CHP İzmir Teyakkuzda - Yerelin SesiYerelin Sesi

28 Kasım 2021 - 17:56

CHP İzmir Teyakkuzda

CHP İzmir Teyakkuzda
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2019 - 7:21

417 views
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etmesini beklenmedik, hukuka ve vicdana aykırı bir karar olarak niteledi. Yücel, CHP İzmir örgütünün İstanbul seçimleri için teyakkuzda olduğunu belirtirken, seçimlerin her anında görev almak için İzmir’den desteğe hazır olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir il Başkanı Deniz Yücel, YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptali kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yücel kararın hukuka, milletin iradesine, adalete ve yargıçların bağımsız karar vereceğine inanan herkesin inancını yıktığını söylerken, ” Zaten AKP iktidarı altında geçen 17 yıldır yozlaştırılmış, taraftarlaştırılmış ve içi boşaltılmış olan adalet ve hukuk sistemimizin içinde bulunduğu içler acısı durum, YSK’ nın aldığı İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı ile birlikte tam anlamıyla içinden çıkılmaz bir adaletsizlik halini almıştır.İstanbul’da ne olduğunu YSK dahil tüm Türkiye biliyor. Seçimler yapıldı ve Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanı seçildi. Bunun hukuka, seçmen iradesine, insan vicdanına ve ahlaka uygun bir seçim olduğunu, aslında  YSK’ nın aldığı seçimlerin yenilenmesi kararının tam bir kanunsuzluk hali olduğunu YSK’ da, AKP’de çok iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

‘YSK Kendi varlık sebebini inkar etmiştir’

İktidarın iddialarının hiçbir maddi temele dayanmadığını vurgulayan Yücel, YSK’nın seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini inkar ettiğini ifade etti. Yücel, “. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yönetimde denge ve denetimin alınan kararla rafa kaldırılmıştır. Hukukla, vicdanla ve ahlakla ilgisi olmadığı gibi, YSK’ nın içtihatlarına bakıldığında  YSK’ yı kendi kendisini yalanlayan bir kurum haline getiren bu karar, tek adam yönetiminin, saray zihniyetinin milleti ve iradesini nasıl hiçe saydığının da açık bir göstergesidir” diye konuştu.

Yücel: ‘Karanlıktan Beslenen bu zihniyeti yok edeceğiz’

Yenilenecek seçimlerin artık sadece bir belediye başkanlığı seçimi değil, AKP zihniyetine ve YSK ‘nın hukuksuz kararına karşı,adaletin, vicdanın ve ahlakın yeniden inşa edilmesi için büyük fırsat olduğunu ifade eden Yücel, “Biliyoruz ki Ekrem İmamoğlu 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kaldığı yerden devam edecektir. Hem de bu sefer, hiçbir kumpasın aradaki farkı kapatamayacağı, hiçbir çetenin İstanbul halkının iradesine darbe vuramayacağı büyük bir farkla kazanacaktır. Aydınlıktan, halk için yönetimden, baharın kardeşliği ve çok renkliliğinden korkanlar bilsinler ki, onların çirkinliklerini, hukuksuzluklarını, kirli pazarlıklarını ve tehditlerini örten karanlığı 31 Mart’ta nasıl yok ettiysek, 23 Haziran’da da  16 Milyon İstanbullu ile birlikte, o karanlığı ve karanlıktan beslenen zihniyeti bu kez kalıcı olarak yok edeceğiz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.