Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

“Çeşme’de Yağmayı, Bu Proje Engeller”

“Çeşme’de Yağmayı, Bu Proje Engeller”
314 views
17 Mayıs 2020 - 13:34

“Çeşme’de Yağmayı, Bu Proje Engeller”

 

Egeli turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “dünyada örnek gösterilecek bir proje” olarak değerlendirdiği “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi”ne desteklerinin sürdüğünü açıkladı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Bu proje Çeşme’yi dünyanın sayılı destinasyonları arasına almakla kalmayacak, bölgeyi korumaya alacak, hoyratça yağmalanmasını da engelleyecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ocak ayında İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda Çeşme ve Didim’de doğaya saygılı ve yatay mimarinin uygulanacağı iki büyük proje üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Ege turizminin, genel turizm pastasında hak ettiği yeri alması için çalışma başlattıklarını söyleyen Ersoy, Çeşme’de yapılacak projesinin dünyaya örnek olup parmakla gösterileceğini dile getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde projeyle ilgili düzenlenen ikinci toplantının ardından konuyla ilgili bilgi veren
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, devletin korumacılık ruhunun ortaya çıktığı bu projeyi desteklediklerini ifade etti.

Devletin ilk kez böyle koruma ve kalkındırmayı amaçlan bir projeyle ortaya çıktığını vurgulayan İşler, “Bu proje bölgeyi ranta açmayacağı gibi Çeşme Yarımadası’nı korumaya alacak. Çeşme’yi dünyanın sayılı destinasyonları arasına almakla kalmayacak, hoyratça yağmalanmasını engelleyecek bir proje. Bu proje, neredeyse 2.5 aya sıkıştırılmış bölge turizminin önünü açacak, Çeşme’yi 12 ay turizm yapılacağı bir destinasyon haline getirecek. İzmir turizmini atağa kaldıracak, İzmir’in turizm pastasından daha fazla pay almasını sağlayacak. İşsizlik sorununa da önemli ölçüde çözüm getirecek” dedi.

5 FARKLI TURİZM OLANAĞI
Proje alanının yaklaşık yüzde 93,5’inin kamu alanı olduğunu belirten Başkan İşler, “Proje kapsamında sahiller, geniş bir band genel kullanıma açık olacak. Denize sıfır turizm tesisi yapılmayacak. Spor turizmi alanları, termal ve sağlık turizmi merkezleri, agro turizm, doğa turizmi, kültür – sanat mekanları ve sergi salonları, kongre, fuar ve etkinlik merkezleri tesislerin arkasındaki alanlarda yer alacak. Eğlence alanlarıyla dinlence alanları birbirinden ayıran proje yıllardır tartışmalarla süren bir sorunu da çözüme kavuşturacak” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.