Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Dr. Dilşen Oktay Ertem: Zeytinyağı ve tuz ruhu, birbirinden neden uzak durmalı?

Dr. Dilşen Oktay Ertem: Zeytinyağı ve tuz ruhu, birbirinden neden uzak durmalı?
Dr. Dilşen Oktay Ertem
Dr. Dilşen Oktay Ertem( dilsen.oktay@ethembey.com )
328 views
07 Şubat 2021 - 11:33

Dr. Dilşen Oktay Ertem

Zeytinyağı ve tuz ruhu, birbirinden neden uzak durmalı?

Eğer kendini bilime, eğitime ve adil üretime adamış biriyseniz, bir Youtube videosu sizin için bir hayli ‘hassas içerik’ olabilir. Zeytinyağının hakikisini anlamak için öldürücü maddelere değil, ‘kendinize’ dönün.

İlk yazı için bambaşka bir konu üzerine düşünüyordum ki yakın bir arkadaşımla yaptığım sohbet beni az sonra anlatacaklarıma getirdi. Öncelikle merhaba! Ben Dr. Dilşen Oktay Ertem. Zeytinyağı üzerine hem yüksek lisans hem de doktora yapmış bir gıda mühendisiyim. Yıllardır da hem akademik hem de özel sektörde zeytin ve zeytinyağı üzerine çalışıyorum. Ethem Bey Zeytinyağları adında bir markam ve dededen kalma butik bir zeytinyağı işim var. Haliyle zeytinyağı konusu, bende genetik gibi bir şey!

İki yıl önce ‘Hidroklorik asit (HCl) nam-ı diğer ‘tuz ruhu’ ile ‘Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?’ adında bir video izlediğimde, bunun bir şehir efsanesi olduğunu düşünüp çok da üstünde durmamıştım. Tabii yaşadığım şoku ayrı tutuyorum… Bugün bu yazıyı yazmadan önce aynı konuyla ilgili benzer videolar daha olabilir diye düşünerek Youtube’a daldım. İki yıl önceki şokum, bir travmaya dönüşmek üzere video formatında karşımda duruyordu. İzlenme oranı 1 milyondan fazlaydı…

Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama lütfen okumaya devam edin. Lakin geçerli nedenlerim var: Bu absürt durumun yanlışlığını ve gereksizliğini, elimden geldiğince size açıklamaya çalışayım.

Kimya bilgisi olmayanlar için belirtmek gerekirse: tuz ruhu denen kimyasal, aslında hidroklorik asit adlı, hem toksik (zehirleyici) hem de tahriş etkisi yüksek bir inorganik asittir. Sadece buharını solumak bile akciğerlere zarar verebilir! Gördüğüm videolarda ‘şuurlu’ olduğunu iddia eden bireyler, şekeri çaya karıştırır gibi zeytinyağının içine tuz ruhunu koyup, yemek yaptıkları mutfakta bir güzel karıştırıyorlardı. Siz olsanız şoka girmez misiniz?

Hidroklorik asit gıda sektöründe pH değerinin tayini için kullanılır ancak bir ürünün gerçek olup olmadığına dair fikir vermesi bana göre çok iddialı bir söylem. Bu kadar tehlikeli, zehirli bir kimyasalı sadece zorlu kirleri temizlemek için kullanırlar diye bilirim. Zeytinyağı gibi doğanın adeta hediyesi diyebileceğimiz bir gıdanın güvenilirliğini test etmek için onu kullanmak size zarar verme ihtimalinin yanında, hem ürüne, hem de üreticiye hakaret gibi geliyor.

Peki nasıl anlaşılır zeytinyağının hakikiliği?

Aslında çok kolay…

Zeytinyağına böyle bilim dışı ve ölümcül bir yöntemle bakmaktansa, çok daha pratik ve kolay uygulamalar olduğunu söylemeli. Yani inanmayacaksınız ama en iyi çözüm ‘bilimden’ faydalanmak! 1981 yılından beri üzerinde çalışılan ve tam 33 yıldır standart olarak kullanılan ‘duyusal analiz’ adında bir yöntem var. Buna göre eğer kişi kendini eğitirse, koklama ve tat alma gibi duyularını kullanarak zeytinyağın kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilir hatta 8-12 kişilik bir grupla düzenli tadımlar yaparak (kalibre ederek) adeta bir cihaz gibi -hatta teknolojik bir cihazdan her zaman daha doğru sonuç verebilir.

Örneğin 31 Ocak’ta ilkini gerçekleştirdiğimiz Zeytinyağı 101 Atölyesinde, katılımcılar bu bahsettiğimiz ‘duyusal analizi’ de deneyimleme şansına eriştiler. Siz de meraklıysanız bizi takip edin, zaman zaman kendi firmam veya bağlı olduğum Zeytindostu Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarıyla bu tarz etkinliklere evinizden katılın ve kendinize bir iyilik yapın. İnanın zeytinyağı hakkında bambaşka bir dünyaya girmiş olacaksınız.

Hepinize sağlıklı günler dilerim. Sevgiyle ve zeytinle kalın!

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.