Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Çok Sert Açıklama: Karşısında Bizi Bulur

Çok Sert Açıklama: Karşısında Bizi Bulur
566 views
07 Temmuz 2020 - 12:52

Çok Sert Açıklama: Karşısında Bizi Bulur

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından halkın kullanımı için ayrılmış Mavişehir bölgesinde bulunan Rekreasyon Alanı ve Açık Spor Tesis Alanı için alınan satış kararını değerlendiren Karşıyaka Belediyesi, “Utanması olan, bu taşınmazları satışa çıkarmaz” diyerek, “Bu alanları satın almayı düşünenler karşılarında Karşıyaka Belediyesi’ni bulacaklardır” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Mavişehir’deki kamu alanlarının TOKİ tarafından satışa çıkarılması, Karşıyaka Belediyesi tarafından sert dille eleştirildi. Belediyeden yapılan açıklamada, “Bir bölümü denizde kalan ve normal koşullarda belediyelere bedelsiz olarak terkedilmesi gereken kamusal alanların ‘yatırımcıya fırsat’ olarak sunulmasını şaşkınlıkla izlemekteyiz” denildi.

“YAPILMASI GEREKEN AÇIKTIR…”
Konunun uzmanı TMMOB’a bağlı Meslek Odalarının önceki gün yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Karşıyaka Belediyesi, “Utanması olan, bu taşınmazları satışa çıkarmaz. Satışa çıkarılan bütün kamusal alanların, yine kamu kurumları tarafından satın alınacak olması ihtimali bile bu gerçeği değiştirmez. Yapılması gereken açıktır; Gerek taşınmazların satışından, gerekse kamusal donatıların ve alanların özel mülkiyet eline geçirilmesinden vazgeçilmeli, bütün kamusal alanlar, ilgili kamu kurumlarına ve kamu kullanımına devredilmelidir” ifadelerine yer verildi.

“KARŞILARINDA BİZİ BULACAKLAR”
Söz konusu alanların 9 Temmuz Perşembe günü müzayede yoluyla satılacağının vurgulandığı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Belediye olarak bu alanların kamusal kullanımda kalması için başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek isteriz.Bilinmelidir ki Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak birçok canlının yaşam bulduğu, halkın kullanımına açık olması, rahatça gezebilmesi, ulaşabilmesi ve spor yapması gereken bu alanların hiçbir şekilde tel örgülerle kapatılmasına, halkın ulaşamayacağı hale getirilmesine, plan değişikliği marifetiyle zaten yapı yoğunluğu ve yüksekliği açısından doygunluğa ulaşmış Mavişehir Bölgesinde yeni bir yapılaşma kararına müsaade edilmeyecektir. İzmir’in ve Karşıyaka’nın kamu kullanımına açık olması gereken bu alanları satın almayı düşünen ve özel mülkiyete konu etmek isteyenler her aşamada ve her türlü işlemde karşılarında Karşıyaka Belediyesi’ni ve Karşıyaka halkını bulacaklardır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.