Yerelin Sesi

ÇOCUKLARDA DİYABETE DİKKAT!

ÇOCUKLARDA DİYABETE DİKKAT!
15 Kasım 2018 - 11:27

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Gökşen Şimşek, çocuklarda aşırı su tüketimi, sık idrara çıkma ve çok yemek yenmesine rağmen zayıflamanın Tip 1 Diyabetin habercisi olabileceğini söyledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Gününde açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şimşek, 2018 yılı Dünya Diyabet Gününün konusunun“Diyabet ve Aile” olarak belirlendiğini söyledi. Dünya genelinde düzenlenen etkinliklerle diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemeninamaçlandığını belirten Prof. Dr. Şimşek, ‘‘Özellikle çocuklarda diyabet olmaz dememeliyiz ve aile bireylerimizi diyabet konusunda uyarmalıyız. Eğer çocuklarımız çok su içiyor, çok idrar yapıyor ve çok yemek yemesine rağmen zayıflıyorsa Tip 1 Diyabet olabilir. Bu durumda ailelerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyoruz. Erken tanı ile çocuklarımızı birçok komplikasyondan koruyabiliriz. Farkındalığın artmasını istediğimiz ikinci konu ise; okula giden Tip 1 diyabetli çocuklarımız. Bu çocuklarımıza okulda kan şekerleri düştüğünde veya yükseldiğinde yardımcı olunması gerekiyor. Tip 1 Diyabet, spor yapmaya engel değil. Ayrıca bu hastalığın bulaşıcı olmadığını topluma, öğretmenlere, öğrencilere ve hastalığa yakalanan çocuklarımızın arkadaşlarına anlatmalıyız”şeklinde konuştu.

Ege Üniversitesi Yerleşkesi giriş kapısı mavi renkle ışıklandırıldı

Dünyadaki pek çok şehirde belirlenen binaların diyabet hastalığına dikkat çekmek için 14 Kasım’da, mavi ışıkla aydınlatıldığını belirten Prof. Dr. Şimşek, “Rektörümüz Prof.Dr. Necdet Budak da bu konudaki duyarlılığa ortak olarak ana giriş kapımızın mavi olmasını sağladı. Kendisine diyabet farkındalığına verdiği destek için teşekkür ediyoruz” dedi.

Diyabet hastalarına1921 yılında insülini bularak yaşamlarını armağan eden Kanadalı Doktor FrederickBanting’in doğum günü olan 14 Kasım, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 2007’den itibaren  resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanındı. Dünya Diyabet Gününün sembolü ise yaşam ve sağlık döngüsünü temsil eden ‘Mavi Halka’ olarak belirlendi. ‘Mavi Halka’, yaşam ve sağlık döngüsünü, mavi renk ise gökyüzünün ve Birleşmiş Milletlerin rengini sembolize ediyor. Geçtiğimiz hafta organ bağışı haftası nedeniyle yeşil renkle ışıklandırılan Ege Üniversitesi Yerleşkesi giriş kapısı bu kez diyabet farkındalığı için mavi renkle ışıklandırıldı.

Ali İhsan Mimtaş

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi