Yerelin Sesi

CHP’li Murat Bakan: “AKP’nin Bakanı Ayrı Telden Adayı Ayrı Telden

CHP’li Murat Bakan: “AKP’nin Bakanı Ayrı Telden Adayı Ayrı Telden
08 Şubat 2019 - 7:26

AKP’NİN SEÇİM VAADİ İLE HULUSİ AKAR ÇELİŞTİ…

AKP’NİN BAKANI AYRI ADAYI AYRI TELDEN…

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu: “AKP’nin seçim vaadi ile verdiğiniz yanıtın çelişmesini nasıl açıklıyorsunuz?”

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci İzmir’e vaatleri kapsamında açıkladığı projeleri arasında sıraladığı ‘Millet Bahçeleri’nin yapılacağı yerler olarak; Bayraklı-Turan, Hatay-Poligon, Çiğli-Kaklıç, Bornova-Ege Üniversitesi, Karabağlar-Uzundere, Gaziemir-Sarnıç, MTK-Nato ve Buca Cezaevi’ni adres gösterdi.

AKP Bayraklı Belediye Başkan Adayı Ali Aslan ise geçtiğimiz gün İzmir’de yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada “Millet bahçesi için yer belli. Turan Mahallesindeki askeri bölgenin olduğu yer millet bahçesi olacak. Askeri alan büyük ihtimalle taşınacak” ifadelerini kullandı.

Şehir merkezlerindeki askeri alanların akıbetine ilişkin çalışmaları yakından takip eden Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’deki askeri alanların kent merkezi dışına taşınıp taşınmayacağı konusunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sormuş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, İzmir şehir merkezindeki askeri birliklerin şehir dışına taşınması ve arazilerin başka kurum ve kuruluşlara tahsisine ilişkin bir çalışma bulunmadığını açıklamıştı.

Konuyu tekrar TBMM gündemine taşıyan CHP’li Murat Bakan, Hulusi Akar’a İzmir’deki söz konusu askeri alanların ‘millet bahçesi’ yapılması kararını kimin verdiğini ve AKP’nin seçim vaadi ile Akar’ın soru önergesine verdiği yanıtın çelişmesini nasıl açıkladığını sordu.

CHP’Lİ BAKAN MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’A SORDU:

1 – Tarafınızca verilen yanıtın aksine Turan’daki Ege Deniz Bölge Komutanlığı’nın bulunduğu askeri alan ile Hatay Poligon’daki askeri alanın ‘millet bahçesi’ yapılacağı ilan edilmiştir. Söz konusu kararı kim vermiştir?

2 – AKP’nin seçim vaadi ile verdiğiniz yanıtın çelişmesini nasıl açıklıyorsunuz?

HULUSİ AKAR’IN CEVABI NEYDİ?

CHP’li Bakan’ın, 30/07/2018 tarihinde TBMM Başkanlığına sunduğu 7/905 esas numaralı konuya ilişkin soru önergesine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 08/01/2019 tarihinde yanıt vermişti. Akar, verdiği yanıtta “İzmir şehir merkezindeki askeri birliklerin şehir dışına taşınması ve arazilerin başka kurum ve kuruluşlara tahsisine ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır” demişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi