Yerelin Sesi

“Çeşme ‘Pilot Bölge’ olsun”

“Çeşme ‘Pilot Bölge’ olsun”
804 views
26 Nisan 2020 - 7:56

“Çeşme ‘Pilot Bölge’ olsun”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salgınla mücadelede farklı bir gelişme olmaması halinde iç turizmde sertifikasyon sistemine geçilip mayıs ayı sonunda sezonu başlatmayı düşündüklerini açıkladı. Bakan Ersoy’un sözlerinin ardından Çeşmeli turizmciler, Çeşme’nin bu konuda Pilot Bölge ilan edilmesini istedi.

Uluslararası niteliğe sahip olacak sertifikasyon sisteminde turistik tesislerin bazı önlemler alması gerekecek. Bunlar arasında otellerin yarı kapasiteyle hizmet vermesi, her şey dahil sisteminin olmaması, şezlong ve sandalye sayılarının azaltılması, açık büfe hizmetinin olmaması, eğlence mekanlarında sosyal mesafe kuralına uyulması, işletme girişlerinde özel muayene ve maske kullanımı şartı yer alıyor.

İç turizmin merkezi durumundaki Çeşme ise Covid-19 sonrasındaki yeni turizm anlayışı için diğer turizm merkezlerinden bir adım öne çıktı. Çeşme turizmcileri, sertifikasyon sisteminin Türkiye genelinde uygulanması öncesinde Çeşme’nin bu konuda pilot bölge olması için çağrı yaptı.

“Güvenli model ortaya konabilir”
Turizmciler, her türlü önlemin alınması ve sertifikasyon şartlarının yanı sıra uygulamaların en etkili şekilde yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetim temsilcilerinden bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun denetiminde Çeşme’nin pilot bölge ilan edilerek turizm sektöründe güvenli bir modelin ortaya konulabileceğini söyledi.

“Hijyenden taviz vermeyiz”
140 üyesi olan Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, Covid-19’a karşı en iyi standartlarda hizmet verebilmek için şimdiden hazırlık yapıldığını belirterek “Çeşme, her yaz yerli ve yabancı milyonlarca turist ağırlayan bir tatil beldesi. Dolayısıyla biz hiçbir zaman hijyen ve kalitemizden taviz vermedik, vermeyiz” dedi.

 Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir

“Önlemler en üst seviyede olmalı”
Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu ise turizm sezonu açılacaksa en ciddi tedbirler alınarak açılması gerektiğine dikkat çekti. Bayraktaroğlu, bu tedbirlerin uygulanması için en uygun bölgenin de Çeşme olduğunu belirterek “Çeşme, iç turizmdeki diğer yerler için de çok iyi bir model olur. Bir kere Çeşme’de sezon kısa ve buraya gelen sadece tatil için geliyor. Yani kongre ya da benzeri bir turizm alternatifi yok. Sektörde çalışan elaman sayısı ise diğer yerlere göre oldukça az. Yani sertifikasyon sistemindeki kurallara uyma, kontrol ve denetimi daha kolay. Bu açıdan sektöre yönelik Covid-19 eğitimleri de yine aynı gerekçeyle daha kolay olacaktır” dedi.

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.