Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Çiğli Belediyesinde “100 Gün” Devrimi

Çiğli Belediyesinde “100 Gün” Devrimi
331 views
18 Temmuz 2019 - 9:24

“Yüzleri gülümseten 100 gün” sloganı ile yüz günlük başkanlık sürecini anlatan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü  Kordon Otel’de gazetecilerle bir araya geldi. Başkanlık koltuğunu kazandığı günden bu zamana neredeyse o koltuğa hiç oturmayan, devamlı sokaklarda halkın arasında olan ve belediyecilik alanında devrim niteliğinde ilklere imza atan Gümrükçü Yüz gün sonunda %62 olan oy oranlarını %70 e çıkardığını ifade etti. Gümrükçü’nün düzenlemiş olduğu toplantının bazı satır başlıkları şöyle.

Kurumsal yapı ile işe başladık

Çiğli’nin önüne dönüşüm vizyonu koyacağımızı söylemiştik. Daha iyi hizmet üretebilmek için belediyenin kendini değiştirmesi gerektiğini düşündük.  Kurumsal dönüşümle işe başladık. Belediyemizde eksik olan kurumsallaşmayan birimleri kurumsallaştırdık, 13 yeni birim kurduk. Belediye bürokrasi yaşını 45 e düşürdük. Kadın müdürlerimizin sayısını % 100 arttırdık.

Mahalle Çalıştayları Düzenledik

26 Mahallemizin neredeyse yarısında çalıştaylar düzenledik. Kalan mahallelerimizde de devam edeceğiz. Mahalle çalışmalarımızla halkımızın sorunlarını yerinde onların ağzından dinliyoruz. Katılımcı demokrasi anlayışıyla mahallelerimize sandıklar kurduk, halkımızın istek sorun ve önerilerini topluyoruz. Bu çalışmalar mahalle meclislerinin de alt yapısını oluşturacak. Devamında kent konseyini kuracağız.

Erken kalkar yol alır, diyerek haftanın iki günü muhtarlarımızla birlikte şafak mesaisi yapıyoruz. Hem vatandaşlarımıza merhaba diyoruz hem de yerinde inceleme yaparak sorun tespitini yapmış oluyoruz.

Çiğli’yi Eğitim, kültür, sanat, spor kenti yapacağız

Çiğli bir eğitim kenti ve üniversitesi  ve bir çok özel okulları var. Bu kurumların yöneticileriyle bir araya geldik. Çiğli’yi nasıl eğitimde öncü kent yapabiliriz diye bir çalışma yaptık ve sürdürüyoruz.

Belediyemiz bünyesinde tenis kursu, yüzme, satranç kursları başlattık. Plates, basket ve futbol kursları da devam ediyor. Çiğli’yi hep beraber spor kenti yapacağız.

Hayvan Dostu Belediye

Can dostlar bizim için çok önemli Bu konuda öncü ilçe olmak istiyoruz. Belediyemiz katkılarıyla Pati festivali yaptık. Patili dostlarımız adına Türkiye’de bir ilke imza atarak her ay bir gün belediyemiz personelinin işlerine evcil hayvanları ile gelmesine karar verdik. İlçe çapında 500 adet suluk yerleştirdik. En az bin suluk da esnafımıza mahallelere dağıtacağız. Sokak hayvanları İzmir’in en büyük problemlerinden biridir. Bunların hepsini fiziken bir yere toplamak mümkün değil, o amaçla sahiplendirmelere önem veriyoruz.

Kentsel Dönüşümü çözeceğiz

2030 da İzmir’in nüfusu 6,2 milyon olması planlanıyor. Aynı şekilde Çiğli’nin 200 bin olan nüfusu 500 Bine ulaşma olasılığı var. Çiğli yoğun göç alabilen bir ilçe.  Bu artışı karşılayabilecek bir belediyecilik anlayışı oluşturacağız. Kentin imar planı sıkıntılarını kentsel dönüşüm hamlelerini başlatmış olacağız.

Çiğli tramvayını istiyoruz

Karşıyaka tramvayını Çiğli’ye uzamasını istiyoruz. Buca Metrosu gibi Çiğli tramvayının da hemen projesinin yapılmasını istiyoruz. Çiğli tramvayı Ankara’da imzada bekliyor.  Buca metrosu gibi Çiğli tramvayı da imzalanmalı. Çiğli bölünmüş bir ilçe ve bu ulaşımda Çiğli halkına sorunlar yaratıyor. İzmir’e Sayın Soyer şanstır, çiğli için daha büyük şanstır. Etle tırnak gibiyiz. Sayın başkan İzmir’de ön sıradakilere değil arka sıradakilere öncelik vereceğiz dedi. Bizde zaten Çiğli’yi ön sıralara taşımak istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ile kentimizin geleceği ile ilgili sorunlarda ortak çalışmalarımız sürecek.

Partisine güç veren başkan olacağım

Başkan Utku Gümrükçü sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Partisinde güç alan değil partisine güç veren belediye başkanı olmak istediğini söyleyen Gümrükçü, “Geçmişte 20 yıldır gördüm. CHP içinde iki çizgi var. Partiden güç alan bir de partiye güç veren yapı… Biz örgütlü yapının belediyelerden bağımsız olmasının gerektiğini örgütün belediye üzerinde tahakkuk kurmadığı, belediyenin de örgütü düzayn etmediği bir anlayışı temsil ediyoruz. Partili belediye başkanı olarak partiye güç verme sorumluluğunda olmak zorundayım. Belediye başkanı olarak bunu hayata geçirmek sorumluluğundayım. Delege seçimlerine karışan, ilçe başkanın kim olacağını belirleyen bir başkan olmayacağım. Fikrim sorulduğunda yüzde 62 oy alan bir başkanı olarak söylemek zorunluluğum var. Fikirlerimi örgütle paylaşmak da hakkım. Bunları örgüt dizaynı noktasında değil, daha iyi nasıl yaparız şeklinde olacağından emin olun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.