Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

CHP’Lİ KAYHAN: “PROJELERİ ORTAK AKILLA OLUŞTURACAĞIZ”

CHP’Lİ KAYHAN: “PROJELERİ ORTAK AKILLA OLUŞTURACAĞIZ”
324 views
18 Aralık 2018 - 13:15

CHP’Lİ KAYHAN PROJELERİNİ ANLATTI, ORTAK AKIL VURGUSU YAPTI

CHP’den Konak Belediye Başkan Aday Adayı olan Ceyhan Kayhan, bir internet sitesinde canlı yayına konuk oldu. İlk defa yerel seçimler için görev talep ettiğini söyleyen Kayhan, ilçede tespit ettiği sorunları anlattı, projeler için ‘ortak akıl’ vurgusu yaptı. Kayhan, “Popülist bir belediye başkanı olmayacağım. CHP’nin belediye başkanları direnecek, teslim olmayacak, mücadele edecek, kentine önderlik yapacak insanlar olacak. Ben de öyle bir başkan olmak istiyorum” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Konak Belediye Başkan Aday Adayı olan Ceyhan Kayhan, Gerçekizmir’de Kafe Siyaset programında gazeteci Sercan Avcı’nın konuğu oldu.

HEDEFİM BELEDİYE BAŞKANI OLMAKTI
Konak Belediye Başkan Aday Adayı olmaya karar verdiği süreci anlatan Kayhan, “CHP ilçe gençlik kolları başkanlığı, il gençlik kolları başkanlığı yaptım. Bu partide benim kadar bayrak asan kimse yoktur diyebilirim. Siyasette ilkeli duruşu çok önemsedik. Partinin soldan yana olması için çok mücadele ettim. Orada edindiğim deneyim, siyasette edindiğin deneyimler, belediyenin birçok kademesinde çalıştım. Hedefim yerel yönetimlerde siyaset yapmaktı. 20 yılık siyaset hayatım boyunca ilk defa bir yere aday oluyorum. Her yere aday olmayı çok doğru bulmuyorum. İnsanların hedefleri olmalı hedefleri üzerinden siyaset yapmalı… Benim hedefim de belediye başkanı olmaktı. Konak merkez bir ilçe, İzmir’in, siyasetin merkezi bende siyasetin merkezinde biri olarak İzmir’in merkez ilçesi Konak’a aday adayı oldum” dedi.

HER YERE ADAY OLMAMAYI ÖĞRETTİLER
“Biz CHP’nin mutfağından yetiştik. CHP’nin kendi içinde etik değerleri var. Bize her yere aday olmamayı öğrettiler” diyen Kayhan, siyasette iyi zamanlama yapmak gerektiğini söyledi. Kayhan, “Siyaset, geleceği görme sanatıdır. Bu zamanın, bu dönemin geldiğini düşünüyorum. Hem siyaseten tecrübem, bilgim var. Bugün de geldim Konak Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldum” dedi.

SLOGAN “MERKEZ KONAK”
Kayhan, sloganının “Merkez Konak” olmasını şu sözlerle anlattı:
“Konak çocukluğumuzdan beri herkesin gelip gördüğü bir yer. Fuar, Kemeraltı, Kadifekale, Saat Kulesi… Konak bir merkezdir, tarihsel bir özelliği vardır. Biz de sloganımızı, ticaretin, tarihin, turizmin, özgürlüğün, dayanışmanın merkezi Konak olarak gördük. Ben buna huzur ve mutluluğu da ekledim.  Son zamanlarda kent merkezi Bayraklı’ya doğru kaymaya başladı. Merkez olma özelliğini kaybetmeye başladığı için özellikle Merkez Konak’ı vurguladım.”

BÖLGE BÖLGE SORUNLARI ANLATTI
Kayhan, Konak’taki önemli sorunları ise şöyle anlattı; “Kentleşme ile ilgili ciddi sorunlar var. Gürçeşme’deki imar planları, planlar o bölgeyi kaldırmıyor. Bir an önce bu kentleşme sorununun çözülmesi lazım. Gecekondulaşmanın çok yoğun olduğu yerler var, buralarda parklar, sosyal donatı alanları az… Bunları iyi planlamayla çözersiniz. Eşrefpaşa, Çimentepe, Zafertepe oralarda da acilen imar planlarının değişmesi lazım. Ben belediye başkanı olursam ilk 5 yıl içerisinde bu planlamaları yapmayı düşünüyorum. Bir şehri yapılaşmış bir şehre dönüştürmek kolay değil. Bunu yaparken oldubittiye de getirmeyeceğim. Halkımızla, STK’larla, muhtarlarımızla bir araya gelerek o planları öyle yapacağız. Halkın katılımı olmayan planlarla başarıya ulaşamazsınız. Göztepe, Güzelyalı civarında otopark sorunu var. Onun çalışmasını yapacağız. Kemeraltı tarihi çarşı özelliğini kaybetmek üzere, oradaki esnaf çok dertli… Bence sadece çarşıdan ibaret olmamalı, oranını tarihi de var. Kemeraltı bir bütün olarak değerlendirilmeli. Kemerlatı’ndan usta sanatçılar, zanaatkarlar gitmeye başladı, katılım yoğunluğu düştü. Oradaki tescillere sahip çıkarak, büyükşehir belediyemizle birlikte planlama yaparak bu sorunu çözmek istiyorum. Alsancak, bir eğlence merkezi… Orada da sokaklarda yeni düzenlemeler yapılması, yayalaşma yapılması gerekiyor. Alsancak özelinde gençlerin gelip performanslarını sergileyebileceği bir açık sahne düşünüyorum. Basmane tarihi özelliğini kaybetmeye başladı. Göreve geldiğimizde Basmane’yi ayrı bir şekilde ele alacağız. Yeni bir çalışma ekibi oluşturacağız. Basmane’nin yeniden Konak’a kazandırılmasını istiyorum. O bölgeye son süreçte gelen çok fazla dış göç var. Oradaki insanların da daha iyi yaşaması için ne yapılabilir diye çalışacağız.”

POPÜLİST BİR BAŞKAN OLMAYACAĞIM
Kayhan nasıl bir belediye başkanlığı yapmak istediğini de anlattı. Kayhan, “Ben örgütten gelen biriyim. Örgütten gelen birinin belediye başkanlığının başarılı olması gerekiyor. Bu sorumluluğu kendimde görüyorum. Bir defa örgütle iç içe olacaksın. İki, partililerin başını öne eğdirecek hareketlerde bulunmayacaksın. İlkeli, dürüst, şeffaf olacaksın, teslim olmayacaksın. Başı öne eğdirmeyeceğim. Yerel yönetimlerin halkın içinde olması zaten gerekiyor. Popülist bir belediye başkanı olmayacağım. Yargının, basının, iş adamlarının teslim alındığı bu dönemde CHP’nin belediye başkanları direnecek, teslim olmayacak, mücadele edecek, kentine önderlik yapacak insanlar olacak. Bende öyle bir başkan olmak istiyorum. İlkeli olacağım. Alın teri, emeğe çok önem veriyorum. Belediyenin kurumsal bir yapı olması için mücadele edeceğim. Ben çalışmam diyenin gözünün yaşına bakmayacağım. Halkın tüm sorunlarını rahatlıkla çözebileceği bir belediye olacak. Her şeyden önce hangi sokakta, mahallede ne yapıyorsam orada yaşayanlara sorarak yapacağım” dedi.

ÖRGÜTLE UZLAŞI İÇİNDE ÇALIŞACAĞIM
Kayhan belediye başkanı olması halinde parti örgütüyle nasıl bir diyalog içinde olacağını da anlattı. Kayhan, “İkimizin de sınırları vardır. Ama kentin sorunları noktasında ortak hareket etmek zorundayız. Bazen parti ile ilgili aynı düşüncede olmak zorunda değilsiniz ama kent sorunları ile ilgili aynı düşüncede olmalıyız. Örgütle uzlaşı, barış içinde çalışacağımı düşünüyorum. Zaten olması gereken bu… Bizde zaman zaman ters tartışmalar yaşanıyor ama hedefimiz, halkımıza ülkemize hizmet etmek” ifadelerini kullandı.

ORTAK AKIL VURGUSU
Kayhan, projeleri ortak akılla oluşturacaklarını söyledi. Kayhan, “Ben buraya bunu yapacağım deme lüksüne sahip değilim. Belediye başkanları seçildikten sonra stratejik plan yapıyor. Gidip mahallelerimize soracağız, ona göre orada proje geliştireceğiz. Gültepe’ye, Kadifekale’ye talebiniz nedir diye soracağız, STK’lara soracağız. Ortak bir stratejik plan oluşturacağız” dedi.

SOSYAL PROJELERİNİ ANLATTI
Konak’la ilgili sosyal projelerini anlatan Kayhan şunları söyledi:
“Konak toprakla tarımla bağı kopmuş bir ilçe. Ben, hobi bahçelerinin atölyelerin olduğu, çocukların toprakla oynadığı hatta ürettiği bir köy tasarlamak istiyorum. Çünkü merkez bir ilçe olmasından dolayı çocuklar toprakla buluşamıyor. Göztepe, Güzelyalı da yaşlı bakımı ile ilgili sorunlar var. Orada da yaşlı bakım evleri, evde bakım ile ilgili çalışmalar yapmayı düşünüyorum. Çeperlerde ekonomik anlamda zorluk çeken insanlarımız var, onlarla ilgili projeler var. Eğitim ile ilgili projelerimiz var. Eğitime önem vereceğiz. Çocuğa birebir nasıl dokunabiliriz şeklinde çalışmalarımız olacak. Kadınlarla ilgili semt merkezlerini çoğaltabiliriz, kadınlarımızın sokağa rahat çıkmasını istiyorum. Cinsiyet ayrımına karşıyım.  Kadınlarımızın güvenle çocuklarını bırakabilecekleri kreşlere ihtiyaç var, bunu sağlayacağım. Gençlerimizin spor yapması ile ilgili çalışmalarımız olacak. Son yıllarda uyuşturucunun hangi kademelere düştüğünü biliyoruz. Onları bundan kurtarmak için çalışmalarımız olacak. Alsancak’a gelen gençlerimizin belediye yönetimine katılması için çalışmalarımız olacak. Kent konseyleri kuruldu ama bir süre sonra bürokratik bir yapıya bölündü. Benim istediğim kent konseyinin her mahallede halk meclisi oluşturması… Muhtarından, okul müdüründen, cami imamından, mahallenin ileri gelenlerinden,  derneklerden bir heyet oluşturmak istiyorum. Oranın yönetimini onlar yapacak, onlarla düzenli olarak bir araya geleceğiz. Bunların ilk 5 yıl içerisinde yapılacağını düşünüyorum. Doğru işler yapılacağını düşünüyorum. O yüzde halk meclislerini yapacağız.”

REFERANDUMDAKİ OYUN ALTINA DÜŞMEMELİYİZ
CHP’li Kayhan, Mart 2019’daki oy hedefiyle ilgili “Referandumda aldığımız oy oranı hedefimiz olmalı. Partimiz bu bölgede en az yüzde 60 oy almalı” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.