Yerelin Sesi

“Çiftçilere ‘Evde Kal’ Denilemez”

“Çiftçilere ‘Evde Kal’ Denilemez”
26 Mart 2020 - 8:06

“Çiftçilere ‘Evde Kal’ Denilemez”

 

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, mevcut durumda solunum cihazına sahip olmak kadar güvenli gıdaya erişimi sağlamanın da temel bir kamu görevi ve sorumluluğu olduğu vurgulanarak, “Sağlıkçılara ‘Evde Kal’ denilemeyeceği gibi çiftçilere de denemez” ifadelerine yer verildi.

TARGET tarafından yapılan yazılı açıklamada, tüm insanları ve bütünüyle insanlığı tehdit eden Covid19 virüs küresel salgınının uzun yıllardır görmemekte ısrar edilen tarım ve üretim gerçeğini tüm çıplaklığıyla herkese hatırlattığı kaydedildi. Çiftçilerin dışarıya çıkmaması gibi bir durumun mümkün olmayacağı kaydedilen açıklamada, “Bugün, sağlık için evde kal demeyi düşünemeyeceğimiz gibi çiftçilere ve tarım-gıda zincirinde değer üreten diğer çalışanlara da, sağlık için evde kal denemez. Çünkü tarım, salt ekonomik bir faaliyet değildir. İçinde yaşadığımız ortamda yeterli yoğun bakım yatağına, solunum cihazına ve test kitine sahip olmayı sağlamak, koruyucu önlemleri almak nasıl bir kamusal görev ve sorumluluk ise; ülkenin gıda güvencesini ve her bireyin yeterli, güvenli ve uygun gıdaya erişimini sağlamak da temel bir kamu görevi ve sorumluluğudur” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi