Yerelin Sesi

Cenazeler Tabutla Gömülebilecek

Cenazeler Tabutla Gömülebilecek
22 Mart 2020 - 18:49

Cenazeler tabutla gömülebilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, salgın hastalık durumunda cenaze namazı ve defin işlemlerine yönelik yazılı açıklama yaptı. Kurulun internet sayfasında yer alan açıklamada, “Cenazelerin, geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir” denildi.

BEKLETMEDEN VE AZ SAYIDA KİŞİYLE
Açıklamada; Müslümanların, vefat eden din kardeşlerine karşı yerine getirmeleri gereken dini görevlerinin başında cenazelerinin yıkanması, kefenlenmesi ve namazlarının kılınmasının geldiği hatırlatıldı. Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının, olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması gerektiğinini söylendiği açıklamada, “Cenaze namazına iştirak edenler arasında yeterince mesafe bırakılmalıdır. Bu durumda birden fazla cenaze varsa hepsi için tek bir namaz kılınması yeterlidir. Bulaşma riski sebebiyle hemen defnedilmiş cenazenin namazı daha sonra kabri başında da birkaç kişiyle kılınabilir” denildi.

UZAKTAN SU TUTULABİLİR
Cenazenin yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi noktasında bu hastalığın başkalarına da sirayet etme tehlikesi oluşturduğu taktirde uzaktan cenaze üzerine su tutularak veya serpilerek yıkama işleminin de yapılabileceğinin belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Cenazeye teyemmüm yaptırılmasının da hastalığın bulaşması açısından riskli olduğu hallerde o haliyle namazı kılınarak defni sağlanır. Cenazelerin geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin risk taşıdığı durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi