Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Dışişleri: Yunanistan, Eziklikten Kurtulmalı 

Dışişleri: Yunanistan, Eziklikten Kurtulmalı 
369 views
25 Temmuz 2020 - 13:31

Dışişleri: Yunanistan Eziklikten Kurtulmalı 

Ayasofya Camii’nde cuma namazı kılınması sonrasında Yunanistan’ın Selanik kentinde aşırı sağcı bir grubun Türk bayrağını yakması ve  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ayasofya ile ilgili TV’de açıklamalarda bulunması sonrası Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunanistan, Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır” dedi.

Yunanistan’da Neler Oldu?
Ayasofya Camii’nde cuma namazı kılınması sonrasında, Selanik metropoliti Anthimos’un çağrısı üzerine, dün akşam saatlerinde Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine tepki olarak özel ayin düzenlenen Selanik’teki Agia Sofia kilisesinin avlusunda toplanan göstericiler, Türk bayrağını ateşe vererek “vatan, millet ve ortodoksluk için” yazılı pankartlarla Türkiye karşıtı sloganlar atarak Türk Konsolosluğuna doğru yürüdüler. Göstericiler konsolosluğun çevresinde güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri tarafından durduruldu. Konsolosluğun önünde slogan atmaya devam eden ve Yunan milli marşını söyleyen göstericiler burada bir Türk bayrağı daha yaktı. Öte yandan, başkent Atina’da ve ülkenin birçok yerinde de Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini protesto amaçlı gösteriler düzenlendi.

Matem çanları çalındı
Ayasofya’da cuma namazı kılınırken tüm kiliselerde matem çanları çaldı, özel ayinler düzenlendi ve bayraklar yarıya indirildi. Selanik ve Patras’taki kiliselerde, Bizans ve Yunan bayrakları eşliğinde gerçekleştirilen özel ayinlerde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin “kurtarılması” için Meryem Ana’ya dua edildi. Başkent Atina’da akşam saatlerinde Atina Metropol Kilisesi’nde düzenlenecek özel ayinde ise Yunanistan Başpiskoposu İeronimos tarafından Bizans döneminden kalma Meryem Ana’ya ithaf edilen İstanbul ile ilgili şükran ilahileri okundu.

Dışişleri Bakanlığı: Şiddetle Kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi’nin ibadete açılması sebebiyle Yunanistan’da gösterilen tepkiler hakkındaki soruya cevabı şöyle oldu:

Yunanistan, Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yunan Hükümeti’nin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.

Eziklikten kurtulmalı

Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir. Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır.

Türkiye’ye ders veremez

Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.

UNESCO ruhuna uygun

Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır. Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.