Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

CHP’li Açıkel:”Saray Rejimi, Kibir Organizasyonuna Dönüştü”

CHP’li Açıkel:”Saray Rejimi, Kibir Organizasyonuna Dönüştü”
392 views
03 Ocak 2019 - 14:07

“SARAY REJİMİ, TÜRKİYE’Yİ GERİLETİYOR, YURTTAŞLARI MANKURTLAŞTIRMAK İSTİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel, yaptığı yazılı basın açıklamasında son dönemde yargıya, yasamaya, basına ve sanatçılara dair artan baskıları eleştirerek, Saray rejiminin baskı politikalarının Türkiye’yi dünya ülkeleri sıralamasında gerilettiğini ve iflasa sürüklediğini vurguladı. Açıkel açıklamasında, ekonomi ve dış politika başta olmak üzere diğer tüm alanlarda uygulanan akıl dışı politikaların ve bunların ağır sonuçlarının konuşulmaması için yurttaşların adeta mankurtlaştırılmasının amaçlandığını belirtti.

“Türk halkı, Mankurtlaştırılmaya Karşı Direniyor”

Saray rejiminin, kendisinin yurttaşlara hesap vermek istemeyen bir noktaya gelmek istediğini ve bunu dile getirmeye çalışan milletvekillerini, sanatçıları, gazetecileri, aydınları ve tüm yurttaşları haksız baskılara maruz bıraktığının altını çizen Açıkel şunları kaydetti: “Türkiye’de hukuk adaleti sağlamak için değil, yurttaşları sindirmek, korkutmak ve caydırmak için kullanılan bir mekanizmaya dönüşmüştür. Saray rejimi, Türkiye’yi yüzlerce yıldır sahip olduğu devlet geleneklerini ve hukuk algısını feshederek itibarsız bir noktaya sürüklemektedir. Türkiye, dünyadan kopmakta ve her alanda gerilemektedir. Kürsü dokunulmazlığının ihlali ve yasama, yargı, basın ve sivil toplum üzerinde kurulan baskının tek amacı kötü yönetimin afişe edilmesini önlemektir. Türk toplumu, kendi iradesini kullanamayacağı bir noktaya götürülmek isteniyor, kötü yönetime karşı sesini çıkartmayan, hakkını aramayan bir yurttaş topluluğu yaratılmak isteniyor. Yasama, yargı ve basın üzerindeki baskılar bunlardan kaynaklanıyor. Ancak, devletin tüm imkânlarının kullanılmasına ve medyanın ağır propagandasına rağmen Türkiye’nin bu algı saptırma ve karartmaya karşı direndiğini ve yurttaşların mankurtlaştırılmaya itiraz ettiklerini görmekteyiz.”

“Saray Rejimi, Kibir Organizasyonuna Dönüştü”

CHP’li Açıkel, Saray rejiminin bir kibir organizasyonuna dönüştüğünü ve yörüngesine alamadığı yurttaşları düşmanlaştıran ve bu anlamıyla trolleştiren bir yöntem uyguladığına dikkat çekerek şunları söyledi: ” Haksızlıklara, hukuksuzluklara, yolsuzluklara ve eşitsizliklere itirazını dile getiren yurttaşların terörize edilmeye çalışıldığı, trolluğün rejimin politik tarzı haline geldiği bir dönem yaşanmaktadır. Saray rejimi, başta hayat pahalılığı olmak üzere Türkiye’nin en temel sorunlarının konuşulmamasını istiyor. Yurttaşlar, vicdanlarını ve akıllarını kullanmamaya zorlanıyor. Ancak, Türkiye bu organize kötülüğe karşı yine de deli gömleğini giymiyor ve geniş halk kesimleri bu sürece itiraz ediyor. Biz bu mankurtlaştırma ve trolleştirme çabalarına karşı, yurttaşlık bilincini ortaya koyarak yerel seçimlere de böyle bir yapıcı bir itiraz ile gireceğiz. Kibir abidesi haline gelen bir organizasyonu geride bırakmamız ve bunun bizi içine soktuğu cenderelerden de çıkmamız gerektiğini vurgulayacağız. Korkunun karşısına aklı ve vicdanı örgütleyerek, yurttaşlık bilinci ve yurttaşlık dayanışmasıyla buna karşı çıkacağız. 31 Mart, bu anlamıyla bir fırsat olarak önümüzde durmaktadır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.