Yerelin Sesi

“Düşünce Suçluları Serbest Bırakılsın; Tutuklulara Test Yapılsın”

“Düşünce Suçluları Serbest Bırakılsın; Tutuklulara Test Yapılsın”
07 Nisan 2020 - 13:33

“Düşünce Suçluları Serbest Bırakılsın; Tutuklulara Test Yapılsın”

 

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı yaptığı ortak açıklamayla cezaevlerinde koronavirüse karşı tedbirlerin biran önce alınması istendi. Açıklamada, “Aliağa’daki Şakran Cezaevindeki doktorun da korona virüsü tespit edilmesi bizleri endişelendirmiştir. Düşünce suçluları da serbest bırakılmalıdır” denildi.

Cezaevlerinde Koronavirüsün önlenmesi için acilen eyleme geçilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, cezaevlerindeki tutukluların sağlığının korunmasından devletlerin sorumlu olduğu kaydedildi.

“TESTLER DERHAL YAPILMALI”
Şakran Cezaevinde ikinci bir hekimin de Covid19 klinik bulgu ve öntanısı ile hastaneye yatırıldığının kaydedildiği açıklamada, “Özel olarak Şakran Cezaevi, genel olarak da tüm cezaevlerine yönelik her düzeydeki önlemlerin hızla alınması gereğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu önlemlerin başında, hekimlerin temas ettiği tüm mahpuslar ve personelin en uygun koşullarda karantinaya alınması, testlerinin derhal yapılması gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

“DÜŞÜNCE SUÇLULARI SERBEST BIRAKILMALI”
Şakran Cezaevi olmak üzere tüm cezaevlerindeki nüfusun hızla azaltılmasının istendiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Siyasi mahpuslar ve sadece eleştirel veya muhalif görüşlerini ifade ettiği için alıkonulanlar da dahil olmak üzere yeterli yasal dayanak olmadan alıkonulan herkesi serbest bırakmalı.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi