 Mart’ta benim milletim, CHP’ye bugüne kadar ödediğinden çok daha fazlasını ödetecek, ben buna inanıyorum.”

“TÜRKİYE İLE OYNANMAZ”

Irak’ta, Suriye’de nihai hedefi Türkiye olan oyunları birer birer bozduklarına dikkati çeken Erdoğan, bozmaya da devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası alanda ilişkilerin çeşitlendirildiğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlendik mi, güçlendik. 15 yıl önce göreve geldiğimizde silahlı kuvvetlerimizin yüzde 20 biz yerli olarak silah, mühimmat ihtiyacını karışılıyorduk. Ama şimdi bu hangi orana çıktı biliyor musunuz, yüzde 65. Artık, insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Silahlı insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Artık zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyor muyuz, tanklarımızı yapmaya başladık mı? Daha neler, neler. Onun için füzelere varıncaya kadar her şey yapılıyor. Onlar da bunu biliyor, bunu görüyorlar. Dolayısıyla Türkiye ile oynanmaz.

Şimdi, ekonomi silahını üzerimize yönelttiler. Geçtiğimiz aylarda kur, faiz, enflasyon gibi bir sarmala sokmak istediler. O da tutmadı ve kısa zamanda o da aşıldı. Türkiye ekonomisinin evelallah gerçek durumu oturuyor, oturacak. Terör örgütleriyle, darbecilerle gizli açık nice tuzakla elde edemedikleri neticeye, ekonomi üzerinden ulaşmak için harekete geçtiler. Meselenin gerisindeki niyeti bildiğimiz için hemen tedbirlerimizi aldık, bu saldırıların da önünü kısa sürede kesmeyi başardık.”

Ne yapılırsa yapılsın hedefe doğru yürümekten vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini kaydeden Erdoğan, “Ülkemizin bu kararlığı, vakur tavrını gördükçe kudurduklarını biliyoruz. İşte, buradan bir kez daha sesleniyorum, ana muhalefetin zatı ve bölücü örgütün güdümündeki partiyi de yanlarına almışlar, yola çıktılar şimdi, 31 Mart’a böyle yürüyorlar. Yürü bakalım, yine başaramayacaksınız.” diye konuştu.

Suriyeliler için çok farklı şeyler söyleyenler olabileceğini belirten Erdoğan, “Biz üzerimize düşen görevi yapalım. Allah neticesini hayreyler. Büyüklerimiz ne demiş, ‘Niyet hayır, akıbet hayır.’ biz böyle bakacağız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de sadece Türkiye’nin güvenlik altına aldığı bölgelerdeki insanların huzur içinde hayatlarını sürdürebildiğine dikkati çekerek, Cerablus’ta, Afrin’de huzurun olduğunu, o bölgelerde okulların, hastanelerin yapıldığını, onun dışındaki her yerde tehdit ve zulüm olduğunu vurguladı.

“YANLIŞ YAPIYORSUNUZ, BUNDAN VAZGEÇİN”

DEAŞ bahanesiyle Suriye’ye gelen güçlerin ortada böyle bir tehdit kalmamış olmasına rağmen hala varlıklarını sürdürdüğüne işaret eden Erdoğan, “Bununla kalmayıp ülkedeki yegane huzur kaynağı olan Türkiye’yi hedef göstermeye çalışıyorlar. Biz sınırlarımız boyunca, kurulmaya çalışılan terör koridoruna izin vermeyeceğimizi bugün bir daha söylüyorum. Sadece söylemekle kalmıyorum. Üç ayrı operasyonla bunu icra ettik. Diğer bölgelerde büyük ölçüde bu oyunu bozduk. Şimdi sıra Fırat’ın doğusuna geldi. Bölgedeki teröristleri alenen himaye edenlere sesleniyorum, yanlış yapıyorsunuz. Bundan vazgeçin.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz hafta Fırat’ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Yaptık mı? Yaptık. Sayın Trump ile de bunları görüştük. Kendileri de olumlu cevapları verdiler. Şimdi bunların da takipçisiyiz. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız. Bu ülkedeki sorunların tüm tarafları tatmin edecek şekilde siyasi çözüm yolu açılana, yeni anayasa hazırlanana, özgür seçimler yapılana kadar Suriye topraklarındaki terörle mücadelemiz sürecektir.”

Yıllarca Türkiye’yi  Münbiç’te oyalayanların, Türkiye’ye Fırat’ın doğusuyla ilgili birtakım sözler verenlerin, bu sözlerini yerine getirmesini beklediklerini dile getiren Erdoğan, “Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle Amerikan askerlerine zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz, hazırlıklarını ve planlarını tamamlamış durumda. Bir gece ansızın gelebiliriz. Bu şifreyi unutmasınlar. Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. Medyada görüyoruz. Terör örgütü mensupları güya bize karşı tedbir alıyorlarmış. Tüneller kazıyorlarmış, silah, mühimmat stokluyorlarmış. Korkunun ecele faydası yok.” ifadelerini kullandı.

“BU HAİNLERİN TEPELERİNE İNMEMİZ AN MESELESİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yaparlarsa yapsınlar bizim askerimiz ve kendi topraklarını savunan Özgür Suriye Ordusu’nun cengaverleri geldiğinde hepsi de o çukurlara gömülmekten kurtulamayacaklar. Türkiye’ye düşmanlık edip, hele hele silah doğrultup da iflah olan görülmemiştir. Bunların sonu da aynı olacak. Bu hainlerin tepelerine binmemiz an meselesidir.” dedi.

Türkiye’nin her alanda hedeflerine ulaşmasının birinci şartının, birlik ve beraberliğe sahip çıkılması olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Yıllarca bu ülkeyi karşısındakilerin gücünü abartarak adeta felç halde bıraktılar. Ne zaman ki silkinip harekete geçtik, işte o zaman gerçek gücümüzün, potansiyelimizin, karşılığımızın farkına vardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, AK Parti’nin girdiği 14 seçimin tamamında açık ara birinci olmasının, sadece bir siyasi sonuç olmadığını, aynı zamanda milletin birliği, beraberliği, kardeşliği konusundaki kararlılığının ifadesi olduğunu aktardı.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, beraber olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 31 Mart’ta bu güçlü duruşu tüm dünyaya karşı göstereceğiz. 31 Mart’ta sadece şehirlerimize belediye başkanı seçmekle kalmayacak aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin geleceğine yeni bir ışık tutacağız. Bu seçimlerde milletimizin ortaya koyacağı irade, demokrasimize ve ekonomimize yönelik saldırılara da bir cevap olacaktır.”

Açılışı yapılan eserlerin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana’yı 745. vuslat yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.