Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Dalgakıran Projesi İptal, Marina’ya Onay

Dalgakıran Projesi İptal, Marina’ya Onay
367 views
12 Mayıs 2020 - 12:27

Dalgakıran Projesi İptal, Marina’ya Onay

 

Haber: Murat ERVİN

İzmir Pasaport Limanı Turizm Dönüşüm Projesi kapsamında 2012 yılında üst kullanım hakkını kiralayan İzmir Ticaret Odası (İZTO), sit kararları ve plan değişiklikleri nedeniyle projesini hayata geçiremeyince alanı Özelleştirme İdaresi’ne iade etme kararı aldı. İZTO Başkanı MahmutÖzgener, “Kira süremizin bitmesine 1 yıl kaldı ve bundan sonra orada birşey yapmayı planlamıyoruz. Fakat o bölgeye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin marina projesi yapmayı planlıyor. Biz de o projeye olumlu görüş verdik” dedi.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildikten sonra ilk basın toplantısını Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle yapan Başkan Mahmut Özgener, gündeme ve kente dair önemli bilgiler verdi. İzmir’deki 45 gazetecinin hazır bulunduğu video konferans toplantıda konuşan Başkan Özgener, kira süresi önümüzdeki yıl dolacak olan Pasaport Dalgakıran Projesi’nin geleciğiyle ilgili de konuştu.

“GERİ İADE EDECEĞİZ”
Söz konusu alanın 10 yıllığına kiralandığını hatırlatan Başkan Özgener, “Bu süre önümüzdeki yıl bitiyor. Bildiğiniz gibi burası sit alanı içinde olan bir bölgeydi. Sit sorunu ise maalesef tam olarak çözülemedi. Geri kalan 1 yıllık sürede burada birşey yapılamayacağı için geri iade edeceğiz; tekrar kiralama gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

“MARİNA İÇİN OLUMLU GÖRÜŞ VERDİK”
Söz konusu bölgenin Konak Pier ile birlikte, bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Özgener, “Orada, içinde marinanın da yer alacağı bir projeye destek oluruz. Marina yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili bakanlığa bir başvurusu oldu; bakanlık bizden de görüş istedi. Biz de bu konuda olumlu görüş verdik. Orada Konak Pier ve Pasaport Dalgakıranı’nı eğlence merkezi, restoran ve marinalardan oluşan bir projeyle, bir bütün halinde yaparsak doğru bir proje olur” diye konuştu.

“GELİNLİKÇİLER İZİN BEKLİYOR”
Koronavirüs salgınında hayatın aşama aşama normale döneceğini de sözlerine ekleyen Mahmut Özgener, “İlk aşamada berberler ve kuaförler çalışmaya başladı. Fakat önümüz yaz ve düğün sezonu başlayacak. Gelinlik sektörü kendisiyle birlikte düğün salonlarını, mobilyacıları, beyaz eşya, fotoğrafçı gibi alt sektörleri de hareketlendirecek. İşlerinin en yoğun olduğu dönem yaz dönemi. 15 gün sonra izin verilse bile hemen bundan faydalanabilecek söktörler değil. Onun için gelinlikçilere de bir tarih verilmesi gerekir. Şu anda bize gelen en fazla istek gelinlik sektöründen” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”
Pandemi sürecinde alışveriş merkezlerinin ciroları kadar kira ödemeleri konusunun gündemde olduğunu da aktaran Başka Özgener şunları söyledi: “Bu konuda Oda olarak bir çalışmamız var. İnanıyorum ki bu çalışma tüm Türkiye’ye örnek olabilecek. Pandemi sürecinde en fazla etkilenen sektörlerin de tekrar normale dönmesi için bir yazılım üzerinde çalışıyoruz. Sektörlerdeki hasar durumuna göre etkilenme dereceleri ve eylem planları hazırlanacak. Daha sonra finansmana erişim ve tedarik zincirindeki kopuşun eski haline dönüşmesi için çalışılacak. Bu, yaklaşık 12 haftalık bir süreci kapsayacak. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da destek verdiği bu çalışmada amacımız; hızlı iyileşme sağlayarak ciro kaybı olmadan sektörlerin tekrar normale dönmesidir.”

1253 ÜYEYE 20 MİLYON TL
Nefes kredi kullanan İZTO üye sayısının 1100’ü bulduğunu belirten Başkan Mahmut Özgener, 1 haftada 1253 üyenin kredi başvurusunda bulunduğunu ve 20 milyon 290 bin liralık krediden yararlandırıldığını vurguladı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.