Yerelin Sesi

Çeşme Düellosunda İtiraza, Sert İtiraz

Çeşme Düellosunda İtiraza, Sert İtiraz
28 Mayıs 2020 - 7:41

Çeşme Düellosunda İtiraza, Sert İtiraz

 

Haber: Murat ERVİN

Hükümetin Çeşme’yi Turizmi Geliştirme Bölgesi ilan etmesinin ardından TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu bunun kentin kimliğini yok edeceğini söyledi. TMMOB’un itirazlarını değerlendiren Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Bırakın Çeşme’yi, Çeşmeliler ve turizmciler konuşsun. İzmir’in kent kültürü ve kimliği bu projeyle neden ve nasıl bozulacak? Gerekçesi nedir anlamış değilim. Madem itirazınız vardı, toplantıya geldiğinde bunu Bakan’a niye söylemediniz” dedi.

İzmir’in Dubai gibi bir turizm kenti yapılmak istendiğini, Çeşme Turizmi Geliştirme Projesiyle bu alanlardaki doğal yaşamın tahrip edileceğini açıklayan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’na turizmcilerden sert yanıt geldi. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, TMMOB’un açıklamasını okuduğunda adeta kanının donduğunu söyleyerek, “Bakanımızın İzmir’de yaptığı toplantılarda herşey son derece açık ve netti. Bakanımız yaptığı toplantılarda ‘önerileriniz varsa mutlaka bana bildirin’ dedi. Ama kimse kalkıp da ‘ben karşıyım’ demedi. Zaten bu proje için kalkıp ‘ben buna kökten karşıyım’ demek; Çeşmeli turizmcilere, yatırımcılara, Çeşmelilere engel olmak demektir” diye konuştu.

“MÜSAADE ETSELER DE….”
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun açıklamalarının kente zarar verdiğini sözlerine ekleyen Başkan Demir, “Bu açıklama bir anlamda, ‘Biz, İzmir’e herhangi bir yatırım kabul etmiyoruz’ anlamı taşır. Ama Çeşme yaşayanlar, bu ilçeye yatırım yapanlar, turizmi konuşanlar, yaşatanlar biziz. Keşke müsaade etseler de, turizmi biz anlatsak, konuşsak onlar da bize destek olsa” dedi.

“ÇEŞME’NİN GELECEĞİYLE OYNATMAYIZ”
Çeşme’de hiç bir vatandaşın bu projeyi istemediği bilgisinin asılsız olduğunu vurgulayan Yakup Demir, “Madem böyle insanlar var o zaman onlar çıkıp konuşsun; biz de bunlar kimmiş görelim. Niye onlar adına başkası konuşuyor. Keşke TMMOB bu açıklama yerine, ‘Bizim önerilerimiz şunlar; şuraları eksik, şurası şöyle olsaydı daha güzel olurdu’ şeklinde Bakana toplantıda söyleselerdi. Biz son derece elverişli bir bölgede 2-3 aylık turizm sezonunu nasıl 6 ay veya 1 seneye çıkarırız diye mücadele verirken, karşımıza muhalefet eden kuruluşlar çıkıyor. Bu tür kuruluşlar Çeşme’nin geleceğiyle oynayamaz” ifadelerini kullandı.

“O GÜN KONUŞMAYANLAR…”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Çeşme’de Mayıs ortasında düzenlediği toplantıya kendisinin de katıldığını kaydeden Başkan Yakup Demir şunları söyledi: “Sayın Bakan o gün odalara ‘Sizin öneriniz nedir’ diye sordu. Ama hiç bir öneri sunulmadı. Ne kadar üzücü ki, o gün konuşmayanlar şimdi kalkıp biz böyle bir projeye karşıyız davalarımızı da açarız diyorlar. İzmir kimliğinin yok olması diye bir şeyi kabul etmiyorum. Eğer bu konuda ısrar ediyorlarsa da çıkıp bu kimliğin nasıl, hangi gerekçelerle bozulacağını açıklasınlar.”

“HİÇ KİMSE BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİ”
TMMOB’un, Çeşme’nin Dubai gibi olmasını istemediklerini, İzmir’in İzmir gibi kalması gerektiği yönündeki söylemlerini de değerlendiren Başkan Demir, “O zaman çıkıp toplantıda bunu Bakan’a niye söylemediniz? Zaten projenin özünde de Dubai’ye benzemek diye bir şey yok. Ayrıca toplantılarda hiç kimse de kalkıp Çeşme’nin Dubai’ye benzeyeceğini söylemedi. Agroturizm ile tarım ve turizm buluşacak. Bunun haricinde golf turizmi yapılacak. En fazla 2 katlı yapılar olacak. Bolca yeşil alan bulunacak. Dubai ile uzaktan yakından bir ilgisi yok” dedi.

“İNCELEYİM DEDİM AMA YOK”
TMMOB’un doğal yaşamın tehlikeye gireceğine yönelik sözlerini de yorumlayan Başkan Demir, “Nerede doğal yaşam varmış? Ben hiç doğal yaşam filan görmedim. İncelemeye gittim ama yok. Mesela arı var dediler ama arı bulamadım bile. Tarım var denildi, tarımı da bulamadım. Bir tane domates zarar görecek desinler ama diyemezler çünkü öyle birşey yok” diye konuştu.

SPA’LI OTELLERE ZORUNLU
Çeşme’de sezonunu açılmasına günler kalırken, Sağlık Bakanlığı’nın Turizm Sağlık Sertifikası’nı da değerlendiren Başkan Yakup Demir şöyle konuştu: “Sertifika verecek firmalar daha yeni belirlendi. Başta 5 yıldızlı oteller olmak üzere bu belgeye başvurular olacak. Tahminen 4-5 gün içinde otellerin uygulayacağı kriterler için yetkilileri çağırmaya başlarlar. İçinde Spa’sı olan otellerin başvurmaları zorunlu ama diğer oteller için böyle bir zorunluluk yok.

SERTİFİKA BELİRLEYİCİ OLMAZ
Çeşme, ağırlı olarak yerli turiste hizmet veriyor ve müdavimleri belli. Onlar da her zaman aynı otelde kaldığı için temizlik ve hijyen şartlarına güveniyor. Dolayısıyla otelin sertifikasının olup olmaması, müşterilerin tercih nedeni arasında önemli bir yere sahip olacağını düşünmüyorum.

30 BİN KİŞİNİN EKMEK KAPISI
Çeşme’deki turizm tesislerinin toplam oda sayısı yaklaşık 12 bin. Dolayısıyla 10 bin civarında personele ihtiyaç var. Fakat bu yıl pandemi nedeniyle oteller yarı kapasiteyle çalışılırsa bu sayı 5-6 bin olur. Ama turizmin diğer paydaşlarını da dikkate alırsanız, turizmden ekmek yiyenlerin sayısı 30 bini bulur. Zira turizm sayesinde taksicilerden restoranlara, tarım ürünlerinden hediyelik eşya ve eğlence sektörüne kadar herkes kazanç elde ediyor.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.