Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

KALBİNİZE DİKKAT!

KALBİNİZE DİKKAT!
328 views
08 Kasım 2018 - 12:53

Ünlü kalp cerrahından önemli uyarılar

Karabağlar Belediyesi ile Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı işbirliği ile  düzenlenen “Kalp Sağlığı” seminerine konuşmacı olarak katılan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı aynı zamanda Vakıf Başkanı  Prof. Dr. Öztekin Oto kalp sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Karabağlar Belediyesi Bozyaka Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Güven Güngörmüş, belediye meclis üyeleri ile semt merkezlerindeki vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

En çok ölüm kalpten

Dünyada insanların en çok kalp ve damar hastalıklarının öldürdüğüne dikkat çeken Oto, “Bu damar sertliği kanserin bile önünde gidiyor. O zaman kendimize iyi bakmamız lazım. Özellikle çocuk yaşlardan itibaren kiloyu kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bir şeyiniz olsun ya da olmasın 40 yaşından sonra mutlaka kalbimizi kontrol ettirin.” Diye konuştu.

Mutlaka yürüyüş ve spor yapın

Damar sertliğine en çok yüksek tansiyon, sigara, şeker hastalığı, şişmanlık, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşantı ve aile öyküsünün yol açtığını belirten Oto, “Aile öyküsü bir yana,  diğer rahatsızlıkları kontrol etmek sizin elinizde. Mutlaka yürüyüş ve spor yapın” dedi. Oto ayrıca,  kalp krizi geçiren hastaların kalbinde veya kollarında, boğaz ve sırtında ağrılar olacağına dikkat çekerek, “Midem ağrıyor bir soda içeyim geçer demeyin. Hemen ambulans çağırın ya da hastaneye gidin” dedi.

Bu çalışmalarımız devam edecek

Seminerde konuşan Başkan Yardımcısı Yaşar Güven Güngörmüş ise Öztekin Oto gibi tanınmış bir doktoru burada ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek,  “Sizlerden böyle talep gelmesi bizi daha da motive ediyor. Bu çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Güven Güngörmüş daha sonra Prof. Dr. Öztekin Oto’ya semt merkezi kadınlarının yaptığı üzerinde Atatürk’ün resminin bulunduğu özel çalışmayı hediye ederek katılımından dolayı teşekkür etti.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.