Yerelin Sesi

‘Büyükşehir Onayladı’ İddiası

‘Büyükşehir Onayladı’ İddiası
1.256 views
13 Haziran 2020 - 8:44

‘Büyükşehir Onayladı’ İddiası

 

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve antik dönemde Aiolis’in en büyük kenti olan Kyme Antik kentinin 1. derece sit kapsamındaki koruma statüsünün 3. dereceye düşürülmesine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de olumlu görüş verdiği iddia edildi.

İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 28 Mart 2019 tarih ve 11049 sayılı kararı ile Kyme Antik Kenti’nin ve limanın bitişiğindeki 1. derece arkeolojik SİT alanının Nemport AŞ liman tesvii projesi için 1. dereceden, 3. dereceye düşürülmesine karar verdi. Karar; bilim insanları, ekoloji örgütleri ve kamuoyundan büyük tepki aldı.

Aliağa Çevre ve Doğa Hareketi, yaptığı açıklama ile Antik Kentin 1. Derece sit korumasını 3. Dereceye düşüren kararın altına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de olumlu bularak imzaladığını iddia etti. Açıklamaya göre; 10 üyesi bulunan kurulun aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de olduğu toplam 8 üyesi, kurul kararının altına imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi adına kurul kararına dönemin Uygulama İmar Planlama Şube Müdürü Ayfer Nakiboğlu’nun imzaladığı belirtildi.

ANTİK DERE, KURUTMA KANALI OLDU
İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun antik kent ile arkeoloji, tarih, diğer disiplinler ve gerçeklerle örtüşmeyen kararında bir çok vahim hataların olduğunu vurgulanan açıklamada, “En çarpıcı örnek ise Kyme antik kentinin kuzeyinde yer alan antik Ksanthos deresinin, kurul kararında “DSİ kurutma kanalı” olarak tanımlanmasıdır” denildi.

‘KYME’ NEDEN ÖNEMLİ?
Kyme, Antik çağda Aiolis adı verilen ve günümüzde İzmir’den Dikiliye kadar bölgeyi kapsayan 12 Aiol kentinin başkentidir. Kyme, tarihin en önemli uygarlık merkezlerindendir. Kuzey Yunanistan’dan gelen halklar tarafından Milattan Önce 11’inci yüzyılın ortalarında kurulmuş en büyük Aiolis kenti olan Kyme’nin, arkaik dönemde ekonomik açıdan çok geliştiği bilinmektedir. Kyme; antik dönemde zeytin, üzüm, buğday tarım ürünlerinden zeytinyağı şarapçılık ilerlemiş bir medeniyetti. Kyme’nin sikke basan ilk şehirlerden biri olduğu ortaya çıktı. 1960’larda ağır sanayi bölgesi ilan edilen Aliağa’da demir çelik, petro kimya, liman ve haddehane endüstrisinin ortasında kalan Kyme kenti, sanayileşmenin tehdidi altında bulunuyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.