Yerelin Sesi

Canı Uğruna, Canları Kurtaran Kahraman

Canı Uğruna, Canları Kurtaran Kahraman
24 Haziran 2020 - 13:28

Yazan: Bahri KARATAŞ

Canı Uğruna, Canları Kurtaran Kahraman

 

İzmir’de üç yıl önce terör örgütü PKK’nın düzenlediği saldırıda cesaretiyle teröristleri püskürterek, olası faciayı önleyen bu uğurda hayatını feda ederek binlerce kişinin canını kurtaran Fethi Sekin, benim de çok yakın arkadaşımdı.


Onu bu hayattan ve sevdiklerinden koparan kötü günde yanında değildim. Yıllık iznimi kullanıyordum. Olayın olduğu saatte kızımın okuduğu üniversitede sınavı vardı. Eşim ile birlikte Çeşme -Aydın Otoban’ında Buca’ya doğru kızımı sınava götürüyordum.

Telefonum ard arda çalmaya başladı. Otobanda olduğum için telefonumu açamadım. Eşime, “Bir şey var ki bu kadar sık arıyorlar. Radyoyu açıver, bir öğrenelim” dedim.

Açınca o kötü haberi duydum. Adliyede patlama olduğunu, olayda ölü ve yaralıların olduğunu öğrendim. Çok sevdiğim, can dostum babayiğit adam Fethi Sekin, yaşamını yitirmişti. İşte o an gözlerimden gözyaşları akmaya başladı.


Kendisiyle 10 yıla yakın arkadaşlığımız vardı. arkadaşlıktan öte, abi kardeş gibiydik. Her sabah gazetenin arabası beni Adliye’ye bırakırdı. Arabanın içeri girme izni Fetih abideydi. Otomatik açılan bariyerleri elindeki kumandayla kendi açıyordu. Geçerken de okuması için gazete bırakıyordum.

Her öğlen olduğunda telefon eder ‘abi hadi gel yemek yiyoruz’ diye çağırırdı. O kulübe onun yaşam ve iş alanıydı. Haftanın 5 günü yanındaydım. O gün izinli olmasaydım, onunla birlikte aynı yerde kulübenin içinde ya da dışında bankta oturup sohbet ediyor olacaktım.

Kahramanın bir de çok sevdiği can dostu ‘Arap’ isminde bir köpeği vardı. Bombanın patladığı gün Fethi abinin, bomba patladığında ve teröristlerle çatıştığı zaman yanında onu yalnız bırakmadı. Arap, paramparça olan kulübenin önünde hep onu bekledi.

Sekin’in can dostu köpeği de patlamada yaralandı. Bayraklı Belediyesi Veterineri, her gün Adliye’ye gelip muayanesini yaptı. Arap, sadık bir hayvandı. Uzun süre adliye önünden hiç ayrılmadı. Ertesi gün Adliye’ye gittiğimde, olayın ne kadar korkunç olduğunu gördüm. Olayı yaşayanlarla bire bir görüştüm. Üç çocuğunu yetim bırakan ‘Gagoş’ can dostumu bir kez daha saygıyla andım.


Uzun namlulu silahı olan teröristte karşı tek başına kahramanca çarpıştığını gördüm. Onun bu ilk kahramanlığı değil. Manisa Sabuncubeli yolundan İzmir’e doğru gelen bir kamyonun freni patladı. O gün polis telsizini dinliyorum. Trafik kanalından yolun boşaltılması için anons yapıldı.

Ben de diğer muhabir arkadaşımla anons üzerine, olayın geçtiği yola koyulduk. Kahraman polis memuru Fethi Sekin motosikletle önde, freni patlayan kamyonun önüne bir başka kamyonu katmış, yolda ilerliyordu. Bu şekilde yaklaşık 5 kilometre Ankara yolu Özkanlar üst geçidine kadar kamyonu yavaşlata yavaşlata durmasını sağladı.

O zamanlarda, Osman Kibar Meydanı’nda bu tür ölümlü ve yaralamalı kazalar çok oluyordu. Trafiğin en yoğun olduğu saatte bu şekilde kamyonu kilometrelerce götüren Fethi Sekin, o gün de bir çok kişinin canını kurtardı. Olası büyük bir faciayı önledi. Eğer Adliye’de kendi göğüsünü siper etmeseydi, bugün yüzlerce kişi hayatta olmayacaktı. Onun ‘abi’ diyen sesi kulağımdan hiç gitmiyor.

Rahat uyu sevgili dostum. Herkesin kalbinde yaşıyorsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.