Yerelin Sesi

Dikkat: 2020’nin En Sıcağını Yaşacağız

Dikkat: 2020’nin En Sıcağını Yaşacağız
28 Haziran 2020 - 7:13

Dikkat: 2020’nin En Sıcağını Yaşayacağız

 

Haber: Murat ERVİN

Temmuz ayına yaklaştığımız bu günlerde hava sıcaklıkları 35 derece civarında seyrederken 2020’nin en sıcak 3 günü ise Temmuz ayı ile birlikte kentimizi etkileyecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 1, 2 ve 3 Temmuz günleri yaşayacağımız sıcaklıklar, bu yıl için beklenen en yüksek değerlere sahip günler olacak.

1 Temmuz Çarşamba günü 39 dereceyi bulacak olan sıcaklık, geçen yılın aynı gününe göre 4 derece daha artarak etkisini gösterecek. 1 Temmuz günü sabah saatlerinde bile termometrelerin 34 dereceyi göstermesi, nem oranının ise yüzde 33’ü bulacağı tahmin ediliyor.

DERİ KANSERİ VE GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT
Sağlığımızı olumsuz etkileyecek olan ultraviyole (UV) ışınları 1 Temmuz Çarşamba günü en üst seviye olan 11’i gösterecek. Söz konusu seviye ise, UV radyasyon seviyesinin aşırı yüksek olduğunu göstermekte. Bu seviyelerde deri yanmaları ve göz hasarları güneşin altında bir dakikanın altında kalmakla bile görülebilmekte. Bu nedenle koruyucu kıyafet, güneş gözlüğü ve yüksek korumalı güneş kremi kullanmalı, saat 10:00 ila 16:00 arasın dışarıda bulunmamalı, göz hasarından korunmak için parlak zeminlere bakmaktan kaçınılmalı.

SICAKLIK, UV VE NEM ETKİLİ
2 Temmuz Perşembe günü de aynı dereceyi koruyacak olan sıcaklık ve ultraviyole seviyesi tehlikeli olmayı sürdürecek. Bir önceki günden farklı olarak sabah saatlerindeki sıcaklık derecesi 35’i, havadaki nem oranı ise yüzde 42’yi bulacak. Gece sıcaklığı ise 22 dereceye gerilerken rüzgar ise 9 kilometre hızında düşük olarak seyredecek.

CUMARTESİDEN İTİBAREN RAHATLAYACAĞIZ
3 Temmuz Cuma günü ise sıcaklık 37 dereceye inerken sabah saatlerinde nem oranı ise yüzde 52 olacak. Gece ise 22 dereceye inecek sıcaklık saatte 9 kilometre hızla esecek rüzgar nedeniyle etkisini daha az hissettirecek. Ultraviyole ışınları ise gün içinde 11 olan en yüksek seviyede zararlı etkisini gösterecek. 4 Temmuz Cumartesi gününden itibaren hava sıcaklıkları birer derece düşse de ultraviyole ışınlar en üst düzeyde zararlı ışınlara maruz bırakmayı sürdürecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.