Yerelin Sesi

Cezaevinden Korona ve Razaki’ye: Buca

Cezaevinden Korona ve Razaki’ye: Buca
595 views
24 Mayıs 2020 - 15:12

Cezaevinden Korona ve Razaki’ye: Buca

 

Koronavirüs salgını öncesi illerin durumlarına yapılan çalışmalarda il genelindeki vakaların yüzde 40 civarında Buca’da görülebileceğinin belirtildiğini aktaran Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Açıkçası en fazla vaka Buca’da beklenirken, aldığımız önlemlerle 16 veya 17’nci sırada yer aldık” dedi. Cezaevinin taşınması konusuna da değinen Kılıç, cezaevinin taşınmasıyla o alana çok büyük bir park yapacaklarını ve trafiğin rahatlayacağını dile getirdi.

Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ülkü, Salihli Sohbetleri kapsamında, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ile video yayın gerçekleştirdi. Koronavirüs salgını öncesi ve sırasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Kılıç, “İzmir genelinde olası Kovid vakalarının yüzde 40’nın Buca’da olabileceği yönündeki çalışma bizi korkuttu. Çünkü Buca’da yaşayanların çoğu başka ilçelerde görev alıyor. Bu da dolaşımdan kaynaklı Kovid19 vakalarının Buca’da olacağına yönelik bir beklenti oluşturmuştu” dedi.

“BELKİ DE HEPSİNİ BİZ ALDIK”
Resmi makamlarca da Buca’ya daha fazla önem verilmesi gerektiğinin raporlarla vurgulandığını aktaran Belediye Başkanı Kılıç, “Biz de ekibimizle oturup diğer ülkelerde, Çin’de neler yapıldığına baktık. Wuhan’da kent dezenfksiyonuna yönelik ciddi bir çalışma yapıldığını gördük. Çince metinleri Türkçe’ye çevirdik. Türkiye’de dezenfektasyona yönelik makineler çok az. Belki de Türkiye’de 4 tane var ve biz Buca olarak bunlardan 4’ünü aldık. Yani Türkiye’deki araçların hepsini biz almış olabiliriz” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ DEĞİL, 17’NCİ OLDU
Bu makinelerle, muhtarların eşliğinde köyler dahil her noktayı ilaçladıklarını açıklayan Başkan Erhan Kılıç, şunları söyledi: “Muhtarların gösterdiği yerleri çok daha detaylı bir şekilde ilaçladık. Bunu 3 farklı zamanda tekrarladık. Sonuç olarak İzmir için yapılan sıralamada ilk başlarda Buca’nın olması beklenirken yaptıklarımız sonucu çok çok altlardayız; hatta 16 veya 17’nci sıradayız” dedi.

CEZAEVİ’NİN YERİNE SOSYAL ALAN
Buca Cezaevi’nin taşınması konusunu da her ortamda dile getiriyoruz. Bu tür, yani koğuş şeklinde olup insani koşulların olmadığı cezaevleri artık çoğu ülkede kalmadı. Türkiye’de bile, biri Buca’da olmak üzere 2 tane E tipi cezaevi var. Bunun kapatılması, taşınması lazım. Bu konuda 20-25 senedir ciddi mücadele veriliyor. Göreve geldiğimiz günden beri en önemli konumuz Cezaevinin kaldırılması. Kaldırıldığı zaman trafik rahatlayacak ve o bölgede insanlarımızın sosyalleşebileceği, nefes alabileceği büyük bir park yapacağız. Buca böylece, Cezaevi ile değil Buca Üzümü ile anılır.

Buca, üzümüyle son derece önemli bir konuma sahip. Dünyada yetişen neredeyse her cins üzüm Buca’da yetişiyor. ‘Buca Razaki’ üzümünün de coğrafi işaretini almak için çalışma başlattık. Buca Razaki’si ve Buca’ya özgü ‘Benekli Sultani’ dikimi yapacağız. Böylece çiftçilerimizi de özendirip geleneksel bağcılığı sürdüreceğiz. Onları teşvik edici çalışmalarımız olacak.

ENGELLİ ARAÇLARI İÇİN TAMİRHANE
Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si engelli. Ortalama 50 bin engellimizin olduğu Buca, onların hayatını konforlu hale getirmek için en fazla çalışan ilçelerden biri. Engelli vatandaşların araçlarının tamiri için de bir projeyi hayata soktuk. Bu kesim orta ve altı gelir grubuna dahil olduğu için bozulan araçlarını tamir etmekte zorlanıyor. Onun için engelli tamirhanesini hayata geçirdik. Araç nerede kalırsa kalsın bir telefonla hemen yardımlarına koşuyoruz ve tamiratlarını ücretsiz şekilde yaptırıyoruz. Buca’da ayrıca 12 noktaya şarj ünitesi de kurduk böylece akülü araçlarını da şarj edebiliyorlar.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.