Yerelin Sesi

E-TİCARET 2018’İ REKORLA UĞURLAYACAK

E-TİCARET 2018’İ REKORLA UĞURLAYACAK
11 Aralık 2018 - 12:18

E-Ticaret 2018’i Rekorla Uğurlayacak 

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “İnternetten kartlı ödeme miktarının Aralık 2018’de 12 Milyar TL’yi bulması hedefleniyor.”

Son 5 yıldır yüzde32 ortalama ile büyüyen e-ticaret sektörü, Aralık ayındaki 12 milyar lira hedefiyle 2018’i de rekorla uğurlamaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral,

Aralık ayının kış turizmine ek olarak yaz turizmine yönelik erken rezervasyon kampanyalarının en yoğun olduğu ay olduğunu bildirdi.

Aralık ayında ayrıca hem yeni yıl alışverişlerinin yapılması, hem de 31 Aralık gecesi eğlencelerinin online satın alınmasından dolayı dijital pazarın oldukça canlı olduğunun altını çizen Kayral, şunları söyledi:

“İnternetten kartlı ödemeler, açıklanan resmi rakamlara göre bu yıl en fazla Temmuz ayında yapıldı. Temmuz ayında ciro 14 milyar liraya yaklaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği(TÜBİSAD) verilerine göre, Temmuz ile birlikte Ağustos’ta da tatil ve seyahat harcamalarından dolayı e-ticaret en yüksek ciroya ulaşıyor. Bu yıl Kasım’da da 11.11, Black Friday ve Cyber Monday gibi alışveriş festivallerinde de önemli rekorlar kırıldı. Henüz resmi rakamlar açıklanmadı ama Kasım’da da rekor beklentileri var. Sektör, Aralık ayında bir kez daha 12 milyar lira barajını aşmak istiyor.”

E ticaretin avantajları bilinmiyor

Güçlü Kayral, rekor düzeydeki artışlara karşın, Türkiye’de sanal alışverişlerin avantajlarının henüz tam olarak bilinmediğini savundu.

E-ticaretin toplam perakende içindeki payının en yüksek olduğu ülke İngiltere’de online alışverişlerin büyük çoğunluğunun para iadeli alışveriş siteleri aracılığı ile yapıldığına dikkati çeken Kayral, “Müşteri, online mağazaya direkt girmek yerine Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş sitesi üzerinden alışveriş yaparsa, bu siteler sanal mağazalardan komisyon alıyor ve bu komisyon müşteriye aktarılıyor. Tüketici bilinçli alışveriş yaptığında, örneğin Aralık ayındaki online alışverişler para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılsa 12 milyar TL’nin yaklaşık 300-400 milyon TL’si müşterinin cebinde kalır. Aslında bu para e-ticaret sitelerinin dağıtmaya hazır olduğu nakit promosyon tutarı. Ama bu parayı sadece para iadeli alışveriş sitelerini kullananlar elde edebilecek” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi