Yerelin Sesi

“CAN veririz ama CANLARIMIZI vermeyiz”

“CAN veririz ama CANLARIMIZI vermeyiz”
12 Kasım 2018 - 6:48

Hayvanseverler 11 Kasım Pazar günü, yurt genelinde 69 ilde eş zamanlı basın açıklaması için bir araya geldi. İzmir’de de Gündoğdu Meydanı’nda çok sayıda hayvansever ve sivil toplum örgüt temsilcileri bir araya gelerek hazırlanan kanun tasarısı hakkında basın açıklamasında bulundu.

İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Efoder, Egefed, Dohayder, Sehayder, Kihayko, Buca Grubu, Bornova Grubu, Karşıyaka Grubu, Urla Grubu,  Akhisar Grubu, Menemen Grubu, Ödemiş Grubu, Aliağa Grubu, Çeşme Grubu, İzmir doğa ve yaşam Grubu , Bucaday , Gaziemir Grubu, Torbalı Masum Havyan Arama Kurtarma Derneği, Yaya Derneği, Patili Canlar Derneği,ve çok sayıda hayvansever katıldı.

Hayvanseverler,  basın açıklaması sırasında, ellerinde ”Ölüm yasasına hayır”, ”Şiddete hayır, artık yeter”, ”Sokak hayvanlarına zarar verenlere hapis cezası istiyoruz ”, ”Hayvan katliamına son” yazılı dövizler taşıdılar.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından hazırlanan basın açıklamasını İzmir Hayvan Hakları Koruma Grupları Basın sözcüsü Sibel Altun okudu.

“CAN veririz ama CANLARIMIZI vermeyiz”

Yurt çapında yapılan eş zamanlı basın açıklamasında, hayvanların duyulmayan çığlığını duyurmak için binlerce CAN DOSTU ile birlikte meydanlardayız ve hep birlikte “CAN veririz ama CANLARIMIZI vermeyiz” diye haykırıyoruz.

Geçmişte hayvanlar için vakıflar kuran, birçok dünya ülkesinden önce hayvana şiddete yaptırımlar getirmiş olan, hayvana merhamette dünyaya nam salmış olan toplumsal belleğimizi yok sayarak, âdeta toplumumuza ihanet edermişçesine, hayvanları SÜRGÜN, ESARET ve ÖLÜMLERE mahkum etme belediyeler tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile sürdürülüyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, hayvanlara yönelik şiddet ve işkencelerin artması karşısında, yasanın TCK kapsamına alınması ve hayvanlar için daha iyi koşulların sağlanması bağlamında “Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” talimatını FIRSAT bilen Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, yine HAREKETE geçip, sokak hayvanları için KATLİAM maddelerini Hayvanları Koruma Kanunu’nu değiştirmek için tasarılarına eklediler.

Bırakın Anadolu’yu, Ankara’da bile bir tek belediyenin ölüm kampı barınağına gitmemiş olan, uygulamalardan ve ölüm koşullarından habersiz bakanlık bürokratları, kapalı kapılar ardında STK’lardan ve kamuoyundan gizleyerek bu KATLİAM KANUN TASARISINI ölüm maddeleri ile Cumhurbaşkanlığı’na ve TBMM’ye sunma hazırlığındalar.

Belediye bütçelerine resmen ZEHİR ve KIYMA parası konarak sokaklardaki hayvanların zehirlenerek öldürüldüğü ülkemizde, 2004 yılında çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu ile, sokak hayvanı sayısının zehirleyip öldürerek değil, bilimsel ve tıbbi koşullarda KISIRLAŞTIRMA operasyonları ile kontrol altına alınması hükme bağlandı. Fakat Ankara, İstanbul ve İzmir gibi en büyük belediyeler bile, kanunu uygulamadıkları gibi, büyük önem taşıyan 6. MADDE hükmü olan KISIRLAŞTIRMAYI yapmadılar, hayvan sayısı artıp vatandaş şikayet ettikçe, hayvanları toplayıp öldürüp yok ettiler; ölüm barınaklarında esir ettiler; dağa, taşa, ormanlara ve başka ilçelere attılar.

Tarım ve Orman Bakanlığı, UYGULANMAYAN KANUNU UYGULATMAK ve görev yapmayan belediyelere GÖREV YAPTIRMAK yerine, hayvanlara ŞİDDET ve VAHŞETİN durması için kanunun TCK’ya alınması her gündeme geldiğinde, 6. MADDEYİ değiştirip, SÜRGÜN- KATLİAM maddelerini tasarıya ekleme çabasına girmektedirler.

Önce 100.000’lerce hayvanı toplayıp, ormanlarda oluşturulacak dev açık hava hapishanelerine doldurma ve sonraki dönemde yine 100.000’lerce hayvanı şehir dışlarındaki beslenme alanlarına sürgün etmeyi içeren tasarılar, o dönemde başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız’ın talimatları ile durduruldu.

Şimdi ise, “İZLE-DENETLE” kılıfı altında 100.000’lerce hayvanın DEVASA TOPLAMA KAMPLARINA kapatılmasını içeren YASA TASARISININ KATLİAMLAR getireceğini ve bunun yanında sokak hayvanı sayısında da artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikâyetleri çözmekten ziyade büyüteceğini Sayın Cumhurbaşkanımız’a duyurmak istiyoruz.

Önerilmesi bile insanlık suçu olan SÜRGÜN ve KATLİAM yasasına karşı, 300’den fazla STK, gurup ve platformdan oluşan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak, tek yumruk olarak meydanlardayız. Bu yasa tasarısının TBMM’ye sunulmaması için “KATLİAM YASA TASARINA HAYIR! CAN VERİRİZ, CANLARIMIZI VERMEYİZ” diye bir kez daha haykırıyor, tasarının STK’ların görüşlerinin de alınarak hazırlanmasını, Anadolu’nun merhamet geleneğine uygun, çağdaş ve dünyaya örnek bir hayvan hakları kanunu için taleplerimizi kamuoyuna sunuyoruz.

TALEPLERİMİZ:

  1. Kanun, Türk Ceza Kanunu kapsamına alındığında İŞKENCE, TECAVÜZ, ÖLDÜRME SUÇLARININ cezaları 2 yıl 1 aydan başlamalı.
  2. Sahipsiz hayvanların KISIRLAŞTIRILMALARI ve ALINDIĞI YERE BIRAKILMASINI esas alan 6. MADDE kesinlikle DEĞİŞTİRİLMEMELİ, belediyelerce UYGULANMASI sağlanmalı.
  3. Kanunu uygulamayan belediyeler üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İDARÎ YAPTIRIMI olmalı ve hayvana şiddet, vahşet uygulayan belediye görevlileri de TCK’ya göre CEZA kapsamına alınmalıdır.

4- Hayvanat bahçeleri, sirk, yunus parkları, deney laboratuvarlarında esir edilen ve yük taşıtma, dövüş gibi amaçlarla kullanılan ve her türlü insan menfaati amacı sömürülen hayvanlar üzerindeki VAHŞETLERE ve ZULME son verilmeli, internet-petshop-üretim çiftliklerinden hayvan ÜRETİM ve satışları EN AZ 5 YIL SUREYLE yasaklanmalı, evcil-yaban hayvanlarının ithalat ve ihracatı durdurulmalıdır.

  1. Tehlikeli olarak tanımlanan hayvanların, kısırlaştırılıp belediyelelere kayıtları yapılarak sahiplerine verilip düzenli kontrolü sağlanmalı, üretim ve dövüşlerde kullanılan köpekler de kısırlaştırılıp oluşturulacak özel bakımevlerinde rehabilite edilmeli ve uygun durumda olanlar yuvalandırılmalıdır.”

 

Sibel Altun’un basın bildirisini okumasının ardından, Sivil Toplum Örgüt temsilcileri de açıklamalarda bulundular.

Pet & Vet Hayvan Dostlarının Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Nuran Ergün yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

Bildiğiniz gibi  bir yasa tasarısı var, her an geçmek üzere. Bu tasarıyla, kısırlaştır, aşılat,  aldığın yere bırak esası kaldırılabilir. Yine de bizim için bir umut var. Buradan bürokratlara ve devlet yetkililerine sesleniyoruz; bizlerin, hayvanseverlerin hiç bir fikrini almadan, hiç bir barınağı ziyaret etmeden, hayvanların neler yaşadığını bilmeden, orada oturdukları yerde masa başında kanun tasarısı hazırlıyorlar. Onlara sesimizi duyurmak istiyoruz, umarım bizi izlerler. Basının aracılığıyla onlara ulaşacağız, çünkü başka şekilde ulaşamıyoruz. Biz de Pet & Vet Hayvan Dostlarının Dergisi olarak hayvanseverlerin yanındayız. Ben de bir aktivistim, Şopengazi gönüllü annesiyim, Masum Hayvan Arama Kurtarma Derneği’nde gönüllüyüm, AKUT Arama Kurtarma Derneğinde ekibimle birlikte yıllardır, insan ve hayvan kurtarıyoruz. Sizinle birlikte, bizler çoğalsın istiyoruz. İyilik bulaşıcıdır, iyiler çoğalsın. Bürokratlara daha kolay ulaşalım, dernekleşelim. Lütfen STK’lar bir arada hareket etsin. Bireysel hiç bir şey yapamıyoruz. STK’ların birlikte hareket ederek bürokratlara seslerini duyurmasını istiyoruz.

Nuran Ergün’ün konuşmasının ardından Masum Hayvan Arama Kurtarma Derneği Başkanı Zerrin Demirçepken’ birlik ve beraberlik adına seferberlik çağrısında bulundu.

EGEFED Ege Hayvan Hakları Federasyonu Genel Sekreteri aynı zamanda SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan’da söz aldı. Özkan; “Basın açıklamasında hepsini söyledik, çalmadığımız kapı kalmadı buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz. 6. Maddemize dokunmayın, o bizim pırlantamız can dostlarımıza dokunmayın. 6. Madde der ki, sokaktaki köpeği alın kısırlaştırın tedavi edin ve bakıldığı yere geri bırakın, orada gönüllüler ona bakmaya devam edecek. Şimdi diyorlar ki alalım, barınağa bırakalım oradan sahiplendirelim. Şimdi bütün belediye yetkililerine soruyorum,  bu güne kadar barınaktan kaç tane hayvan sahiplendirdiniz? Kaç tane hayvanın yaşamasını sağladınız? Can vereceğiz canlarımızı vermeyeceğiz” dedi.

Basın açıklamasının sonunda Hayvan Hakları Koruma Grupları Basın sözcüsü Sibel Altun Belediye Başkanlarına seslendi. Altun; “ Bu seçimde hayvanları ölüme yollayan kim olursa olsun size hayvan dostlarından, hayvan hakları savunucularından yerel seçimde oy yok. Kimler hayvanlar adına hayvanseverleri koruyacak, kanunların yanında duracak, onlara sahip çıkacak, oylarımız onlara. Çünkü biz hayvan hakları savunucuları siyaset yapmıyoruz. Bizim işimiz siyasetin ötesinde. Sesimizi duyun lütfen” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi