Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Emine artık özgürce gülebilecek

Emine artık özgürce gülebilecek
63 views
09 Eylül 2020 - 19:08

Doğuştan mental retardasyon hastalığı olan Emine Ercandoğdu’nun dişleri, hastalığının ve kullandığı ilaçların etkileriyle çürümeye başladı. Balçova Belediyesi Engelli Hakları Masasının çabalarıyla tedavisi yaptırılan Emine, artık özgürce gülebiliyor.

Emine Ercandoğdu, kardeşleri Kadir ve İbrahim gibi engelli olarak dünyaya geldi. Annelerini küçük yaşta kaybeden çocuklara babaları Hasan Ercandoğdu hem analık hem de babalık yaptı. Çocuklarının her sorunuyla ilgilenen baba Hasan Ercandoğdu, zor yaşam koşullarına rağmen hastane hastane gezerek çocuklarına çare bulmaya çalıştı. Emine Ercandoğdu’da küçük yaşlarından itibaren sürekli tedavi gördü; ancak hem hastalığının etkileri hem de kullandığı ilaçların yan etkileri ile bir süre sonra dişleri çürümeye başladı. Konuşma yetisi olmayan; ama gülmeyi çok seven Emine, artık yemek yerken bile zorlanır hale geldi.

Balçova Belediyesi Engelsiz Kafede çalışan Hasan Ercandoğdu, Emine’nin problemini Balçova Belediyesi Engelli Hakları Masası yetkililerine anlattı. Özel bir hastane ile yapılan görüşmeler ve tetkiklerin ardından Emine’nin diş tedavisi, anestezi şartları altında gerçekleştirildi. Tedavinin ardından eskisi gibi yemek yiyip gülebilen Emine’nin ilk ziyaretçisi de Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya oldu.

Emine’yi çocukluğundan bu yana tanıdığını ifade eden Başkan Fatma Çalkaya, “Çocukların babası Hasan Bey olağanüstü bir insan. Emine ve kardeşlerinin böyle bir babaya sahip olması çok önemli. Biz de belediye olarak bu şekilde rahatsızlığı olan çocuklarımızın diş tedavilerine veya ailelerin desteğe ihtiyaç duydukları diğer konularda yardımcı oluyoruz. Emine’yi ve ailesini de 15 yıl önce böyle bir tedavi sırasında tanımıştım. İyi ki tanımışım. Onların bir gülüşü benim için ömre bedel” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.