Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Elektrikten ‘38 Milyon’ Kazanacağız

Elektrikten ‘38 Milyon’ Kazanacağız
256 views
01 Temmuz 2020 - 7:07

Elektrikten ‘38 Milyon’ Kazanacağız

 

Türkiye’de, toplam elektriğin yaklaşık yüzde 6’sının tüketildiği İzmir’de; enerji verimliliğini artırmak, yenilenebilir enerji yatırımı için uygun zemini oluşturmak ve 5 milyon avroluk (38 milyon lira) tasarruf sağlamak amacıyla harekete geçildi. Avrupa’daki 5 ülkeden akademisyenler ile iş birliği yaparak “ENCHANT” adlı proje hazırlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Avrupa Birliği’nden (AB) destek almaya hak kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Gediz Elektrik’in de ortak olarak yer aldığı proje sayesinde, karbon salınımının en az 1 milyon ton azaltılması ve hane halkının enerji tüketiminde de yüzde 15 oranında tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinin başında gelen, yaklaşık 4 milyon 300 bin nüfuslu İzmir’de, enerji tüketimi dikkat çekiyor. Türkiye’de, kişi başına düşen yıllık elektrik tüketimi yaklaşık 3 bin 700 kWh olurken, İzmir’de ise bu rakam 4 bin 400 kWh’nin üzerinde. Toplam enerji tüketiminin yüzde 30’unun ise, ev kullanımına ait olduğu belirtiliyor. Proje yürütücüsü İEÜ Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu ve araştırmacı olarak görev alan Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Muhittin Hakan Demir, İzmir’deki bu rakamların aşağıya çekilmesi ve enerji tasarrufunda öncü olunması için kolları sıvadı. İtalya, Norveç, Avusturya, Romanya ve Almanya’daki akademisyenler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve enerji sağlayıcılarıyla birlikte çalışan İzmir Ekonomili ekibin ortak olduğu proje, Avrupa Birliği’nin dikkatini çekti. Avrupa ülkelerinde de uygulanması kararlaştırılan proje, Ufuk 2020 programı kapsamında toplamda 2 milyon avro destek almaya hak kazandı.

EN ÇOK TÜKETİM KONAK, KARABAĞLAR VE BORNOVA’DA

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Biresselioğlu, İzmir’de yaşayan nüfus göz önüne alındığında enerji tüketiminin en fazla olduğu ilçelerin Konak, Karabağlar ve Bornova olduğunu belirterek, enerji tüketimini aşağıya çekmek için yapılacak çalışmaları anlattı. Prof. Dr. Biresselioğlu, “Her şeyden önce vatandaşlarda enerji tüketimi hakkında farkındalık oluşturmak ve onları bilgilendirmek gerekiyor. Örneğin, evlerdeki beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinin bilinçsiz kullanımı bunda çok etkili. Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi aletlerin kullanım şekli ve hangi saatte çalıştırıldığı dahi belirleyici oluyor. Klimalar birçok evde yanlış kullanılıyor, bir açılıp bir kapatılıyor. Tüm bunları projede aktaracağız. Hanelerde yapılan yanlışları, en çok enerji kaybının hangi gerekçelerle olduğu gibi birçok konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gediz Elektrik ile beraber çalışarak reçete sunacağız” dedi.

İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞMALIYIZ

Prof. Dr. Biresselioğlu, şöyle devam etti: “Örneğin, mevcut sosyal medya kanallarından enerji verimliliği ve enerji tasarrufu ile ilgili bilinçlendirme kampanyası kurgulayacağız. İzmir’de, enerji tasarrufu potansiyelinin yüksek ve düşük olduğu bölgeler belirlenecek. Yenilenebilir enerji yatırımları için İzmir’de, yıllık 4 milyon avroluk zeminin oluşturulmasını hedefliyoruz. İzmir’de en az 2 milyon kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.