Yerelin Sesi

Çekirge Korkusu

Çekirge Korkusu
14 Mart 2020 - 12:26

“Çekirge’ korkusu”

‘Çekirge’ korkusu

Dünyada corona virüsü alarmı verilmişken, bir kötü haber de çekirgelerden geldi. Türkiye’de de yakından takip edilen çekirge sürüsü Irak’a ulaştı. Özellikle ekinlere zarar veren çekirge istilasının ağır bir gıda krizine yol açmasından korkuluyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO),yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ TEHDİT
Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

AFRİKA VE ORTADOĞU TEHLİKEDE
Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

35 BİN KİŞİNİN YİYECEĞİNİ TÜKETİYORLAR
Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.

TÜRKİYE İÇİN HENÜZ TEHLİKE YOK
Çekirge istilası için resmi makamlarca henüz açıklama gelmedi. Ancak yapılan projeksiyonlara göre, şu an için Türkiye’de tehlike görülmüyor. Ancak istilanın İran, Irak, Afganistan, Pakistan’da etkili olarak Hindistan sınırına dayanması bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi