Yerelin Sesi

Çekirgelere, Kimyasal Müdahale

Çekirgelere, Kimyasal Müdahale
322 views
05 Mayıs 2020 - 8:00

Çekirgelere, Kimyasal Müdahale

 

İzmir’in Tire ilçesindeki Akarca Ovası’nı istila eden çekirgeler, tüm mahsulleri yiyerek yok etmeye başladı. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu’nun gereken önlemlerin alınacağını açıklamasının ardından çalışmalar başladı.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen ise, Işıklar ile Yenioba köylerinin ortak merası olan Akarca Bölgesi’nde tespit edilen çekirge zararlısına karşı bugün itibariyle ilaçlama çalışmalarına başlandığını duyurdu. Müdür Özen, “İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları ile Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde kimyasal mücadele başlatılmıştır. Konu, Müdürlüğümüz tarafından da yakından takip edilmektedir” dedi.

İDDİALARI YALANLADI
Çekirgelerin Suriye kaynaklı olduğu iddialarını da yalanlayan İl Müdürü Mustafa Özen, “Son günlerde basında yer alan haberlerde çekirgelerin Suriye’den gelen işçiler tarafından bu gölgeye gelmiş olabileceği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgede tespit edilen tür, yeşil çekirgedir. Bölgemizde zaman zaman lokal olarak zarara neden olan yerli çekirge türlerindendir” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.