Yerelin Sesi

Çeşme Damla Sakızı’na ‘İşaret’ Geliyor

Çeşme Damla Sakızı’na ‘İşaret’ Geliyor
19 Haziran 2020 - 10:54

Çeşme Damla Sakızı’na ‘İşaret’ Geliyor

 

Çeşme İlçe Tarım Müdürlüğü, Çeşme Damla Sakızı’nın o bölgede yetiştirildiğini belirtmek ve ve başka bölgelerde yetiştirilen sakızlarda ‘Çeşme Damla Sakızı’ ibaresinin kullanımını engellemek için Coğrafi İşaret Tescil Başvurusunda bulundu.

Coğrafi İşaret başvurusunu 15 Haziran tarihinde Türk Patent Enstitüsü’ne yapan İlçe Tarım Müdürü Ahmet Keçeci, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda ismini aldığı Sakız Adası’nda üreticilerin yaş ortalamasının 60’ı bulduğu ve bu üründe olası boşluğu dolduracak tek merkezin Çeşme olduğunu belirtmişti.

KİLOSU 90 AVRO
Toprakla Gelen dergisine verdiği röportajda Başkan Keçeci şunları söylemişti: “Kilogramının 90 Avro, uçucu yağının litresinin ise 3 bin Avro olduğu, Yunanistan ekonomisine katkısının ise 5 milyar dolar olarak ifade edildiğini aktaran Keçeci, “Şu an Çeşme’de ağaç sayısı 20 bin civarında. Bir ağaçtan yaklaşık 350 gram sakız reçinesi elde ediliyor. Çok iyi bakıldığında 500 gram veren ağaçlar var. Ancak biz 3 ağaçtan 1 kilogram sakız elde ediliyor diye hesap yaparız.

“ADADA ÜRETİM AZALIYOR”
Sakız Adası’nda nüfus yaşlı ve gençler olabildiğince başka yerlere gidiyor. Sakızı terk ediyorlar. Dolayısıyla üretimde ciddi bir düşüş olmaya başladı. Bundan faydalanarak orman alanlarına olabildiğince sakız dikip önce kendi ihtiyacımızı daha sonra da ihracatını düşünmemiz lazım. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki bu ürün Sakız Adası’nın tamamında olmuyor. Ada’nın 52 köyü var ve sakız güneyde kalan 21 köyde üretiliyor. Başka bir bölgede de sakız yetişir ama kalite olarak aroma olarak istenen seviyede olmaz. Çeşme’nin de özelliği bu. Özellikle güney kısmı dediğimiz Alaçatı olsun, Çiftlik olsun kireçli toprak yapısı, sürekli rüzgarı ve yağışla oluşan doğal stres, sakızı sakız yapan şeydir.

250 ÜRÜNDE KULLANILIYOR
Kullanım alanı olarak gıda, kozmetik, ilaç ve içki sanayi başta olmak üzere 250 çeşit nihai üründe kullanılan sakız reçinesi son olarak parfüm sanayinde çığır açan sakız yağının hammaddesini oluşturuyor. Bu ürün parfüm sanayinin kalbi Fransa’dan büyük talep alıyor. Ağacın çizildiği özel aparatların dahi Sakız Adası’ndan temin edildiği sakızda üretim her geçen gün artsın. Bu olduğu takdirde tıpkı Ada’da olduğu gibi bu ürünle ilgili üretim, satış pazarlama kanalını yöneten bir kooperatif kurulması gündeme gelir ve bu ürünün ülkemiz tarımına, ilçeye, ekonomimize büyük katkısı olur.”

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.