Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL: “18 GÜN DAHA ANAYASAYI İHLAL SUÇUNA GÖZ YUMMAYIZ”

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL: “18 GÜN DAHA ANAYASAYI İHLAL SUÇUNA GÖZ YUMMAYIZ”
693 views
31 Ocak 2019 - 13:21

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL: 18 GÜN DAHA ANAYASAYI İHLAL SUÇUNA GÖZ YUMMAYIZ

“ELİ BOŞ DÖNECEK”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Halk TV’de katıldığı programda, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa kararına ilişkin olarak, “18 gün daha anayasayı ihlal suçuna göz yummayız. Mesele beni mutlu etme ya da benim iflah olmam meselesi değil. Mesele, eşitsizlik, haksızlık, 18 gün daha anayasayı çiğnemeye devam edecek olması. Binali Bey’in İstanbul’dan eli boş dönmesini ve Meclis’e dönüp ‘Ben ne hale düştüm’ diyeceği gününü de iple çekiyoruz” dedi.

SİYASETİ KENDİ İRADESİYLE YAPMIYOR
CHP’li Özel, Halk TV’de “Serhan Asker ile Siyaset Kültürü” programına telefon bağlantısıyla katılarak, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa kararını değerlendirdi. Özel, “Binali Yıldırım enteresan bir siyasetçi. Siyaseti kendi iradesiyle yapmıyor. Siyasi geleceğini, bir kişinin kararına bırakmış durumda. İstifa edip etmeyeceği tartışılıyordu, ‘Konu benim dışımda’ dedi. Oysa ki istifa kişisel bir müessesedir. Binali Yıldırım ile bu tartışmayı aylardır yapıyoruz. Meclis Başkanlığı tarafsız bir koltuk ve bu tarafsızlığın anayasal güvencesi var. Binali Yıldırım, görev yaptığı sürece bu kurala uydu, AKP’nin Meclis grup toplantılarına katılmadı. Meclis Başkanlığı görevi sırasında İstanbul adaylığı için ismi geçti. Biz kendisinin gönüllü olmadığını biliyorduk. Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin 1994’te yaptığı göreve Binali Yıldırım’ı ışınlıyor. AKP anketleri yaptı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kayıp. En bilinen kişi Binali Yıldırım olduğu için kendisine aday olacaksın dediler. Binali Yıldırım, buna nazlandı çünkü kaybedeceğini biliyor. ‘Ben kaybedersem ne olacak. Meclis Başkanlığı’ndan da olacağım’ deyince, istifa etme demişler kendisine” dedi. Özel, şunları kaydetti:

PATİNAJ YAPIYOR
“26 Aralık’ta o konu kapandı diyen Binali Yıldırım’a anayasayı hatırlatmaya devam ettik. Tüm toplantılarda buna bir gündem ayırdık. Binali Yıldırım 7 Ocak’ta ‘Hukukun olduğu yerde etik konuşulmaz’ dedi ve tepkiler daha da büyüdü. Binali Yıldırım’ın istifa etmemesinin iki temel gerekçesi olduğunu her yerde anlattık. Bir tanesi kazanacağına olan inançsızlığı, diğeri de yerine başka biri geçecek iddiasıydı. 10 Ocak’ta Binali Yıldırım, ‘Seçim bir siyasi faaliyet değildir’ diyerek bütün dünyayı kendine güldürdü ve ciddiye alınmamaya başlandı. Ekrem İmamoğlu yol alıyor, Binali Yıldırım patinaj yapıyor deniyordu. Anketlere baktılar. Odak grup çalışmaları yapılmış. Anayasaya uymayan İhale Kanunu’na nasıl uyacak diyordu İstanbullu. Seçmenlerin bu konularda endişeli olduğu anlaşıldı. Bu sefer istifayı edeceksin dediler Binali Yıldırım’a.

ELİ BOŞ DÖNECEK
‘18 Şubat’ta istifa edeceğim’ dedi Binali Yıldırım. Anayasayı çiğnetmeyiz, seni o koltukta oturtmayız dedik, milletin aklıyla alay etmeye, yalan söylemeye, çamura yatmaya değer miydi? 18 gün daha anayasayı ihlal suçuna göz yummayız. Mesele beni mutlu etme ya da benim iflah olmam meselesi değil. Mesele, eşitsizlik, haksızlık, 18 gün daha anayasayı çiğnemeye devam edecek olması. Binali Bey’in keyfi tıkırında çünkü onun temsil ettiği, talimat aldığı sarayda her şey yolunda ama 81 milyonun garip, gurebasının, işsizinin, işçisinin anası ağlıyor. Binali Bey bana şaka yapıyor. Binali Bey ile benim şakalaşabilmemiz için herkesin çocuğunun Binali Bey’in çocuklarının refah seviyesine erişmesi lazım. Bana istediğini söylesin, ben ona doğruları söylemeye, anayasaya hatırlatmaya, durmadan, duraksamadan karşısında olmaya devam edeceğiz. 18 Şubat gününe kadar yıpranmaya devam etsin. Binali Bey’in İstanbul’dan eli boş dönmesini ve Meclis’e dönüp ‘Ben ne hale düştüm’ diyeceği gününü de iple çekiyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.