Yerelin Sesi

CHP’Lİ BUDAK AÇIKLADI:”Türkiye’nin risk primi yükseldi”

CHP’Lİ BUDAK AÇIKLADI:”Türkiye’nin risk primi yükseldi”
20 Mayıs 2019 - 8:22

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarı kararının Türkiye’nin risk primini 25.88’e yükselttiğini açıkladı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AK Parti’nin aldığı siyasi ve ekonomik kararların Türkiye’nin uluslararası alanda borçlanma maliyetine etkisini araştırdı.

Sputniknews’ten Yurdagül Şimşek’in haberine göre, Budak’ın yaptığı çalışmada, “Bir ülkenin hazinesinin veya şirketinin ihraç ettiği borçlanma senetlerini vadesi geldiğinde ödememesi riskine karşılık, yatırımcının satın aldığı bir sigorta” olarak gösterilen CDS, Türkiye açısından olumsuz bir seyir izledi. Seçimin hemen öncesinde 425 baz puan olan CDS, AKP’nin, İstanbul, İzmir ve Ankara belediyelerini kaybetmesiyle birlikte piyasada yaşanan rahatlamanın etkisiyle 1 Nisan itibarıyla 391.6’ya kadar geriledi. 

Budak, “Başka bir ifade ile Türkiye’nin borcunu ödeyememe ihtimaline karşılık risk primi tavan yaptı. Zaten Merkez Bankası rezervlerinin durumunun ortada olduğu, Türkiye’nin sıcak para bulmakta zorlandığı bir dönemde yaşanan bu gelişme, borçlanmanın maliyetini çok artırdı. Yanı sıra bankaların aktiflerindeki kağıtların değer kaybı yüzünden, bilançolarda da bozulma süreci başladı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Sputniknews

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi